st 1.12.2004 | Daniel Višňák

Více štěstí než rozumu, tak by se dal charakterizovat zápas s Třebíčí

Utkání s posledním týmem první ligy se pro hradecké nevyvíjelo vůbec dobře, když po dvou třetinách Energetici prohrávali 2:4. Po vyrovnané první dvacetiminutovce poslal hradecké do vedení kapitán Mečiar, ale Beroun, Fryauf a Valko postupem času vypracovali pro hosty dvoubrankové vedení. O to Horácká Slávia přišla ve třetí třetině během 15 vteřin, ale i tak se jí podařilo bleskurychle znovu poslat do vedení, za dalších 18 vteřin prostřelil Hyláka Martin Sobotka. Energetici se však nevzdali, v přesilové hře vyrovnal na 5:5 Hendrich, aby pak domácí poslal do vedení ve dvojnásobné početní výhodě Vondráček a výhru Hradce pečetil krásnou trefou Roman Červenka (na snímku).

V první třetině padla na každé straně jedna branka a dvě tyče. Skóre zápasu otevřel ve čtvrté minutě z dorážky třebíčský Jiří Beroun, který nejprve na Alexandra Hyláka vystřelil a potom snad napotřetí protlačil z dorážky puk za jeho záda. To se domácímu brankáři vůbec nelíbilo, i přes protesty rozhodčí branku uznal a navíc vyloučil domácího kapitána Mečiara na deset minut za nesportovní chování. Energetici dokázali na nepříznivý vývoj odpovědět v jejich první přesilové hře, kdy přihrávku Romana Vondráčka zdárně zakončil Roman Červenka. Ihned po vyrovnávacím gólu zachránila Koťátka po otočce Patrika Fořta tyč, stejně tak jako po bombě Petra Domina v další přesilové hře domácích. Třebíč zazvonila pro změnu na brankovou konstrukci Hyláka v sedmnácté minutě hned dvakrát, nejprve tečí Sobotky a poté dorazil kapitán Žiška puk místo do zcela odkryté hradecké branky do její levé tyčky, a tak skončila nepříliš hokejově pohledná první třetina nerozhodně 1:1.

Ve druhé dvacetiminutovce se Hradec dostal rychle po bombě kapitána Stanislava Mečiara od modré do vedení, ale Třebíč dokázala stejně tak bleskově vyrovnat, když se odražený puk dostal na hůl Jiřího Berouna a ten se střelou těsně nad ledem nemýlil. Ještě hůře bylo domácím za necelé dvě minuty, kdy ve vlastní přesilové hře inkasovali z hole Martina Fryaufa třetí branku. Aby toho nebylo dost, udeřila Horácká Slávia do konce druhé třetiny ještě jednou. V její početní výhodě si vybruslil Lukáš Valko zpoza branky před hradeckého brankáře, kterého střelou po ledě k tyči překonal a zvýšil na 4:2. Trápící se Energetici vážněji zahrozili před Koťátkem až v samém závěru druhé části hry, ale jejich tlak z přesilové hry k brance nevedl.

Kdo odešel po druhé třetině domů, určitě potom při pohledu na konečný výsledek mohl litovat, protože třetí třetina nabídla neuvěřitelnou hokejovou podívanou. V ní nejprve domácí během 15 vteřin vyrovnali skóre, když nejprve snížil ze sóla Patrik Fořt a o vyrovnání se postaral první trefou v letošní sezóně Pavel Suchý, to byli diváci ve varu. Zchladil je ale hned za dalších 18 vteřin Martin Sobotka, jenž poslal úspěšnou dorážkou Horáckou Slávii znovu do vedení. Hradečtí se však nevzdali a v 51. minutě znovu vyrovnali, tentokrát na 5:5 po bezprostřední dorážce Jiřího Hendricha. O dvě minuty později měli Energetici výhodu dvojnásobné přesilové hry, v níž přijal Hendrich pozici nahrávače a Roman Vondráček kata třebíčských, když poslal svůj tým do vedení 6:5. Drama v nervy drásající třetí třetině ukončil přesnou střelou ve vlastním oslabení Roman Červenka po krásném pasu Tomáše Martince a v 55. minutě bylo o osudu utkání rozhodnuto.

Alexandr Hylák 60 31 5 26 83,87 0 0

Robert Horyna (asistent trenéra Hradce Králové)
"Bylo to takové bláznivé utkání, padlo celkem 12 branek, ale jsme rádi, že za stavu 2:4 jsme ve třetí třetině zápas otočili a vyhráli. Musíme se ale zamyslet nad koncentrací některých hráčů, protože se nemůže stát, že vyrovnáme na 4:4 a za necelou půl minutu dostaneme pátý gól. Přesilovou hru pět na tři jsme perfektně sehráli, konečně jsme ve třetí třetině také hráli přes obránce a stříleli ze všech pozic. Měli jsme i větší důraz v koncovce, moc jsme toho nevymýšleli a snažili se dorážet hned po každé střele a nakonec to slavilo úspěch. V jednoduchosti je jak se říká síla."

Josef Horešovský (trenér Třebíče)
"Pro nás je dnešní porážka zklamáním, protože jsme po dlouhé době měli zápas rozehraný dobře. Přestože jsme vedli do třetí třetiny o dva góly, tak nás řada vyloučených poslala do oslabení a to nás o vedení připravilo. Soupeř hrál přesilové hry dobře a dával z nich navíc góly, tím se to utkání otočilo, respektive vyrovnalo. Nakonec jsme se ještě znovu dostali do vedení 5:4, ale opět uděláme fauly, které nic neřeší, jsou v momentě, kdy se hraje na jiném místě hřiště a to je prostě nedisciplinovanost, která nás provází v řadě zápasů a tou sami sobě škodíme. Hradec tuto šanci, kterou jsme mu nabídli plně využil a vyhrál."