pá 13.12.2013 | Martin Voltr

Vítězná domácí série je u konce, Slavia získala v Hradci vysoký triumf

Poslední domácí duel před Vánoci v pátek třináctého se hradeckým hokejistům po všech stránkách nepovedl. Pražská Slavia na jejich ledě předvedla výkon, kterým dokráčela až k vysoké výhře 6:1, jedinou radost Mountfieldu trefil Jiří Šimánek. Hokejisté z hlavního města ukončili Hradci sérii šesti výher na vlastní půdě především díky přesilovkám, které využili hned tři ze čtyř.

Hradeckému publiku se v posledním předvánočním domácím zápase poprvé představil útočník Josef Marha, obranu už vyztužil Peter Frühauf a trenéři poslali do hry také juniora Tomáše Prokopa, jenž doposud naskakoval pouze na střídavé starty v Českých Budějovicích.

První ránu do vazu doprovodil gól Pražanů do šatny

Pozvolný začátek zastihl oba týmy ve srovnatelné formě. První vzruch přišel ve čtvrté minutě, kdy ale hradecký Tomáš Mertl v přečíslení nepřekvapil Furcha a na druhé straně z podobné situace pálil mimo Lukáš Krenželok. Pro hradeckou obranu byl největší hrozbou Jaroslav Bednář, zvlášť když opět naskakoval ve dvou formacích.

Hra se postupem času začala otevírat. Před Pavlem Kantorem zůstal chvíli volný Jakub Sklenář, na nějž dokázal právě Bednář procpat kotouč, ale brankář vzešel ze souboje vítězně. Pražané ale stupňovali svou aktivitu, která je ve dvanácté minutě společně s chybou hradecké obrany dostala do vedení. V přečíslení dva na jednoho nechal Stránský přejet svého protivníka situaci a pak narýsoval krásnou přihrávku na hokejku Pavla Klhůfka, který se před prázdnou bránou nemohl mýlit – 0:1.

Za Hradec se pokoušela odpovědět tradičně elitní formace, ji i všechny ostatní ale spolehlivě zastavovala slávistická defenzíva v čele se sebejistým Furchem. 48 před sirénou pak hosté zasadili svému soupeři další úder! Do branky si skrz Kantorovu výstroj našla cestu dalekonosná rána Juraje Valacha, což pro Mountfield znamenalo další nepříjemný moment a už dvoubrankové manko – 0:2.

Kapitán zavelel, nikdo ho však napodobit nedokázal

První dějství nenabídlo ani jedno vyloučení, první trest přišel až po necelých čtyřech minutách toho druhého. A hned z toho byla využitá přesilovka! K dispozici ji dostal Hradec a chvíli před koncem Holubova trestu obkroužil Vydarený bránu, načež přiťukl puk mezi kruhy Jiřímu Šimánkovi. Hradecký reprezentant nedal ranou z první Furchovi žádnou šanci a dostal svůj tým do kontaktu – 1:2!

Jenže do dalších gólových příležitostí už Východočechy výtečně hrající zadní řady Slavie nepouštěly. Hodně zajímavý pokus naopak přišel v polovině utkání z hokejky Petra Jelínka, který převzal na útočné modré přihrávku a střelou zpoza beka donutil Kantora k pekelně rychlému zásahu betonem.

Slávisté dostali první početní výhodu ve 36. minutě a netrvalo to dlouho, než byla zdvojena. Deje totiž na trestné následoval Červený, a to byla pro hosty šance, kterou nemohli pohrdnout. Kadlecovu ránu od modré ještě Kantor vyrazil, ale na pravé straně byl na dorážku velmi dobře připraven Vladimír Růžička, jenž okamžitě přišpendlil černou gumu do bližšího růžku – 1:3.

Nakonec se zrodila nejvyšší prohra sezóny

Hradec po druhém návratu z kabin ještě chtěl změnit vývoj souboje, aktivita mu ale byla málo platná. Ani ne po třech minutách totiž inkasovat čtvrtý direkt. Růžička našel od mantinelu bezchybnou přihrávkou Davida Skokana, který bekhendovým blafákem poslal Pavla Kantora poprvé od 14. kola na střídačku a do brány nastoupil Ondřej Kacetl – 1:4.

Útočná potence byla jedním faktorem slávistického náskoku a později i vítězství, druhým pak byl bezchybný Dominik Furch. Zápas ještě mohl krátce po gólu zdramatizovat Josef Marha, ten ale ani ze dvou jasných šancí zeď v brance neprostřelil. Pak potřetí faulovali domácí, Valach místo střely zvolil přenechání na levou stranu Jaroslavu Bednářovi a tahoun Pražanů stačil zasunout pod přesouvajícím se Kacetlem – 1:5.

Tou dobou už bylo o výsledku dávno rozhodnuto. Slávisté se nikam netlačili a plně nechávali aktivitu na domácích, Hradci se však stále nedařilo vůbec nic. Soupeř naopak potvrdil výtečnou hru v početních výhodách, když tři minuty před koncem dokončil spolupráci Bednáře s Žejdlem u tyče číhající Vladimír Růžička – 1:6.

I přes nejvyšší porážku v probíhajícím ročníku ale zápas na domácí straně jednoho vítěze našel. Bylo jim pětitisícové publikum, které ve třetí třetině za krajně nepříznivého stavu pořád fandilo jako o život a stadionem obíhaly i mexické vlny. Tohle nikde jinde v republice vidět nemůžete!

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Pro nás to byl jeden z těch dnů, kdy by měl člověk zůstat v posteli a na nic nesahat. Jenomže my jsme udělali tu zásadní chybu, že jsme vstali, a na co jsme sáhli, to bylo špatně. Zápas pak už v podstatě jinak ani skončit nemohl.

Ondřej Weissman (HC Slavia Praha):
Jsme šťastni, že jsme v Hradci uhráli tři body, které jsou pro nás strašně důležité. Chci pochválit celé mužstvo, protože předvedlo perfektní výkon. Hráli jsme zodpovědně dozadu, proměnili přesilovky a bylo to od nás jedno z nejlepších utkání za poslední dobu.