ne 7.3.2021 | Klára Petrásková | Foto: Aleš Bedlík / HC Energie Karlovy Vary

Vítězná tečka! Hradec porazil Vary 6:1, play off začne s Litvínovem

Výborně! Závěrečné kolo základní části připomínalo mač s Plzní, tentokrát byl ovšem skórujícím celkem Mountfield HK. Útočně laděné klání otevřeli Lvi už v první minutě a brzy vedli o dvě branky. V úvodní třetině ještě Západočeši dokázali vstřelit kontaktní gól, pak už ale stříleli jen hosté. Hradec nakonec zvítězil vysoko 6:1 a s 89 body skončil na 6. příčce, proto se v předkole utká s jedenáctým Litvínovem.

Obrana zůstala pro poslední kolo beze změny, místo zraněného Perreta naskočil do první lajny po bok Jergla a svého dvojčete Kelly Klíma. Do druhé útočné formace se po zranění vrátil Orsava, Zachar proto zaujal místo v té třetí a Smoleňák se posunul do čtvrtého útoku. Mezi tři tyče nastoupil Mazanec.

Úvod přinesl akce i vstřelené góly

Před první komerční pauzou to trochu vypadalo, že obě obrany zůstaly napůl v kabině. Útočníci velmi často dostávali prostor před bránou soupeře a lépe této hry využil Mountfield. Už po necelé minutě duelu šel do vedení, když Orsavu před prázdnou klecí ještě Novotný se svými pomocníky na poslední chvíli zarazili, Jakub Sklenář však dokázal odražený puk bekhendovým dloubnutím dorazit pod horní tyč – 0:1.

Srovnat mohli brzy Koblasa s Flekem, Mazanec ale v nebezpečných situacích obstál a na druhé straně se zase Novotný blýskl proti před brankovištěm volnému Koukalovi vyrážečkou. Karlovarský gólman ovšem záhy nestačil na Radka Smoleňáka, který se dostal do samostatného úniku a i se štěstím dokázal bekhendovou stahovačku procpat pod lapačkou na místo určení – 0:2.

Vary se poté nadechly v přesilovce, kdy nevětší problém dělala Lvům aktivní dvojice Koblasa – Flek. A i když početní výhodu domácí v gól nepřetavili, ve 12. minutě už snížili. Právě Jakub Flek přebruslil beka a Mazancovi poslal touš mezi betony – 1:2. Volnější závěr třetiny pak oživila Lvova kličkovací akce, kterou ještě zkoušel dotáhnout Zachar, Novotný ale obstál.

I přes menší počet střel Hradec pokračoval ve skórování

Oproti první části byla ta prostřední střelecky klidnější, především v její první polovině také chudší na šance. I tak si však pozornost zasloužilo dvojnásobné dorážení Beránka, přečíslení Osmíka s Hladonikem a Flekův výpad zleva. Větší vzrušení však přišlo s hradeckou přesilovou hrou. V té nejdřív musel vychytat Mazanec Vondráčka, v protiakci se pak Sklenářova nahrávka odrazila od bekovy brusle příhodně pro Kevina Klímu, který zblízka nezaváhal – 1:3.

A další trefa zabrala Východočechům necelé tři minuty. Pěknou útočnou akci vystřihla čtvrtá lajna, jíž ještě podpořil obránce Pavlík. Smoleňák nakonec předložil kotouč na hranu brankoviště Radku Pilařovi, kterému první příklep nesedl, vzápětí ale odražený puk dostal do pravé horní části branky – 1:4.

Energie se v poslední pětiminutovce snažila ztenčit náskok svého soupeře, proti byl ovšem hradecký maskovaný muž. Ten dokázal pokrýt Redlichův blafák mezi betony i Skuhravého překvapivou střelu z pravého kruhu a hostující obrana nepadla ani v karlovarské početní výhodě, která přišla na řadu poté, co Orsava důrazně domlouval Beránkovi a vyfasoval za to menší trest.

Východočeši zakončili základní část pohodlnou výhrou

Necelé čtyři minuty po startu závěrečné periody dostali domácí k dispozici další přesilovku a znovu z ní většinu strávili v útočném pásmu. Největší příležitost si připsal Flek, kterému skrz brankoviště nahrál Černoch, Mazanec se však fantasticky a rychle přesunul a sebral Varům přesilovkový gól.

48. minuta potom byla minutou hradeckých dvojčat. Ta totiž předvedla do puntíku stejnou akci jako 26. února v utkání s Třincem, jenom si při gólové akci prohodila roli asistenta a střelce. Kevin Klíma poslal zpoza brány zadovku na Kellyho Klímu, který z první trefil prázdné místo u bližší tyče – 1:5.

Jak se čas krátil, bylo čím dál jasnější, že o vítězi už je rozhodnuto, i tak se ale Energie snažila skončit vstřelenou brankou. To se jí ovšem nepovedlo, naopak Novotnému za bránou podjel puk hůl a domácí měli štěstí, že Veselý nevyužil úplně prázdnou klec. Deset vteřin před sirénou se ale varská síť ještě jednou vlnila. Hosté na závěr odvolali gólmana a situaci využil z dorážky Jakub Orsava. Zpečetil tak hradecký triumf 6:1, který Lvům po předchozích prohrách spravil před vyřazovací částí náladu.