pá 8.1.2021 | Jan Brůna

Vítězný boj pro Hradec. Lvi skolili Litvínov potřetí v sezóně

Hráči Mountfieldu HK před pátečním večerem porazili Litvínov v obou případech této sezóny a chtěli na to navázat i v novém roce. To se jim povedlo, ačkoliv cesta k tomu nebyla vůbec jednoduchá. Lvi šli do vedení ve 14. minutě, kdy se trefil Jakub Lev, a o třetinu později se prvním gólem za Hradec blýskl Marek Zachar. Hosté sice snížili, leč domácí zbytek mače ubránili a výhru stvrdil ranou do prázdné kasy Lukáš Cingel.

Sestava Mountfieldu HK doznala oproti nepovedenému utkání na Spartě celkem třech změn. Návrat do branky po jednozápasové pauze ohlásil Marek Mazanec a z druhého útoku vypadl Aleš Jergl, kterého nahradil Kelly Klíma. Nevešel se také Zdeněk Čáp, naopak Vojtěch Síla nastoupil jako 13. útočník.

Vyrovnaná úvodní třetina přinesla jeden gól Lvů

V promrzlé ČPP Aréně začal lépe Litvínov, nicméně jeho hra byla stejně jako ta hradecká plná menších či větších nepřesností. Mountfield rychle střídal lajny a zkraje druhé minuty měl na ledě již čtvrtý útok. Avšak střelci se probudili později a samotní Lvi se osmělili až po šancích Patrika Zdráhala nebo Richarda Jarůška.

Východočeši bezpečně ubránili oslabení a po delší době se vymanili z tlaku. Zároveň po chvíli mohli trestat, Vladimír Růžička ale bombou z mezikruží napálil jen Šimona Zajíčka. Jinak se ovšem oba týmy příliš do koncovky nedostávaly a vsadily raději na nahazování kotoučů.

Ve 14. minutě se domácím vyplatila spolupráce dvou Jakubů; Jakub Lev obdržel chytrou přihrávku od Jakuba Sklenáře a v přesilovce poslal puk z levého kruhu za gólmanova záda – 1:0. Zbytek periody se spíše dohrával a Hradec vycházel hlavně ze zajištěné obrany. Z té se na útočný výlet vydal Bohumil Jank, leč Zajíčka moc nezaměstnal. V závěru byly spíše než střely k vidění zlomené hole a skóre se už nezměnilo.

Na premiérovou trefu Marka Zachara hosté odpověděli

Na rozdíl od prvního dějství se ve druhém čekalo na branku jen chvíli, když Lev šikovnou příhrou vyslal do samostatného úniku Marka Zachara, který se štěstím vstřelil první gól v sezóně, a tím pádem i za Mountfield – 2:0. Nezvykle pro tento mač se následně hrálo dlouho bez přerušení a diváky u televize jistě potěšilo, že zároveň přibyly šance před kasami.

Únik Martina Látala nejdříve zastavily Mazancovy betony, následně však dílo svého spoluhráče mohl po pěkné kombinaci dokonat rovněž ex-hradecký Lukáš Žejdl. Ani on ale netrefil a iniciativu převzali zase Východočeši; Radek Smoleňák i Lev měli před sebou odkrytou svatyni. Potvrdilo se tak známé „nedáš, dostaneš“ a v polovině druhé části doklepl v přesilovce kotouč do prázdné branky Tomáš Pospíšil – 2:1.

Nejen následující minuty se nesly ve znamení velké bitvy, ze které vycházeli lépe Lvi, ačkoliv Verva přidala na příležitostech. Zápas nabízel jeden souboj za druhým a Matěj Morong si dovolil na staršího Látala, kterého poslal k mantinelu. Domácí strávili závěr u Severočechů v pásmu a dvacetiminutovku dohráli bez větších obtíží.

Hradec ubránil tlak Vervy a potvrdil výhru

Na startu třetí části si diváci u obrazovek znovu užili dlouhou pasáž bez zásahu rozhodčího do hry a Mountfield na ni mohl navázat v přesilovce, tu však Litvínovští ubránili na jedničku. K odvážnému průniku se odhodlal Jordann Perret, své sólo ale zakončil nepřesně. Forvardi Mountfieldu se ovšem snažili a chtěli přidat kýžený třetí gól.

Hradečtí víceméně kontrolovali průběh utkání, avšak statistiky jim skoro pokazil Jarůšek, který to nadějně zkusil bekhendem. Vzápětí musel jeho soupeř bránit oslabení, v němž si vykoledoval faul aktivní Zachar, a protože byl sám před gólmanem, Lvi zahrávali trestné střílení. Toho se ujal kapitán Smoleňák, ale svou kličkou nevyzrál na Zajíčka.

Hokejisté zpod Bílé věže se poté evidentně po tlaku Vervy potřebovali uklidnit a Vladimír Růžička st. správně zvolil oddechový čas. Hosté se ještě do konce duelu tlačili do branky a v závěru vycítil nutnost týmové porady na střídačce také Vladimír Országh. Litvínov to dle očekávání zkusil bez brankáře, tato strategie ovšem nevyšla a naopak do prázdné klece ve vlastním oslabení přesně zamířil Lukáš Cingel, který tak pečetil třetí sezónní vítězství Hradce nad Vervou, tentokráte v poměru 3:1.