út 14.3.2017 | Matouš Soukup

Výborně! Hradec nepovolil Vervě ani gól, po vítězství 3:0 srovnal stav série

Do druhého zápasu hraného na soutoku Labe a Orlice domácí hráči opět vlétli a nervozita z prohry v úvodním duelu na nich rozhodně nebyla znát. Po sérii vyloučení otevřel skóre zápasu ve čtrnácté minutě Blaž Gregorc. Mountfield nepolevil ani ve druhé části a dvěma přesnými zásahy ještě navýšil vedení. Závěrečnou dvacetiminutovku si hradecký tým zkušeně pohlídal a po přesvědčivém výkonu srovnal stav série, když navíc svému soupeři nepovolil ani gól.

Hradecká sestava doznala před druhým čtvrtfinálovým zápasem hned několika změn. Ze sestavy vypadl člen první formace Rudolf Červený, jehož v ofenzivních řadách zastoupil Lukáš Nedvídek. Václav Sýkora rovněž značně přeházel složení útočných i obranných řad.

Blaž Gregorc zajistil vedení v části plné vyloučení

Do zápasu vstoupily týmy se stejnou bojovností jako při úvodním zápase a hned od první minuty tak připravily divákům obou táborů velkou podívanou. Východočeský celek byl však hned ve třetí minutě zabržděn v rozletu a musel přečkat hru v početní nevýhodě. Paradoxně se mohli jako první radovat právě domácí hráči. Picard dojel v oslabení vyhozený puk a naservíroval jej Knotkovi, ten ale z velké blízkosti na Januse nevyzrál. V páté minutě se na druhé straně uvolnil V. Hübl, jenž svou střelou z mezikruží jen nechal vyniknout Rybára.

Hradečtí poté rovněž dostali příležitost početní výhody, která však díky špatnému střídání a hře v šesti hráčích trvala pouze 38 vteřin. Úvodní část nabídla opravdu mnoho vyloučených na obou stranách, ale i přes dobré příležitosti se týmům nedařilo vstřelit první branku. Nejprve svou šanci na dorážku v brankovišti promarnil agilní Hübl, na druhé straně se po křižné nahrávce neodvážil ke střele Šimánek.

Gólu se FORTUNA aréna dočkala až ve čtrnácté minutě a drtivá většina stadionu propukla v jásot. Po přesné nahrávce od mantinelu v podání Jaroslava Bednáře se tvrdým projektilem z prostoru nad pravým kruhem prosadil Blaž Gregorc, na jehož dělovku neměl Janus šanci reagovat – 1:0. Mountfield poté dostal ještě příležitost téměř minutové početní výhody pěti proti třem, ale i ta zůstala nevyužita. Naopak mohla přijít studená sprcha. Gerhátova střela v úniku však skončila jen na břevně a do kabin se tak šlo za jednobrankového vedení domácího týmu.

Výborná třetina s dvěma góly znamenala slibné vedení

Jen co se diváci usadili po přestávce na svá místa, měli další pádný důvod k euforii. Po krásné kombinaci dvou hráčů na jediného obránce si Andris Džerinš vyměnil puk s Alexem Picardem a s notnou dávkou štěstí dopravil puk bruslí, avšak dovoleným způsobem, do branky – 2:0. Verva zahrozila v nabídnuté přesilové hře, kdy před Kubátem zívala poloodkrytá klec. Litvínovský obránce ale při zakončení selhal, a nakonec vůbec nezakončil.

Zápas opravdu bohatý na gólové příležitosti přinesl v polovině zápasu i další dvě dobré šance Mountfieldu, ale osamocený Džerinš před Janusovou brankou, ani Dietz střílející od modré čáry třetí gól Hradce nepřidali. Ke skórování tak na druhé straně dostali možnost i Severočeši. Po behkendovém nahození Hanzla zůstal puk na malou chvíli v brankovišti, ale domácí obrana jej před dravými útočníky dokázala dostat do bezpečí. Se svou akcí až do brankoviště pak na Rybára nevyzrál ani Hübl.

V jedenatřicáté minutě se opět slavilo. Po výborném napadání Bedřicha Köhlera a jeho přesné nahrávce se prosadil nikým neatakovaný Tomáš Knotek a zvýšil hradecký náskok již na tři branky – 3:0. Tempo hry se od té doby pozvolna zklidňovalo a domácí tým se viditelně snažil hlavně vyvarovat jakýchkoliv zbytečných chyb. To se mu také povedlo a po povedené třetině si do závěrečné části odnášel slibný náskok.

Překvapení se nekonalo, Mountfield si dokráčel pro vítězství

Poslední třetina začala o poznání opatrněji než dvě předešlé, čemuž odpovídal i obraz hry. Větší šance jako by z ledu vymizely, a když už se některý z hráčů odhodlal k zakončení, jeho pokusu chyběla přesnost nebo potřebná razance. Vzruch vzbudila až nabídnutá přesilová hra Hradce, který dostal díky Skleničkově vyloučení dobrou příležitost ke vstřelení čtvrté branky. O tu se pokusil v zápase aktivní Gregorc, jehož ránu ještě zkoušel za Janusova záda usměrnit Köhler, ale ani tomu se nepodařilo trefit prostor branky.

Hradečtí nepřetavili v gól ani další dvojnásobnou početní výhodu a Litvínov tak mohl stále živit aspoň teoretickou naději na vyrovnání zápase. To platilo i po velké příležitosti Jarůška, jenž si poradil se všemi kromě litvínovského brankáře. Krušné chvilky přišli pro domácí v závěru zápasu, když se nechal dvakrát v rychlém sledu vyloučit Bednář, ke kterému dvěma trestnými minutami přispěl i obránce Pláněk. Šance Lukeše i Hanzla však skončily pouze ve výstroji jistě chytajícího Rybára a jeho tým tak přečkal všechna oslabení bez gólové pohromy.

V samotném závěru zápasu ještě vzplály za litvínovskou brankou emoce a vyústily až v pěstní potyčku mezi dvěma hráči na obou stranách. Na výsledek zápasu ale neměla tato situace žádný vliv a po uplynutí hrací doby mohly zaplněné hradecké ochozy slavit. Po výborném výkonu a vítězství 3:0 tak dosáhl Mountfield cenného vítězství, díky kterému srovnal stav série a do Litvínova míří s nadějným výsledkem 1:1 na zápasy.