út 12.1.2021 | Tomáš Kalas | Foto: Roman Turovský / HC Škoda Plzeň

Výborný výkon! Po šesti letech vyhrál Hradec za tři body v Plzni

Hradečtí hokejisté šli za třemi body na západě Čech jednoznačně od první třetiny. V ní se ujali rovnou dvoubrankového vedení, které postupně navyšovali. V 37. minutě to bylo již 4:0 z pohledu hostí, přičemž dvě branky zapsal obránce Jérémie Blain. Ani snížení domácích ve třetí třetině žádné komplikace pro Východočechy nepřineslo a poprvé od 30. prosince 2014 vyhráli Lvi v Plzni za tři body, tentokrát 4:1!

Zranění nepustilo do zápasu obránce Bohumila Janka, navíc došlo i k přesunům v rámci obranných párů. Do třetího obranného páru se dostal Zdeněk Čáp, na pozici sedmého beka pak naskočil Michael Gaspar. Jinak zůstala sestava beze změny.

Prvních jedenáct minut dalo Hradci vedení

Na plzeňském ledě měl první možnost už po necelých dvou minutách Budík, který dostal přihrávku před branku od Eberleho, proti bekhendovému zakončení ale předvedl Mazanec důležitý zákrok. To byla také na dlouhou dobu poslední vážnější šance Plzně. Během třetí minuty se totiž indiáni dopustili dvou přestupků, nejprve šel ven Vráblík za držení, na což navázal Dominik Frodl nešikovným vyhozením puku na tribuny.

Přesilovkou 5 na 3 dlouhou 92 sekund Hradec nepohrdnul. Orsava vybruslil z levého kruhu na osu a přihrál Růžičkovi, jehož prudký pas za Frodlova záda usměrnil pohotově Radek Smoleňák. Aktivnější a bruslivější Východočeši se dostali na dvě branky náskoku na konci 11. minuty, když obranu Plzně překvapil nepříjemný odraz puku od zadního mantinelu a po chvilce propadlo do branky nahození Jerémiého Blaina z pravého kruhu.

Rozjetý Hradec mohl dokonat dílo během čtyřminutového vyloučení Kodýtka za vysokou hůl. V době, kdy domácí plejer naskakoval na led, měl tutovku po přihrávce Kellyho Klímy Petr Koukal, jenže výtečný zákrok Frodla lapačkou ponechal hostům jenom dvoubrankové vedení.

Další dvě branky Hradce padly ve druhé třetině

Lvi navázali na povedený výkon z první třetiny a už v úvodní minutě té druhé jeli přečíslení 2 na 1, střela Filipa Pavlíka nakonec ale šla vedle branky. Rozjeté hosty Plzeňští těžko zastavovali a doufali, že jim přesilovka po vyloučení Růžičky v 26. minutě za vyhození kotouče přijde vhod. Jenže chyba lávky, Marek Zachar získal puk na obranné modré a vyjel s ním do úniku. Ani zahákování od Jiříčka situaci nezhoršilo, Zachar v pádu zakončil mezi betony a dal už Hradci tříbrankový náskok.

Poté však hrozili Západočeši. Nejprve necelou minutu po Zacharově trefě střílel Stříteský a jeho pokus způsobil v brankovišti hodně zmatků, Radim Šalda ale rukavicí dostal kotouč do bezpečné zóny. V polovině 29. minuty se do hry dostalo dokonce video, neboť Budík šel sám na branku, ale při blafáku vlétl do brankáře a posunul branku. Na videu se tak zkoumalo, zda se kotouč náhodou do branky také nedostal, avšak k uznání gólu nedošlo.

Pokud se něco Hradeckým dařilo, pak to byla eliminace (nejenom) Milana Gulaše. Ten se dostal do gólové situace až po 33 minutách hry, kdy si vybruslil na pravý kruh a napálil z otočky jenom protější tyč. A tak poslední slovo v třetině měli hosté. V přesilovce 4 na 3 se prosadil podruhé v zápase Jérémie Blain, ke kterému se vrátil puk na osu od Lva a přesná střela pod víko znamenala jediné – 4:0 pro Hradec!

Třetí třetinu měl Hradec pod kontrolou

Do startu poslední části hry se rozhodli plzeňští trenéři pro změnu na postu brankoviště. Dominika Frodla nahradil další Dominik, avšak Pavlát. Právě on musel čelit v polovině 46. minuty tvrdé střele Smoleňáka z mezikruží, hostující kapitán ale jednu ze šesti střel, které Hradec ve třetí třetině měl, mezi tři tyče nevměstnal.

Pokud chtěli domácí pomýšlet na drama, museli co nejrychleji snížit. Povedlo se to po šesti a půl minutách hry třetí třetiny, Filip Suchý dostal od Straky možnost brejkové situace, přebruslil i Čápa a přesnou střelou k tyči snižoval na tříbrankový rozdíl. Indiáni se tlačili i nadále do útočného pásma, ale nedostali se do vyložené tutovky.

Hradečtí tak dohrávali závěr zápasu zcela bez komplikací. Pomohlo jim i vyloučení Langa na začátku 54. minuty, které sice nevyužili, to ale platilo i na straně domácích po dvouminutovém trestu Růžičky. V samotném závěru se utkání jenom vyloženě dohrávalo a Hradec se tak vítězně naladil na čtvrteční zápas s Třincem.