ne 16.1.2022 | Petr Koval

Vyrovnaný duel rozhodla až 10. série nájezdů! Lvi podlehli Brnu 2:3

Mountfield přivítal v dalším zápase brněnskou Kometu, kterou v předchozích dvou případech porazil. Vyrovnané utkání tentokrát musela rozhodnout až desátá série nájezdů, ve které vystřelil bonusový bod pro hosty Luboš Horký. Svoji premiérovou trefu v hradeckém dresu vsítil při své premiéře Nikita Ščerbak, jenž postupoval sestavou a dostal prostor i v přesilovkové formaci. Ani on však porážce po nájezdech nezabránil.

Oproti předchozímu nezdaru v Praze udělal realizační tým výrazné změny v sestavě. Mezi třemi tyčemi zahájil utkání Štěpán Lukeš, toho ale po druhé siréně nahradil Henri Kiviaho. Do obranných řad se po disciplinárním trestu vrátil Bohumil Jank. V útočných letkách se poprvé objevila také nová akvizice se zkušenostmi z NHL – Nikita Ščerbak.

Úvodní branka padla už po 31 vteřinách

Pro utkání 42. kola přicestovala Kometa s velmi omlazenou sestavou. V té mimo jiné figuroval mládežnický reprezentant Eduard Šalé. Mladý útočník mohl už po jedenatřiceti sekundách sledovat první gól v hradecké síti. Muellerův pokus z vrcholu pravého kruhu vypadl z výstroje Lukeše, který do poslední chvíle myslel, že má kotouč ve své moci. Kevin Tansey byl u volného kotouče jako první a jednoduše doklepl do prázdné klece.

Hra pokračovala bez výraznější šance na obou stranách. Když už přišel střelecký pokus, brankáři měli jednoduchou práci s ranou z větší vzdálenosti. Hradec dostal po šesti minutách výhodu přesilovky a od té doby diktoval tempo hry. Více než gólové šance však tvořil střelecké pozice mimo nebezpečný slot. Tak jako při střele Kellyho Klímy z vrcholu pravého kruhu. I proti americkému rychlíkovi ale zakročil Sedláček.

Poté měl gólman Brňanů štěstí. Smoleňák zpoza branky našel Oksanena. Ten ale nastřelil jen vzdálenější tyč Sedláčkovy klece. Hradec pobýval i v patnácté minutě častěji v útočném pásmu. Trenéři pak přeskládali útočné řady a ke Koukalovi se přesunul Perret. Ten ukázal svoji rychlost, ale ani on střelou na vyrážečku Sedláčka nepropálil. Stejně to dopadlo i po individuální akci Kellyho Klímy, který projel z vlastního pásma až do předbrankového prostoru, jenže neuspěl.

Hradec se dostal do vedení, Kometa však rychle odpověděla

Druhá dvacetiminutovka začala ve velkém tempu. Hned v první minutě nebezpečně vypálil Mueller. Od Lukešových betonů se puk odrazil příhodně do hradeckého přečíslení 4 na 3. To Hradečtí sehráli nádherně z jedničky a připravili palebnou pozici pro Filipa Pavlíka. Ten ale pohlednou souhru zakončil jen do Sedláčkovy výstroje.

Pak se o slovo přihlásilo obávané ofenzivní trio Komety, které svým pohybem dělalo statické obraně Východočechů problémy. Branky ale padly na druhé straně. Krátce před polovinou základní hrací doby srovnal stav na Ahti Oksanen, který od modré překvapil brankáře střelou na jeho lapačku. Za 44 sekund přidal Mountfield druhý gól. Po rychlé otočce propálil Sedláčka z mezikruží Nikita Ščerbak a svým premiérovým gólem při prvním startu poslal Lvy do vedení – 2:1.

To ale vydrželo jen necelé dvě minuty. Nejprve z bezprostřední blízkosti vychytal Lukeš Meluzína. Na střelu Petera Muellera od mantinelu už však nedosáhl. Při gólu nejlepší střelec soutěže využil dobré clony a překonal gólmana ranou nad pravé rameno – 2:2. Domácí pobyli takřka celé poslední dvě minuty v pásmu soupeře. Svoji premiérovou trefu mohl zapsat také junior Pajer, jeho pokus však Sedláček vykopl betonem.

Třetí perioda branku nenabídla

Ta začala znovu dobrou brankovou příležitostí. Ščerbak ukázal šikovné ruce a po stahovačce pohotově vypálil přes nohy obránce. Brankář hostí ale ruskému útočníkovi druhou branku v utkání nepovolil. Druhý celek extraligové tabulky nadále působil výrazně nebezpečněji v útočné třetině. Kiviaho se po svém příchodu mezi tři tyče ukázal ve 44. minutě, když vykopl Zaťovičovu teč z bezprostřední blízkosti.

Ščerbak byl ve svém prvním utkání v dresu Lvů často v dobré střelecké pozici a dostal prostor i v druhé přesilovkové formaci. Tentokrát mu pozici připravil Oksanen. Hráče se zkušenostmi z NHL a KHL ale znovu vychytal brankář v bílém dresu. Poté za Sedláčkem podruhé v utkání zvolnilo, když Smoleňák při signalizované výhodě nastřelil horní tyč.

V další přesilovce domácího celku ujelo v situaci 2 na 2 duo Rákos–Dočekal. První jmenovaný adresoval přihrávku pro svého spoluhráče, toho ale v souboji tváří v tvář vychytal finský brankář. Oba celky dostaly v závěru ještě v krátkém sledu možnost přesilové hry. Stav však zůstal neměnný a utkání dospělo do prodloužení.

Ani více prostoru na ledové ploše branku nepřineslo, rozhodnout musely nájezdy

V nastavení se do první velké šanci dostal Holík. Zkušený útočník ale z dobré pozice odmítl rozhodnout. I Východočeši nezůstali zkrátka. Zahraniční spolupráci předvedli Perret s McCormackem. Jenže hradecký obránce tečoval nabídku od Francouze jen do dolního prostoru branky a Sedláčka nepřekvapil. Ani žádná další střela se neujala a rozhodovala dovednostní soutěž.

Už ve druhé sérii dostal důvěru talent Pajer, jenž naznačil střelu a nádhernou kličkou do forhendu vykoupal Sedláčka. Na jeho úspěch ale odpověděl Holík a nájezdy pokračovaly až do 10. série. V té nakonec uspěli hosté. Luboš Horký naznačil střelu a po následným stažením do forhendu zavěsil pod horní tyč. Tým Tomáše Martince získal bod a stále drží druhou příčku v extraligové konkurenci.