út 3.1.2023 | Eva Šafranková

Z 2:0 na 2:3. Lvi ztratili vedení, s Třincem padli po prodloužení

Hradečtí do roku 2023 nevstoupili ideálně. I když si potřetí v řadě zahráli prodloužení, tentokrát byl úspěšnější soupeř. V první třetině si sice vytvořili dvoubrankový náskok, o který se postarali dva Kanaďané, avšak udržet ho nedokázali. Třinec totiž snížil a na začátku poslední dvacetiminutovky srovnal. O vítězi tak muselo rozhodnout až nastavení, ve kterém měly šance oba týmy. Bonusový bod ale získali hosté, když v brejku překonal Kiviaha Voženílek.

Oproti poslednímu duelu, který se odehrál v minulém roce, udělali trenéři jen pár změn. Do brankoviště se po jednozápasové pauze postavil Henri Kiviaho a z marodky se vrátila dvojčata Klímova, která nastoupila ve druhém a čtvrtém útoku.

Za Mazancem cinkly dvě tyčky, Lvi šli i přesto do dvougólového vedení

Do utkání lépe vstoupili Hradečtí, kteří ihned zahrozili. Jejich nejlepší střelec Oliver Okuliar poslal puk na zcela zapomenutého Kevina Klímu v předbrankovém prostoru, ten však trefil levou tyčku. O několik sekund později se už domácí radovali. Jordann Perret z pravé strany nahrál na Christopha Lalancetta, který zasunul kotouč za Marka Mazance – 1:0. Lvy tento gól nakopl a mohli přidat další, k dispozici měli totiž přesilovou hru. V té pálil od modré Jérémie Blain, za Mazancem cinkla branková konstrukce již podruhé v zápase.

K jedné z mála střel se dostali i Oceláři, když to Jan Jaroměřský zkusil z otočky, avšak Henri Kiviaho zasáhl bez problému. Mountfield ve své herní převaze pokračoval i nadále. Zdeněk Doležal obral o puk třineckého hráče mezi kruhy a vypálil, exhradeckému brankářovi sice hrací předmět vypadl, ale dokázal ho lapačkou přikrýt včas.

Třinec se pomalu dostával do tempa. Marko Daňo, účastník pěti mistrovství světa, vyslal pokus z mezikruží, jeho střelu zastavila tyč. Na druhé straně ujeli dva na nikoho Jordann Perret a Aleš Jergl, první jmenovaný to vzal na sebe, ale neúspěšně. Východočeši si zahráli další početní výhodu, kterou dokázali využít v 18. minutě po spolupráci dvou kanadských beků. Jérémie Blain nabil do pravého kruhu na Graema McCormacka, jenž z první propálil Mazance – 2:0. Do kabin se tak šlo lépe Lvům.

Druhá část ve znamení vyloučení na obou stranách, Třinec snížil

Hokejisté zpod Bílé věže si přenesli svou herní převahu i do začátku druhé dvacetiminutovky. Jérémie Blain obkroužil bránu, ale ani jeho dvojitá dorážka neznamenala gól. Ačkoliv jsou Slezané druhým nejméně vylučovaný týmem, v tomto mači si šli sednout na trestnou lavici potřetí. Dokázali se však ubránit, i když velkou příležitost měl Graeme McCormack. Mazanec si mezeru mezi svými betony pohlídal. Hradec pokračoval ve svém tlaku a opět to byl kanadský zadák, s jehož střelou měl třinecký gólman problém a nebyl si jistý, zda má kotouč pod kontrolou.

Postupem času se vytrácelo nasazení od Mountfieldu a aktivita, kterou předváděl před tím. Naopak Oceláři se zpátky do hry dostali díky třem přesilovkám. V první z nich ukázali svou sílu a potvrdili, že se na prvním místě jejich využití ze všech extraligových celků nenachází náhodou. Andrej Nestrašil přihrál na Marka Daňa, jenž se na konci 29. minuty z nulového úhlu trefil do horní části klece – 2:1. Další dvě oslabení Lvi přečkali bez inkasovaného gólu, přestože si během nich hosté zajímavé příležitosti vytvořili.

Zároveň svěřenci Tomáše Martince odváděli dobrou defenzivní práci, dokonce se dostali již po několikáté v tomto duelu do samostatného úniku. Tentokrát se jednalo o Radovana Pavlíka, trefil však pouze boční síťku. Slezané svírali svého soupeře i po skončení početních výhod. V závěru prostřední části si týmy své role vyměnily. Domácí ve své třetí přesilovce různě kombinovali, ale jejich zakončení byla nepřesná. Hru často přerušovaly píšťalky rozhodčích z důvodu zakázaných uvolnění či ofsajdů.

Oceláři vyrovnali a šlo se do prodloužení

Krátce po zahájení třetí periody Lukáš Cingel prověřil Marka Mazance, který byl pozorný. O necelou minutu později vyslal Mislav Rosandič do samostatného úniku Aleše Jergla, ten ale mezeru mezi betony třetího nejlepšího gólmana soutěže nenašel. Třinečtí neztráceli naději a stále bojovali. Ve 43. minutě se o srovnávací branku postaral od modré čáry Martin Růžička a Kiviaho už nestihl nijak zareagovat, měl totiž zakrytý výhled. Tím tedy hostující forvard potvrdil svou pozici nejproduktivnějšího hráče svého klubu i extraligy.

V následujících minutách byla k vidění hra plná nepřesností, Východočeši ani Slezané nijak soupeřovu svatyni příliš neohrožovali. Jednu z mála možností měl opět Martin Ružička, který nahrával na Jakuba Jeřábka. Tento nejproduktivnější třinecký obránce už ale zakončit nestihl. Mountfiled mohl jít do vedení v početní výhodě, ve které to zkoušel z těsné blízkosti Oliver Okuliar, leč bez úspěchu. Po jejím skončení Mazancovi vypadl puk, žádná z hradeckých hokejek ho však neprocpala za brankovou čáru.

Hradečtí ve svém náporu pokračovali a mohli potrestat třineckou nedisciplinovanost, to se jim však nepovedlo. Jakub Lev chtěl vyzvat ke skórování Mislava Rosandiče, Mazanec jeho střelu vyrazil betonem. Ve sníženém, ale vyrovnaném počtu hráčů na ledové ploše ani jeden z celků nic nebezpečného nevymyslel. Hra se spíše přelévala z jedné strany na druhou. Nikdo se nikam nehnal, a tak se za stavu 2:2 šlo do prodloužení.

Bonusový bod si připsali hosté

V něm se hrálo nahoru dolů. Nejprve se Martin Růžička natlačil až před gólmana s domácím bránícím hráčem v zádech, Kiviaho ale pokus vyrazil vysoko nad. Na druhé straně to zkoušel Kevin Klíma, avšak také neúspěšně. Podobných příležitostí bylo ještě několik. Hradečtí se dokonce dostali do přečíslení dvou na jednoho. Jakub Lev si se střelou počkal, jenže mu to nebylo nic platné, protože puk mířil těsně vedle levé tyče. Rozhodující gól dal v čase 64:13 Daniel Voženílek, který se ocitl v brejku a svým bekhendovým blafákem překonal Kiviaha. Mountfield si tedy třetí výhru v nastavení za sebou nepřipsal.

Jérémie Blain 0 1 1 -1 2
Lukáš Cingel 0 0 0 -1 2