ne 23.1.2022 | Petr Koval, Jan Vavřina | Foto: HC Motor České Budějovice

Z Budějovic s bodem. Hradec padl podruhé v řadě na nájezdy 2:3

Hradečtí hokejisté se vinou odložených utkání představili v akci znovu po týdnu, tentokrát na ledě Českých Budějovic. A vývoj duelu na jihu Čech jako by kopíroval ten nedávný proti Kometě – do vedení se jako první dostali hosté, jenže domácí dvěma góly skóre otočili. Pak přišlo srovnání, prodloužení a samostatné nájezdy, které zvládl znovu lépe hradecký soupeř. Lvi tak po porážce 2:3 zapsali do tabulky další bodík.

Realizační tým postavil mezi tři tyče Henriho Kiviaha, jenž končil předchozí duel s Kometou. Po třech měsících se do sestavy vrátil Lukáš Cingel. Slovenský centr nastoupil v první formaci s Radkem Smoleňákem a Jakubem Lvem. Posila Nikita Ščerbak se zařadil do druhé letky ke Christophu Lalancettovi a Ahti Oksanenovi.

Lvi se ujali vedení, to vydrželo jen 41 vteřin

Už v první minutě sedmého vzájemného duelu Mountfieldu s Motorem uvolnil Nikita Ščerbak obránce Janka. Tomu střelu bekhendem sebral Hrachovina, který navíc stihl předvést andělíčka a zalehl kotouč. Ani domácí nezůstali v úvodu zkrátka. Kiviaho musel dvakrát ukázat svoji rychlou lapačku. Tak jako po ráně Vráblíka od modré, ten na finského gólmana nicméně nepřišel.

Šikovné ruce poté předvedl před Kiviahem zkušený Pech. Jeho teč ale prolétla jen těsně kolem klece finského brankáře. Hradec v první periodě pobýval častěji v útočném pásmu, Budějovice hrozily spíše z přímočarých akcí. Po zásluze tak skóre otevřel v přesilovce ve 13. minutě Graeme McCormack, který prudkou ranou od modré propálil vše, co mu stálo v cestě, a zaznamenal pátý gól v letošním ročníku.

Hradecké vedení však vydrželo jen 41 sekund, když se z podobné pozice prosadil střelou na lapačku Václav Karabáček. I on využil clony a srovnal na 1:1. Hrachovina měl rozhodně o poznání více práce. Svůj tým podržel zejména ve druhé početní výhodě hostů, kdy ze slotu pálil Oksanen. Ani nejlepší střelec týmu už však branku nepřidal a do šaten se šlo za remízového stavu 1:1.

Motor zvýšil obrátky a dostal se do vedení

Jakub Lev si v úvodu druhé periody ještě vyříkal rozmíšku s Pechem z konce předchozí dvacetiminutovky. To mohl urovnat Oksanen, jenž ale zakončil bekhendem jen do lapačky brankáře. Ve 24. minutě propadla hradecká obrana a do přečíslení 2 na 1 ujela dvojice, která má dohromady na kontě 1903 extraligových startů. Vondrka předložil kotouč pro Lukáše Pecha a zkušený střelec se do poloodkryté klece nemýlil.

Po vstřelené brance převzal otěže zápasu Motor a častěji hrozil v útočném pásmu. Vidět byly zejména formace Gulaše a Novotného. Držitel všech tří posledních medailí národního týmu vypracoval po kombinaci z hole na hůl šanci pro Štencela. Nikým nehlídaný obránce se ale z levého kruhu neprosadil. Ve vlastním oslabení pak ujel Nedomlel, který z mezikruží napálil klečícího Hrachovinu.

Na něj nevyzráli ani poněkud ofenzivnější hráči. Lalancette zpoza branky našel na slotu Ščerbaka. Ruský forvard byl však dobře pokryt budějovickou obranou a zakončil jen do betonů třetího nejvytěžovanějšího brankáře soutěže. Vzápětí podruhé v utkání výrazně propadla obrana Lvů. Ondráček ujel sám na Kiviaha, tváří v tvář byla úspěšnější lapačka maskovaného muže.

Hradec zvládl srovnat díky druhému střelci z řad obranářů

Před Mountfieldem stál nelehký úkol – dotáhnout jednobrankové manko. Tomu nenahrávala statistika z posledních třech vzájemných utkání, kdy ani jednou nevyhrál třetí dějství. Cestu za vyrovnáním navíc komplikovala kompaktní obrana domácích v čele s Hrachovinou. Navíc Budějovičtí hrozili z protiútoků. V jednom z nich se ocitl Pech, tomu ale vystavil červenou Kiviahův semafor.

Druhý tým tabulky stále těžko dobýval budějovické hradby, zatímco mužstvo v modrých dresech jednoduchou hrou střílelo na hradeckou klec takřka z každé pozice. Deset minut před třetí sirénou dostali svěřenci Tomáše Martince možnost přesilové hry. Krátce po jejím skončení se prosadil střelou od modré Bohumil Jank. Výbornou práci prezentoval Smoleňák, kterého nerozhodily ani nepříjemné pokřiky fanoušků a dokonale zaclonil brankářův výhled – 2:2.

Jeho tým nadále pokračoval v aktivní hře a dostával se do střeleckých příležitostí. Jenže ani střela Oksanena 4 minuty před koncem řádné hrací doby kýžený gól nepřinesla. A když velkou šanci na tři body v zápase odmítl z mezikruží budějovický Vráblík, šlo i druhé ze třech letošních vzájemných duelů do prodloužení.

Pět minut o vítězství nerozhodlo, na řadu přišly nájezdy

Přehlídku gólových příležitostí v prodloužení otevřel v první minutě McCormack. Tomu přes osu nahrál Lalancette, jenže proti kanadskému obránci se Hrachovina skvěle přemístil. Obrovskou šanci měli také domácí. Před brankou se zjevil Gulaš, ale Kiviaho kapitána nadvakrát vychytal. Paradoxně největší možnost připravil Hrachovina, který riskantně vyjel až na vrchol kruhů a zkusil rozehrát. Kotouč na modré zachytil Oksanen, odkrytou klec však netrefil, proto duel rozhodovaly nájezdy.

V nich se jako první prosadil devatenáctiletý Koláček, který při svém druhé startu ukázal svůj talent. Na jeho trefu ještě dokázal odpovědět nekompromisní střelou Jergl. Bod navíc nakonec Jihočechům kličkou do forhendu vystřelil nájezdový mág Martin Hanzl. Hradec tak podruhé v řadě padl 2:3 po nájezdech.

Jérémie Blain 0 0 0 -2 2
Lukáš Cingel 0 0 0 -2 0