ne 9.9.2018 | Klára Petrásková

Z Francie bez bodu. Hradec nedal gól a Drakům podlehl 0:2

Produktivita. Od samého startu CHL Východočechy trápí, nejinak tomu bylo i ve Francii. Lvi vyslali ze svých holí 61 střel, z toho mezi tři tyče jich mířilo hned 35. Jenže ani jedna z nich nenašla cestu až za brankovou lajnu. Naopak Draci využili přesilovku, přidali gól v přečíslení a oslavili první výhru v Lize mistrů.

Pro utkání s Rouenem se do branky postavil Jaroslav Pavelka, kvůli absenci několika lídrů byla funkce kapitána svěřena Tomáši Linhartovi. Za zmínku stojí ještě jméno Patrika Mašína, který si odbyl premiéru v seniorském dresu Mountfieldu.

Nejaktivnějšími hráči první třetiny Deschamps s Guttigem

Po vyrovnaném začátku si český tým zahrál už ve 4. minutě přesilovku a solidně zahrozil. Hra byla rychle přenesena na levou stranu, odkud střílel Petr Zámorský. Ovšem jen do lapačky Matiji Pintariče. Jaroslav Pavelka se poprvé v utkání pořádně protáhl proti střele Deschampse, jenž ukryl svůj pokus za bránícího hráče.

Stejný útočník byl také u největší šance za prvních deset minut hry, když se po střele hodně tlačil do brány, hradecká defenzíva odolala. Do třetice byl hráč s číslem 17 v příležitosti s Anthony Guttigem, tentokrát jeli dva na jednoho. Druhý jmenovaný číhal na zadní tyči, prudký pas však promáchl.

Tým Tomáše Martince si poté zahrál přesilovou hru, ale do gólovky se dostal až po jejím konci. Patrik Miškář jel v doprovodu Jana Bergera sám na bránu, ale jeho střela neměla takové parametry, jaké by si představoval – gólman jeho pokus vyrazil. V závěru třetiny mohl skóre otevřít podruhé v utkání Guttig. Sice se dobře uvolnil přes obránce, na zakončení už mu nezbylo moc času ani prostoru.

Čtyři oslabení Hradec zvládl ubránit. Páté už ne

V úvodní pětiminutovce druhé třetiny přišla přečíslení dvou na jednoho na obou stranách. Za Hradec to vzal na sebe Jan Berger, na straně domácích Nicolas Ritz. Maskovaní muži byli však v těchto soubojích úspěšnější, skóre se proto neměnilo.

Mountfield v dalším rozletu přibrzdila častá vyloučení, těch přišlo za druhou dvacetiminutovku celkem pět. Dvě z nich se částečně překrývala, proto se hosté museli bránit ve třech. Zvládli to ale bez inkasování, naopak ve vlastním oslabení mohli několikrát udeřit. Patrik Miškář byl podruhé sám před gólmanem, tentokrát zkusil kličku ala Peter Forsberg, ani při tomto pokusu neuspěl.

Následující minuty patřily Pintaričovi v brance Rouenu. Ten předvedl efektní i efektivní zásah lapačkou a odmítl radost Vopelky po střele bekhendem. Slovinský gólman se blýskl také proti loženkám Matěje Chalupy a Mateje Pauloviče, a udeřilo logicky na druhé straně. Domácí sehráli v závěru třetiny výborně přesilovou hru, kterou zužitkoval Michel Miklík – 1:0.

Střelecké trápení pokračovalo až do finálního hvizdu

Na začátku třetího dějství měli Lvi skvělou příležitost ke srovnání, jenže v přesilovce jejich střelecké pokusy opět selhaly. Jak se má zakončovat, ukázal hradeckým hokejistům Nicolas Ritz. Ten ve 44. minutě potvrdil roli top scorera, když jel se svým spoluhráčem do přečíslení, nic nevymýšlel, na levém kruhu napřáhl a vymetl pravý horní roh – 2:0.

A mohlo být klidně ještě hůř. Domácí povzbuzení dvoubrankovým náskokem vystrkovaly ofenzivní drápy i nadále, po minutě a půl svištěl těsně kolem Pavelkovy tyče další projektil. Francouzský celek následně uklidnil hru a spoléhal se na zabezpečenou obranu, pomohlo mu v tom rovněž další hradecké vyloučení.

V 58. minutě o sobě dal potřetí v utkání vědět Patrik Miškář. Tentokrát rychle obkroužil branku a snažil se kolem tyče zasunout puk do sítě, proti byl opět vynikající Matija Pintarič. Minutu a čtvrt před koncem po strkanici u branky Draků trenéři odvolali gólmana a zkusili to se šesti hráči v poli. Jediným výsledkem bylo ostřelování hostující branky, tentokrát bez úspěchu. Rouen to ale nevadilo, v bouřlivé atmosféře si i tak došel pro první body do tabulky, Východočechům nestačilo na gól ani 35 střel.

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
Po dlouhé cestě z Norimberku jsme se na soupeře standardně připravili, měli jsme poradu s videem. Zápas rozhodly naše neproměněné šance, které jsme měli během celých 60 minut. Druhou třetinu poznamenalo to, že jsme byli pětkrát vyloučení. To je v jakémkoliv zápase strašně moc. Někteří hráči pak byli z tempa, jiní zase přetížení. Trošku jsme laborovali se sestavou. Kuba Muška naskočil v útoku, vypadl nám ještě jeden útočník, v průběhu zápasu odstoupil kvůli viróze Juraj Bezúch. Rozhodlo každopádně to, že jsme neproměnili šance, koncovka nás opět zradila. Bez gólu můžeme jen těžko vyhrát.