út 17.11.2015 | Lukáš Štěrovský, Jan Vavřina

Z Třince se dvěma cennými body! Nájezdy odmítl v čase 64:58 Knotek

Psal se říjen roku 2013, když Mountfield HK naposledy vyhrál na ledě třineckých Ocelářů. Od té doby zaznamenal nepříjemné prohry 0:3, 0:6 a 6:8, neblahou bilanci ale ukončil ve 20. kole letošní sezóny. Ve vyrovnaném utkání Třinec dlouho vedl, Hradec si však gólem Romana Kukumberga vynutil prodloužení. Když už to vypadalo, že se půjde na nájezdy, prosadil se dvě vteřiny před koncem nastaveného času Tomáš Knotek a rozhodl o tom, že velmi cenný bonusový bod zamířil na východ Čech!

Změny v hradecké sestavě šlo nalézt jen v obraně, kde absentovali Zdeněk Čáp a Stanislav Dietz. Po delší době se tak v dresu Mountfieldu objevili Bohumil Jank a Jiří Vašíček.

Hradečtí odolali třineckému tlaku

Hosté se mohli ihned ujmout vedení, akci Kukumberga z první minuty ale Hrubec zneškodnil. Pak se slova na dlouhou dobu ujal Třinec, který si připravil několik slibných šancí. V šesté minutě Růžička z levého křídla nahodil puk na Kacetla. Kotouč nebezpečně změnil směr po odrazu o jednoho z hradeckých beků, za brankáře Hradce však nepropadl.

V první přesilovce utkání se Hradec do šance nepropracoval, naopak chvíli po jejím skončení musela být obrana Východočechů opět na pozoru. Kleslovo nahození od modré čáry skončilo pod Kacetlem, jenž se musel rychle roztáhnout na brankové čáře, aby zabránil domácím hráčům v dorážce. Třinec měl chvílemi jasnou optickou i herní převahu.

To se změnilo až ke konci první periody, kdy Tomáš Kopecký svým faulem daroval Hradeckým přesilovku. Početní výhoda sice stačila Mountfieldu na to, aby se vymanil z tlaku, který na něj Oceláři uvalili, k vytvoření větší šance a ohrožení Hrubce to ale nevedlo. Do kabin se tak šlo bez vstřelené branky.

Mountfield vyrovnal obraz hry, Třinec i tak získal vedení

Začátek druhé periody orámovala vyloučení. Na trestnou lavici postupně usedli Irgl, Bednář a Polanský. Ani jeden tým ale nebyl schopen početní převahy využít. A tak Třinečtí udeřili ve vlastním oslabení, čímž potvrdili status týmu, který letos vstřelil během početní nevýhody nejvíce branek. Gól Adama Rufera, jenž inkasoval krásný pas na pravý kruh mezi dvěma beky Mountfieldu od Linharta, byl již pátou letošní trefou Ocelářů ve vlastním oslabení.

Hradec ale inkasování nepoložilo, spíše naopak. Oproti první dvacetiminutovce výrazně ožil a najednou to byl Mountfield, kdo se častěji tlačil před branku soupeře. Asi největší šanci si vytvořil Kudrna, který na Hrubce uháněl v samostatném úniku, ale nedůrazné bekhendové zakončení třinecký brankář lapil, hradeckého útočníka navíc fauloval Hrabal.

Lvi sice pořádali další a další nálety do útočné třetiny, velké šance už ale přicházely jen na straně Třince, byť ze spíše ojedinělých akcí. Skórovat mohl Irgl, ale odražený puk do odkryté klece nezvládl poslat, touš mu sjel z hole při zakončení. V samotném závěru ten samý hráč z těžkého úhlu trefil dokonce horní tyč Kacetlovy branky.

Vyrovnání zařídil Kukumberg po střele Bednáře

Branková konstrukce pomohla Kacetlovi i na počátku periody s pořadovým číslem tři. Jaroslav Bednář šel odsedět trest za příliš mnoho hráčů na ledě. Na konci hradeckého oslabení z levého kruhu pálil Svačina, jeho projektil ale skončil jen na tyči. Další šanci Třineckých překazil Vydarený, který zneškodnil přihrávku na Irgla v přečíslení.

V třiapadesáté minutě se Královéhradečtí dostali do prostoru před Hrubcem. Ten Kukumbergovo nahození od levého mantinelu vyrazil do mezikruží, kde si puk rukou na hůl šikovně sklepl Jaroslav Bednář. I na jeho střelu však Hrubec vyzrál, jenže vyražený puk vzápětí za jeho záda poslal Roman Kukumberg, který si na šanci počíhal u levé tyče – 1:1.

Přestože to chvíli po srovnání vypadalo, že Hradec se do svého soupeře pořádně zakousne, nastal na obou stranách spíše herní útlum. U vytržení mohli být diváci zase až těsně před koncem periody, kdy Brian Ihnačák poslal už v pádu skákavý kotouč pod padajícího Hrubce. Ten se ale stihl včas ohnat holí, a kotouči tak na posledních chvíli zamezil v cestě do sítě. O vítězi muselo rozhodnout prodloužení.

Výhru Hradci vystřelil Tomáš Knotek v posledních vteřinách

Prodloužení začalo akcemi na obou stranách. Za hosty se nejprve blýsknul Knotek, kterému chyběly jen centimetry a o něco více prostoru od domácího beka k dorážce Vašíčkovy střely. Na druhé straně musel zasahovat Kacetl betonem proti pokusu Kopeckého.

Svěřenci trenéra Draisaitla asi měli v hlavách negativní bilanci ze samostatných nájezdů, v nichž letos ještě nevyhráli. Dvě vteřiny před koncem tak Jiří Šimánek poslal puk před branku, kde ho do sítě krásnou tečí sklepl Tomáš Knotek. Hradec se tak díky výhře za dva body dotáhl opět na třetí místo v tabulce.

Marek Malík (HC Oceláři Třinec):
Utkání bylo nervózní, možná více bojovné než hokejové. Momentálně jsme trochu v krizi, ze které se snažíme dostat. Je vidět, že na hokejkách nemáme potřebnou pohodu. Klukům ale nemůžeme vytknout to, že by se nesnažili nebo nebojovali. Smolně jsme prohráli, to se ale stává. Je vidět, že na nás ta deka je, proto padl i ten trochu šťastný, ale asi zasloužený, gól na 1:2. Byli bychom radši, kdybychom ten druhý bod získali my. Bod je pěkný, soupeři musím pogratulovat. My se po malých krůčkách musíme zvedat, musíme začít u nejjednodušších věcí a opět se dostat do pohody. Tu snad najdeme dříve, než později, abychom byli opět ten tým, na který jsou fanoušci zvyklí.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Byl to zvláštní a nervózní zápas, puky skákaly na obou stranách sem a tam. Oba týmy měly spoustu šancí v přesilovkách, tam mohl jeden mančaft převážit výsledek na svou stranu. To se nestalo, v dalším průběhu se utkání dohrávalo a čekalo se na tu jednu šanci, která to rozhodne. Tu jsme šťastně našli ve třetí třetině, pak i dvě vteřiny před koncem prodloužení. Celkově jsem za výsledek velmi, velmi rád, dva body beru s velkou pokorou.