pá 15.2.2019 | Anna Marie Kokrhounová, Jan Vavřina | Foto: HC Oceláři Třinec

Za skvělý výkon posun na třetí místo! Hradec porazil Oceláře 5:1

I druhý venkovní zápas v řadě zvládli hráči Mountfieldu na výbornou, když předvedli takticky perfektní výkon. V Třinci se radovali z první branky a ačkoliv domácí stačili vyrovnat, ke konci první třetiny už Hradečtí vedli znovu o gól. Druhá perioda změnu stavu nenabídla, v té třetí ale už Hradec definitivně rozhodl o svém vítězství třemi góly do třinecké sítě. Východočeši tak získali všechny tři body a v tabulce na třetím místě vystřídali právě Oceláře.

Do přímého duelu o třetí místo se rozhodli hradečtí trenéři poslat stejnou sestavu, která v posledním zápase získala všechny tři body na ledě Olomouce. V brance začal znovu Jaroslav Pavelka.

Střelecky vyrovnanou třetinu vyhrál Hradec

Po úvodním oťukávání se musel mít na pozoru Jaroslav Pavelka při akci Michala Kovařčíka, který zkoušel obkroužit branku a zasunout puk, čímž způsobil zmatky okolo území gólmana. Ten po malé chvíli čelil další akci domácích. První střela snajprovi Martinu Růžičkovi nevyšla, hned ke třem dorážkám se následně dostal Martin Gernát. Bek, jenž vloni hájil barvy Hradce na Spengler Cupu, ale ani v jednom případě neuspěl.

Na druhé straně mohl podruhé v řadě otevřít skóre zápasu Mislav Rosandič, jeho bomba golfem těsně minula vzdálenější tyč. Hrubec si nesáhl ani na střelu Petra Koukala, ta však oproti té předchozí skončila v síti. První centr dostal šikovnou příhru od Mateje Pauloviče a trefil se přesně nad rameno gólmana, a to podesáté v sezóně. Podobně šikovné ruce ukázal za necelou minutu na druhé straně Guntis Galvinš, jenž velice rychle srovnal na 1:1.

Hradecké ale inkasovaná branka nevykolejila. Pokračovali v podobně aktivním výkonu, což s sebou neslo další šance. Rána Linharta z ideální pozice mířila nad, střela Dominika Graňáka od modré ale zaplula do brány. Kapitán Mountfieldu si vyměnil puk s Mislavem Rosandičem a v 19. minutě poslal Lvy do vedení 2:1. Následně si domácí nepohlídali Radovana Pavlíka, Šimon Hrubec ale jeho samostatný únik zlikvidoval.

Dominance obran přinesla takřka o polovinu méně střel

Úvodní dějství skončilo na střely 11:11, to prostřední 6:6. A tento ukazatel přesně svědčí o tom, jak byly obě části rozdílné. Zatímco první nabídla spoustu dobrých hokejových momentů, ve druhé se hlavně bránilo. Přitom došlo i na vyloučení a přesilovky. První si zahráli hosté, kteří sice měli územní převahu, gólovku si však vypracovat nedokázali.

Už při hře 5 na 5 byl Matěj Chalupa ve střelecké pozici na pravém kruhu, ránu tlačil na zadní tyč, ale bránu těsně minul. Podobně dopadl také projektil Martina Růžičky z protiútoku. O něco přesněji mířil po dobré kombinaci třetí hradecké řady z mezikruží Maris Bičevskis, Hrubec jeho pokus vyrazil mimo tři tyče. Okolo poloviny zápasu začali mít převahu domácí, družina Tomáše Martince ale dobře bránila, defenzíva byla kompaktní a nepouštěla soupeře do vyložených šancí.

Hra se navíc hodně kouskovala, strádala tak na plynulosti. Po obranné pasáži se Hradec hnal po delší době do útoku. Připsal si několik střel a mohl přidat další v přesilové hře, jenže tu faulem přerušil Koukal. Největší šance přišly při hře 4 na 4. Nejprve jeli dva na jednoho domácí, Hrňovu střelu zprava chytil Pavelka. Poté si Oceláři nerozuměli, srazili se a na druhou stranu zase uháněli Lvi dokonce ve čtyřech na jediného beka. Přihrávka Marise Bičevskise ale spoluhráče na zadní tyči nenašla.

Třemi góly do třinecké sítě si Hradec pojistil vítězství

Do poslední dvacetiminutovky vstoupili lépe Hradečtí a Ocelářům odskočili už na rozdíl dvou gólu. Domácím se nedařilo ve vlastním pásmu rozehrát, kotouč se tedy dostal až k Danielu Rákosovi do mezikruží, odkud překonal třineckého gólmana – 1:3. Lvi stále pokračovali ve vysokém tempu a v 46. minutě se radovali z již čtvrtého gólu utkání, když Mislav Rosandič střelou od modré čáry propálil Šimona Hrubce.

Slezané moc prostoru na vyrovnání nedostávali, Hradec naopak ještě navyšoval. Po tvrdém zákroku na Bičevskise musel Třinec čelit přesilové hře Mountfieldu, kterou střelou mezi Hrubcovy betony zužitkoval Matej Paulovič – 1:5. Zápas se začal lehce vyostřovat a následovalo i několik menších potyček mezi hráči obou celků. K závažnějším konfliktům ale nakonec nedošlo.

V posledních minutách zápasu se domácí přece jen zvedli k většímu náporu, díky faulu jednoho z Hradeckých. Největší šanci zaznamenal pár sekund před koncem Aron Chmielewski, který ale nastřelil pouze tyčku hradecké svatyně. Krátce poté ještě na druhou stranu ujížděli Východočeši v přečíslení a kotouč za brankovou čáru dostali už pošesté, to vše ale až po zaznění závěrečné sirény. Vysokou výhrou 5:1 na třineckém ledě získali Hradečtí všechny možné body a v tabulce se vyhoupli na třetí příčku.