Zápasy
pá 10.12.2021 | Adam Kodet

Zápas plný emocí a zvratů ovládla Sparta 4:3 po prodloužení

Speciální dresy hradeckému týmu štěstí nepřinesly. I když Mountfield většinu utkání proti Spartě naprosto ovládal a nepouštěl soupeře do vyložených šancí, Pražané se nabili v množství potyček a dokázali v závěru utkání úplně otočit. Filip Pavlík sice využil power play a poslal zápas do prodloužení, to ale jedinou přesnou ranou rozhodl Filip Chlapík a přibalil tak Spartě na cestu do Prahy bod navíc.

Po porážce v Liberci přišly v útočných řadách změny. Oksanen a Lalancette se postavili vedle Smoleňáka do první formace, do třetí se posunul Miškář a ve čtvrté si připsal svůj premiérový extraligový start Lukáš Pajer. Branku střežil znovu Fin Kiviaho.

Do vedení šel jako první Hradec

Úvodní minuty příliš mnoho vzruchů před oběma brankami nepřinesly, na hradecké straně to vypadalo, že si hráči musí zvykat na novou barvu dresů. Jejich přihrávky totiž často nenalézaly svůj cíl. Nebezpečnější v útočném pásmu byla přeci jen Sparta, v prvním náznaku šance promáchl Horák před prázdnou brankou po Pavelkově pasu. Stejný hráč pak po minele v rozehrávce ohrozil Kiviaha i v oslabení, ale naštěstí pro Lvy byl pokus centra soupeře sražen mimo.

Na zbytek přesilové hry ale Mountfield zaparkoval před Salákem a zpovzdálí na něj pálil jeden tvrdý pokus za druhým. V úvodních minutách však Východočechům přeci jen chyběla přesnější muška. Už v pěti na obou stranách v pokračujícím tlaku Kevin Klíma perfektně vysunul Jergla za obranu, ten ale sám před brankářem svou kličku nedotáhl do zdárného konce. Tlak do branky po chvíli ukončila rozmíška a souboj těžkých vah mezi Smoleňákem a Poláškem.

S přibývajícím časem Hradec začal utkání ovládat a potvrzovat roli domácího týmu a tabulkového favorita. Obrana Sparty se nestíhala obracet a působila pasivně. Hradecký tlak sílil a napomáhal tomu i fakt, že rozhodčí nemuseli hru skoro vůbec přerušovat. Když se tak stalo, bylo to pro faul soupeře, který dokázal potrestat Filip Pavlík. Jeho střílený pas si Strnad srazil do vlastní sítě. Krev v žilách začínala vřít a podobně jako v Liberci se po siréně ještě strhla menší potyčka tři na tři.

Přibývalo soubojů a šarvátek, oba týmy skórovaly

Hned zkraje druhé periody nastala početní výhoda Hradce čtyři na tři, ve které Lvi spálili dvě obrovské šance. Nejprve Smoleňák těsně minul dorážku po Pavlíkově ráně, poté Oksanen netrefil bez přípravy úplně prázdnou branku. A když už Kevin Klíma dopravil puk po krásné akci do sítě, gól nemohl být pro předchozí faul Jergla uznán. I v oslabení ale pokračovala převaha Hradce, která vyústila v samostatný únik Pilaře. Ten ale při zakončení přes Saláka puk neprocedil.

Zato na druhé straně byla Sparta naprosto bezzubá. Přihrávky Pražanům nevycházely, přechody do pásma jakbysmet. Puk z jejich holí nebyl blízko přechodu brankové čáry ani zdaleka, a tak se místo kotouče dostal do branky po souboji s Miškářem Řepík, který zalehl Kiviaha a posunul brankovou konstrukci. Proto působil gól Tomáše Pavelky až nepatřičně. Ten při hře ve čtyřech využil nedostatečného důrazu obránce a jeho druhé zakončení v pádu zapadlo za finského gólmana.

Vedení však hráčům z hlavního města nevydrželo ani dvě minuty. V pokračující početní výhodě se Jakub Lev neunáhlil, počkal si na správný moment a vypustil ze zápěstí tak svižný a přesně umístěný projektil, že se Salák mohl jen ohlédnout. Zbytek třetiny se nesl v poměrně agresivním duchu, třeba když se Kevin Klíma vrhnul na Mikliše a mstil jeho postrčení Perreta, kterého poslal na hranu mantinelu. I po druhé třetině tedy platil jednogólový náskok pro Hradec.

Emoce prýštily, Sparta stav otočila, Pavlík ho poslal do prodloužení

Tak jak Východočeši skončili druhou třetinu začali i tu třetí. Od prvních minut trávili většinu herního času v blízkosti Salákovy branky, Sparta se bránila pouze za cenu série zakázaných uvolnění. Lvi pálili ze všech pozic, ať už po rychlých kombinacích, přesných pasech či individuálních akcích. Salák v brance však odolával. Jeho parťáci se ale od něj příliš nevzdalovali a moc často útočnou modrou nepřejížděli. Když už se to Pražanům povedlo, často to nebylo v souladu s pravidly a četné ofsajdy výrazně kouskovaly hru.

Co naopak fungovalo precizně byla hradecká defenzíva, která se vůbec nedopouštěla chyb a náznaky šancí soupeře likvidovala už v jejich zárodcích. Práci měli také rozhodčí, kteří 8 minut před koncem periody znovu řešili hromadnou roztržku poté, co Jergl důrazně vjel do brankoviště a Salák při tom ztratil masku. Další tvrdá výměna názorů nastala při hradeckém oslabení 3 proti 5. Všichni tři Lvi si našli své protivníky a utvořili dvojičky. Obě trestné lavice tak začaly praskat ve švech.

Hradečtí ale předváděli obětavost a maximální nasazení a obě dvojitá oslabení zdárně odbránili. Poslední trest ale přeci jen dokázali hosté zužitkovat. Sobotka přihrál skrz brankoviště a Roman Horák neměl problém uklidit puk do prázdné branky. Pak jakoby Lvi na chvíli vypnuli a Jakubu Konečnému stačila necelá minuta, aby po Formanově zadovce a tlaku do branku kompletně otočil průběh zápasu. Poslední slovo v základní hrací době měli však Lvi. V power play napřáhl ke své obávané dělovce Filip Pavlík a po chybě gólmana poslal zápas do prodloužení.

Prodloužení rozhodl Chlapík

V nastaveném čase byli na puku častěji Pražané, kteří toho ale nevyužívali k vytvoření větších šancí. Utkání rozhodla poměrně nevinně vyhlížející akce, při které Filip Chlapík natáhl ke střele zápěstím a propálil Kiviaha na zadní tyči. Sparta si tak z ČPP Arény po infarktovém závěru odváží dva body.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 1 1 -1 2
Michael Gaspar 0 0 0 -1 0
Bohumil Jank 0 0 0 0 2
Aleš Jergl 0 0 0 -1 2
Kevin Klíma 0 0 0 -2 4
Kelly Klíma 0 0 0 -1 2
Petr Koukal 0 0 0 0 2
Christophe Lalancette 0 0 0 -1 0
Jakub Lev 1 0 1 1 0
Graeme McCormack 0 0 0 -1 0
Patrik Miškář 0 0 0 0 0
Richard Nedomlel 0 0 0 -1 0
Ahti Oksanen 0 1 1 0 0
Lukáš Pajer 0 0 0 0 0
Filip Pavlík 2 1 3 1 0
Jordann Perret 0 0 0 0 2
Radek Pilař 0 0 0 0 0
Radek Smoleňák 0 0 0 0 0
Radim Šalda 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Henri Kiviaho 61 21 4 17 80,95 0 0

Ohlasy k utkáníFotogalerie