út 29.1.2019 | Adam Kodet, Klára Petrásková

Závěrečné dotahování bez bodu, Hradec těsně podlehl Spartě

Kdyby se hrálo na střely, vyhrál by Mountfield na plné čáře. Jenže v hokeji se hraje na góly, a těch vstřelila víc Sparta. Už v první třetině ukázala svou efektivitu, když ze čtyř střel trefila hned tři branky. Oproti tomu Lvi se v každé periodě dostali nad jedenáct střeleckých pokusů, jejich gólové konto se ale zastavilo na číslici dva. Po střelecké smršti a mocném závěrečném tlaku tak museli skousnout hořkou porážku 2:3.

Pro úterní 40. kolo Tipsport extraligy mělo hradecké trenérské trio k dispozici dva navrátilce z marodky. Petr Koukal se vrátil na své místo do středu elitní formace, Radovan Pavlík zase na křídlo druhé letky. V té nahradil nemocného Vincoura Chalupa, Rákos se posunul do čtvrté řady. Místo nezbylo na Romana Kukumberga, defenzíva včetně pozice brankáře zůstala nezměněna.

Hradec prožil nejhorší první třetinu v sezóně

Zkraje utkání oběma týmům trvalo, než se dostaly do provozní teploty, mírně aktivnější byl Mountfield. Největší šanci měl Koukal, po Graňákově přesném pasu ale nevpravil puk do odkryté klece. Sparta šla v dosavadním průběhu soutěže jako první do vedení pouze ve 14 utkáních, pod Bílou věží ale postavila statistiky na hlavu. Hradecká obrana v 7. minutě zapomněla na Lukáše Pecha, kterého přes celé pásmo našel Forman. Nejproduktivnější hráč v úniku nedal Maxwellovi šanci a zakončil přesně k tyči.

Pražané se chtěli ze svého nově nabytého vedení radovat co nejdéle, proto si ho vzápětí pojistili. Nedostatečně bráněný Jan Buchtele dokázal na milimetr přesně tečovat Piskáčkovo nahození, které kolem tyčky zapadlo za bezmocného Maxwella. Následující minuty byli diváci na stadionu svědky spíše defenzivnější hry a chyb v rozehrávce. Viditelně otřeseným Lvům puky od hokejek spíše odskakovaly a ti tak nebyli schopni Machovského výrazněji ohrozit.

Svěřenci Uwe Kruppa hráli úsporně a nikam se nehnali, když už ale z jejich holí vyletěl puk směrem na Maxwella, byl z toho gól. V 16. minutě se totiž Rousek zbavil beka a z otočky poslal naprosto přesný kotouč na hůl Jiřího Smejkala, který ho z mezikruží potřetí usměrnil za záda hradeckého gólmana. Východočeši se s třígólovým mankem nechtěli smířit a Paulovič mohl snížit, puk ale příliš podebral a z bezprostřední blízkosti přestřelil.

Lvi se ve druhé části soupeři nepřiblížili

Hradečtí nastoupili do druhé části opět aktivně, vlastní nedisciplinovaností se ale sami dostali pod tlak. Přesilovou hru Sparta zvládala s přehledem a její přesvědčivé vedení mohl ještě navýšit Bukarts. Nová tvář v jejím dresu ale namířila svůj pokus jen do brankové konstrukce. Zanedlouho se svou pověstnou rychlostí dostal za obranu Radovan Pavlík a snažil se Machovského rameny rozhýbat, zakončením mezi betony ho ale nepřekvapil.

Další oslabení už Lvi zvládli s podstatně větší jistotou, vzhledem ke skóre se ale tento úspěch jevil jako nepodstatný. Na útočné polovině se totiž Hradci nedařilo skoro nic a každý náznak šance skončil buď nepřesností, nebo překombinováním situace. Územní převaha byla sice celkem jasně na straně domácích, na kostce nad ledem u zkratky jejich klubu ale stále svítila velká nula.

Hráči s velkým S na prsou zodpovědně plnili pokyny a v podstatě jen šetřili síly a spoléhali na případné chyby hradecké obrany. Lvi na konci periody soupeře přece jen dostali po tlak, Cingel se však po obtočení kolem Machovského neprosadil a neujaly se ani střely Zámorského od modré. Gólman Pražanů nadále prokazoval, že ve vzájemných zápasech se mu letos daří znamenitě.

Stíhací jízda Mountfieldu k bodům nevedla

Sparta šla do třetí třetiny s jasným úkolem – nedat Hradeckým ani centimetr prostoru, což téměř bez chyb plnila. Z jejich důsledné defenzívy a napadání pramenily jejich šance, Bukarts ale zatím marně hledá střeleckou formu ze Zlína. V prvním případě z ideální pozice na kruhu vůbec netrefil branku, vzápětí po úniku po křídle zamířil pouze do Maxwellovy hrudi. Při následné hře ve čtyřech na obou stranách přicházely spíše ztráty než přesné pasy a ke gólu měly oba celky poměrně daleko.

Více prostoru na ledě ale nakonec využil Petr Zámorský, který svou nenápadnou střelou od pravého mantinelu nachytal Machovského. Domácí po vstřelené brance spíše než Lvy připomínali hladové vlčáky, kteří se snaží uštvat soupeře. Mountfield si v rychlém sledu vypracoval tři tutové šance na snížení, ani Lessio ani Filip Pavlík ale dezorientovaného Machovského nepřekonali. Otázkou však bylo, zda hradecký nápor nepřichází až příliš pozdě.

Východočechům utíkal čas několikanásobně rychleji a snažili se tak pálit na branku Pražanů ze všech pozic, ke snížení to však nevedlo. Hradecká lavička se tedy necelé čtyři minuty před koncem odhodlala k odvážnému kroku a odvolala Maxwella na střídačku výměnou za hráče do pole. Hradec se v této herní situaci držel v útočném pásmu a nakonec při něm stálo i štěstí, když bombu Radka Smoleňáka ztečoval do sítě Lucas Lessio. Více už ale Mountfield nestihl a poprvé po dvou měsících daroval doma soupeři všechny body.