Petr Svoboda – asistent trenéra

Petr Svoboda se narodil 20. června 1980 v Jihlavě, kde začínal i s hokejem. V mládežnických kategoriích ho vedl jako trenér jeho otec Radoslav Svoboda, jehož slavné jméno chtěl překonat. Postupně se přes Jihlavu, Havlíčkův Brod a Třinec vypracoval až na draft NHL. V něm si českého obránce vybral ve druhém kole slavný tým Toronto Maple Leafs. Následně získal s národním týmem do 20 let zlato na mistrovství světa v roce 2000. Důrazný zadák si pak začal plnit zámořský sen, jenže v Kanadě strávil pouze tři neúplné sezóny. Poté se musel vypořádat s nepříjemnou nemocí spojenou s únavou a imunitním systémem, která znamenala stopku v jeho dobře rozjeté kariéře.

Lékaři jej nakonec museli operovat, díky čemuž nemoc zastavili. Ani tím pro Petra Svobodu aktivní působení v hokeji neskončilo. Místo hokejky vzal ale do ruky trenérskou tabuli a začal se věnovat výchově hráčů. Udělal si trenérskou licenci nejvyšší kategorie a začal trénovat mládežnické celky v rodné Jihlavě i reprezentačních výběrech.

Na Vysočině prošli v průběhu deseti let jeho rukama hráči dorostů i juniorů, u národního týmu působil coby asistent u kategorií U16, U17, U18 a U20. S nejstaršími mládežnickými hráči pracoval dvakrát na mistrovství světa juniorů, a to v sezónách 2015/16 a 2016/17. V létě roku 2018 obdržel nabídku od Tomáše Martince stát se asistentem trenéra A-týmu a zároveň koučem obránců Mountfieldu HK, na kterou bez váhání kývl.