Aktuální zprávy z klubu
po 11.11.2013 | Jan Vavřina

Hradec je druhý v lize a nejlepší venku. Podívejte se i na další zajímavé statistiky

Ještě než extraligoví hokejisté po reprezentační přestávce vyjedou na led, je čas na srovnání jednotlivých týmů a hráčů po prvních 18 kolech, tedy více než třetině soutěže. A některá čísla ukazují velmi zajímavá fakta. Víte třeba, že hradecká defenzíva pouští na své brankáře vůbec nejméně střel z celé extraligy nebo že se v sestavě Mountfieldu nachází nejúspěšnější střelec soutěže?

Mountfield HK se usadil hned za suverénní Spartou

Hradečtí mají za sebou více než třetinu základní části, která dopadla lépe, než si drtivá většina jejich příznivců představovala. Po osmnácti kolech je Mountfield HK na druhé příčce se ztrátou pěti bodů na pražskou Spartu. Naopak má tříbodový náskok hned na trojici pronásledovatelů – Kometu Brno, Slavii Praha a třinecké Oceláře.

Zajímavé je, že si hradečtí borci doposud připsali nejméně porážek po šedesáti minutách v rámci celé ligy, a to pouhé tři. Přesně třetina zápasů Hradce Králové pak skončila nerozhodně, a tak následovalo prodloužení či samostatné nájezdy. Z těchto šesti pokusů získali Hradečtí bonusový bod ve třech případech.

Hradec je nejlepší v celé Tipsport extralize na venkovních kluzištích. Na hřištích svých soupeřů hrál letos prozatím desetkrát, devětkrát z toho nepřijel s prázdnou. Pouze v prvním kole na Spartě prohráli Hradečtí po základní hrací době. Celkově se z venku přivezlo fantastických jednadvacet bodů. V tabulce domácích utkání je hradecký Mountfield prozatím na deváté příčce se ziskem patnácti bodů. Na svém stadionu ale odehrál, spolu s dalšími čtyřmi týmy, nejméně zápasů.

Produktivitě Hradce Králové vévodí kapitán Jiří Šimánek

První formace Hradce se rozehrála ke skvělým výkonům a táhne celý tým. Trojice Kudrna–Mertl–Šimánek si dohromady připsala již 44 bodů. Nejlépe je na tom z hradeckého mužstva kapitán Jiří Šimánek, který se drží na hodnotě bod na zápas s bilancí 6+12. Více než bodem na zápas se může pyšnit Jaroslav Kudrna, který je zároveň s 8 trefami nejlepším střelcem týmu. Kromě osmi gólů má na kontě 7 asistencí a celkovou bilanci 15 bodů ze 13 zápasů. Trojici nejlepších uzavírá první centr – Tomáš Mertl, který má bilanci 6+5.

Hradecké ofenzivně velmi pomáhají obránci, kteří se nacházejí v týmové produktivitě hned za úvodní formací. René Vydarený, Peter Mikuš i Peter Frühauf mají na kontě 8 kanadských bodů. Zajímavé je, že se všichni obránci, kteří nastoupili alespoň v polovině letošních utkání, dokázali střelecky prosadit.

V bráně je oporou Pavel Kantor, který je s průměrem obdržených branek na jedno utkání s číslem 1,88 na třetí pozici mezi všemi extraligovými gólmany. Kantor navíc vychytal dvakrát čisté konto.

Famózní úspěšností střelby se může chlubit Karel Plášil. Ten letos vystřelil na bránu jednou a hned z toho byla branka, hradecký obránce je tak stoprocentní. Velmi dobře je na tom také Jaroslav Kudrna, který na osm gólů potřeboval 27 střeleckých pokusů. Jeho úspěšnost je velmi vysoká – 29,6 %.

Nejvytíženějším hráčem hradeckého týmu je René Vydarený. Slovenský reprezentant tráví na ledě během zápasu takřka 22 minut. Sedm vteřin přes dvacetiminutovou hranici se dostal také František Ptáček. Hned za dvojicí obránců je kapitán Jiří Šimánek, který hraje v průměru přes 19 a půl minuty.

Vhazování se daří kvartetu forvardů. Na 50 % je Vladimír Škoda, na 55 % Michal Tvrdík. Jaroslav Kudrna vyhrál 60 % absolvovaných buly a Michal Švihálek dokonce dvě třetiny. Radegast index, který zohledňuje účast na ledě při gólech a počet hitů a zblokovaných střel, má v Hradci Králové nejvyšší Peter Mikuš s 56 body.