Akademie ČH
st 11.2.2015 | Tomáš Kouba

Sedm hokejistů Hradce Králové navléklo národní dres

V době reprezentační přestávky se sice soutěžní zápasy nehrají, neodpočinulo si od nich ale hned sedmero Královských lvů. Hradecký hokej měl zastoupení na akcích U16, U17 a U18 a Východočeši si nevedli vůbec zle, ba naopak. Filip Hronek například vstřelil v 59. minutě vítěznou branku v zápase proti Finsku, Radovan Pavlík zase rozhodl zápas proti Švédsku v samostatných nájezdech. Hradecký hokej se tak neztratí ani na mezinárodní scéně, a to je moc příjemná a důležitá zpráva!

Filip Hronek na soustředění a turnaji U18

Ve výběru hráčů České republiky do 18 let, který absolvoval turnaj pěti zemí 4. až 8. února 2015 v Kravařích, figuroval hradecký obránce staršího dorostu a juniorky Filip Hronek. Čeští hokejisté vstoupili do turnaje vítězně, když porazili Finsko 6:4. A byl to právě hradecký lev, který vstřelil za vyrovnaného stavu v 59. minutě utkání vítěznou branku!

I v následujícím klání si Filip Hronek připsal velice důležitý bod, když asistoval u vyrovnávací branky ze 60. minuty utkání proti Švédsku, které posléze čeští borci vybojovali po samostatných nájezdech. Po následujících porážkách s Ruskem a USA obsadili svěřenci Jakuba Petra třetí místo.

Reprezentace do 17 let a Radovan Pavlík

Koncem ledna si reprezentanti U17 na Zimním evropském olympijském festivalu mládeže došli až pro stříbro. „Olympiádu jsem si moc užil, byly to nové zkušenosti do života,“ líčí Radovan Pavlík. Poté co čeští hokejisté zvítězili nad Švýcarskem a Slovenskem, je ve finále čekali hokejisté ruského výběru. Na ten už hráči, hájící české barvy, nestačili a padli v poměru 5:9.

„Bylo to něco nového, všichni to brali jako dospělou olympiádu. Zahájení, když se zapálí plamen, nástup před celým městem... to je úplná nádhera. Ještě když víš, že reprezentuješ českou zemi,“ cítí hradecký forvard.

Pozitivem turnaje je z pohledu hradeckého fanouška zcela jistě branka Radovana Pavlíka, která padla do švýcarské sítě jako sedmá, ale také jeho asistence, jíž se podílel na druhé brance českého výběru do ruské svatyně. Olympiáda se nezažívá každý den, a tak se český tým byl podívat i mimo hokejový stánek. „S kluky z týmu máme rádi skoky na lyžích, takže jsme se tam šli podívat a fandili jsme ostatním členům výpravy,“ pokračuje talentovaný útočník.

Další akcí národního týmu do 17 let byl turnaj pěti zemí v ruském Dmitrovu a to 3. až 7. února a taktéž tomu byl přítomen šestnáctiletý Radovan Pavlík. Svěřenci Roberta Reichela dokázali dvakrát zvítězit a obsadili tak třetí příčku turnaje.

Právě v jednom ze dvou vítězných klání, které musely rozhodnout až samostatné nájezdy, se hradecký Pavlík zasloužil o proměněnou rozhodující penaltu a určil tak vítězství České republiky. „Jsem strašně moc rád, že jsem to proměnil a že jsem dostal důvěru, moc za ni děkuji panu Reichelovi. Rozhodnout zápas ve prospěch České republiky je úplně nádherný pocit,“ rozplývá se Radovan Pavlík.

V U16 hned pětice Královských lvů

Početná lví smečka zasáhla do turnaje čtyř zemí pořádaném ve finském Riihimaki. První tři mužstva v tabulce dokázala dvakrát vyhrát a to včetně českého výběru, a tak o celkovém pořadí muselo rozhodnout skóre. To přisoudilo české reprezentaci třetí příčku.

Východočeské brankářské dovednosti reprezentoval Tomáš Vomáčka, v obraně pak působili Michael Gaspar s Radimem Šaldou a útočné pušky zastupovali Jaroslav Dvořák s Filipem Jiráskem. Bodově se dokázal prosadit Radim Šalda, který si připsal asistenci u druhé branky Česka v zápase proti Švédsku, který výběr U16 jako jediný prohrál poměrem 2:9.