Žáci
út 2.1.2007 | Miloslav Jeřábek

Sedmáci vyhráli silně obsazený mezinárodní turnaj ve švýcarském Lausanne!

Hokejisté sedmé třídy dokázali i na mezinárodní scéně, že jsou turnajovým týmem a umí vyhrávat rozhodující zápasy. Jejich soupeři na třídenním turnaji tentokrát byly tři týmy ze Švýcarska, dva z Francie a po jednom ze Slovenska a České republiky. Úroveň účastníků byla, až na jednu výjimku, překvapivě vysoká a jen dokumentovala velmi dobrou výkonnost švýcarského mládežnického hokeje. Do finále se probojovaly ale nakonec oba české týmy, silné mužstvo Jablonce posílené několika hráči a právě mladí Energetici. Ti nakonec dokázali Vlky porazit v nervy drásajícím utkání až na samostatné nájezdy a stali se tak vítězi tohoto mezinárodního turnaje.

Obránci:
Jičínský Ondřej, Souček Daniel, Žoch Daniel, Kulhánek Jan, Samek Jiří, Krištof Michal
Útočníci:
Kastner Lukáš, Glos Pavel, Veselý Jan, Hidvéghy Petr, Konečný Roman, Vlachynský Petr, Novák Viktor, Bury Kryštof, Hruška Jiří, Stávek Vladislav

Trenéři: Petr Luštinec, Zdeněk Bury
Vedoucí mužstva: Tomáš Kastner

Průběh turnaje

Vstup do soutěže přitom byl zklamáním. V prvním zápase základní skupiny nedokázali naši chlapci porazit francouzský Rouen a po prohře na samostatné nájezdy si připsali pouhý jeden bod. První vítězství zaznamenali tedy až ve druhém zápase s domácím týmem, a to v poměru 6:4. K vítězství ve skupině a tím k získání výrazně nejpřijatelnějšího soupeře pro čtvrtfinále náš tým potřeboval ve třetím utkání zvítězit v normálním čase. Soupeřem mu byl nejlepší švýcarský tým Tessin. Ještě na začátku třetí třetiny to nevypadalo na komplikace, neboť jsme po odhodlaném výkonu vedli 7:3. Následné zvolnění tempa však kvalitní soupeř dokonale využil a výsledkem bylo šokujících 7:7 na konci zápasu. Naštěstí se našemu týmu podařilo po přesných zásazích Honzy Veselého zvítězit na samostatné nájezdy a zajistit si alespoň důležité druhé místo ve skupině.

V následném čtvrtfinálovém utkání však naši chlapci nechali zapomenout na předchozí zaváhání a po odpovědném výkonu porazili švýcarský Lynx 4:2. Jejich soupeřem pro semifinálové utkání se tak stalo velmi silné družstvo Banské Bystrice, které do té doby vyhrálo přesvědčivě všechna svá utkání. Síla soupeře se ukázala hned v první třetině, kdy si vynutil značnou převahu a několik vyložených šancí. Ani jednu však neproměnil a do vedení 1:0 šel naopak náš tým. Ve druhé třetině velmi kolektivní a kvalitní výkon našeho týmu přinesl nejen postupné vyrovnávání hry ale zejména druhý gól v soupeřově síti. Od této chvíle tým Banské Bystrice začínal ztrácet elán, naši chlapci byli najednou lepším týmem a svým soustředěným výkonem soupeře do dalších šancí pouštěli jen výjimečně. Skórovat se mu podařilo až čtyři minuty před koncem zápasu ale minutu na to přišel pojišťovací gól našeho týmu, který znamenal celkové vítězství 3:1 v tomto velmi kvalitním utkání.

Finálový zápas proti sobě nakonec svedl oba české účastníky turnaje, když soupeřem našeho týmu se stal posílený tým Jablonce nad Nisou. První třetina proběhla za naší mírné převahy avšak se šancemi na obou stranách. Lepší mušku však předvedl náš tým a třetina skončila jeho vedením 1:0. Ve druhé třetině poznamenané častými vyloučeními na naší straně se začal více prosazovat soupeř, avšak obětavá hra našeho týmu uhájila čisté konto. Na začátku třetí třetiny po chybě soupeřovy obrany přidal Pavel Glos druhý gól našeho týmu a zdálo se, že vítězství nám už neunikne. Bohužel opět častá i několikanásobná vyloučení na naší straně soupeře pustila do velkého tlaku, z kterého vytěžil nejprve zkorigování výsledku a minutu a půl před koncem i vyrovnání na konečných 2:2. V následném pětiminutovém prodloužení se šance střídaly na obou stranách. Osud prodloužení však měli v rukou zejména naši útočníci, kteří v této fázi jeli třikrát (!) osamoceni na soupeřova brankáře. Gól ze hry ale již nepadl a rozhodnutí tedy musely přinést nervy drásající samostatné nájezdy. Začínal náš tým a hned první nájezd znamenal vedení po přesné střele Petra Vlachynského. Další naši střelci však už štěstí neměli a soupeř v poslední sérii stačil vyrovnat. Rozhodnutí přinesla hned další série. Soupeř neproměnil, na naší straně se k nájezdu rozjel již podruhé Petr Vlachynský a svou druhou trefou rozhodl finále v náš prospěch! Výborný dojem, který tým sedmé třídy HC VČE Hradec Králové ve Švýcarsku zanechal, dokresluje i skutečnost, že nejlepším hráčem turnaje byl po zásluze vyhlášen jeho kapitán Pavel Glos.