Aktuální zprávy z klubu
po 17.10.2011 | Martin Voltr

Statistické okénko: Jak si vedl Hradec v první čtvrtině?

Necelých pět týdnů potřeboval nový ročník první ligy na odehrání své úvodní čtvrtiny. Třináct kol nabídlo divákům na 14 zimních stadionech 91 zápasů a v nich celkem 546 gólů. V následujícím článku jsme pro Vás připravili řadu dalších zajímavých statistik především z hradeckých utkání.

Tabulka 1. ligy

Druhé nejvyšší soutěži vévodí zcela poprávu Ústečtí Lvi. Ti zaváhali pouze ve třech venkovních zápasech, doma ztratili jediný bod. Dál už je situace nesmírně vyrovnaná - na druhé místo se po bídném začátku prokousal Chomutov, ale jen o skóre pozadu jsou Olomouc a překvapení sezóny Benátky. Hokejisté Hradce Králové se po posledním kole propadli na šestou příčku, nicméně stále zůstávají v bezprostředním kontaktu s čelem.

Na opačném pólu první ligy sídlí Třebíč, které nahoru nepomohla ani čerstvá série zlepšených výsledků včetně skalpu Ústí. Směrem ke chvostu tabulky se pomalu propadá nováček ze Šumperka, jemuž se v poslední době naopak nedaří navázat na skvělý vstup do ligy.

V tabulce nabízíme také přehled vzájemných zápasů svěřenců Jiřího Mičky s každým soupeřem, a to vždy z hradeckého pohledu.

Branky v jednotlivých herních situacích

Hradeckým hokejistům se v řadě zápasů mimořádně vydařily přesilovky, na kterých je vidět vylepšení oproti minulým sezónám. Celkem využili 14 početních výhod, což znamená více než jednu na zápas. Z toho dvakrát udeřili v dvojnásobné výhodě.

Co ale stojí zato, je i celá útočná produkce. Padesát gólů ve třinácti utkáních řadí Hradecké na druhé místo za Ústí a pokud by pokračovali tímto tempem, po základní části by měli na kontě rovných a skvělých 200 zásahů.

Za očekáváním však zaostává obrana. Ta i přes výrazné posílení před začátkem ročníku inkasovala 39 branek, z toho tucet v přesilové hře soupeře.

Skóre v jednotlivých třetinách

Východočeši zatím disponují relativně vyrovnanou bilancí v jednotlivých dvacetiminutovkách. Stoprocentní úspěšnost zatím mají v prodloužení, které odehráli pouze jedno proti Písku. Na první rozhodující samostatné nájezdy ještě čekají, což jim ale vzhledem k trápení v této diciplíně, které v posledních letech zažívají, rozhodně nemusí vadit.

Které třetiny konkrétních zápasů byly z pohledu hradeckého týmu nejlepší a nejhorší? Doslova skvěle se mu povedla první třetina utkání z Mostem (6:0), za níž číhá třetí perioda proti Havlíčkovu Brodu (5:1) a druhá proti Jihlavě (3:0). Naopak nejradši by Hradečtí zapomněli na druhé dějství zápasu s Ústím, které prohráli 0:4.

Pokud by Vás zajímalo, ve které minutě se Hradeckým nejvíce daří, pak vězte, že jde o 45. minutu. V ní udeřili hned čtyřikrát! Lehce pozadu jsou se třemi údery minuty číslo 24 a 38. Právě ve 38. a také ještě v 56. minutě ale zároveň sami třikrát inkasovali. Hodně sledovaná bývá statistika šedesáté minuty, v níž mají skóre 0:2.

14 1. třetiny 10
18 2. třetiny 15
17 3. třetiny 14
1 prodloužení 0
0 nájezdy 0

Vyloučení

Fauly a následná vyloučení jsou zatím spíše slabším místem party trenéra Jiřího Mičky, průměrně má více než šest dvouminutových trestů na zápas. I když na druhou stranu, hradečtí soupeři jsou na tom ještě hůře. Hned tři z nich putovali v zápasech s Východočechy na trestnou desetkrát.

V kolonce vyšších trestů najdeme osobní „desítku“ pouze u Václava Čížka. K tomu ještě přidejme trest na pět minut plus do konce utkání, který si vysloužil už v prvním kole Jakub Orsava.

Hradec soupeř
83 celkem 89
6,4 průměrně na zápas 6,8
(2x) 9 nejvíce v zápase 10 (3x)
(s Ústím) 3 nejméně v zápase 3 (Benátky)

Střely na branku

Pokyny hradeckých soupeřů by mohly po první čtvrtině soutěže znít jasně. Stačí mít víc střel a vítězství je zaručeno. To se zatím povedlo pouze Chomutovu, Ústí a Olomouci - shodou okolností prvním třem týmům tabulky - a všechny Hradec porazily.

Jinak se ale hokejisté zpod Bílé věže hodně činí a mohou se chlubit průměrnou bilancí 38 střel na branku v každém utkání. Zatím platí, že zhruba každý desátý přesný pokus skončí v protivníkově síti.

490 celkem 402
38 průměrně na zápas 31
(s Havl. Brodem) 50 nejvíce v zápase 41 (Ústí)
(s Chomutovem) 22 nejméně v zápase 23 (2x)

Divácká návštěvnost

Hradecké zápasy zatím rozhodně nenavštěvuje tolik diváků, kolik by si hráči zasloužili. Domácí zápasy jich navštívilo průměrně ani ne 1200, prvním dvěma zápasům přihlíželo dokonce pouhých devět stovek hlav. Až postupem času se ale pozná, zda je tato slabá bilance způsobena třeba slušným počasím v úvodu sezóny, či celkově malým zájmem veřejnosti v České republice o první ligu.

doma venku
8174 celkem 5447
1168 průměrně na zápas 908
(Ústí) 1580 nejvíce 2615 (Chomutov)
(Litoměřice) 900 nejméně 244 (Benátky)

Pokud jde o statistiku návštěvnosti na všech prvoligových stadionech, zatím to nejvíce táhne v Chomutově - do nové arény zamíří na každé utkání průměrně 2446 diváků. Druhá Jihlava už zaostává o víc než pět stovek. Hradec je v tomto srovnání až na osmé příčce.