čt 7.3.2024 | Tomáš Prodělal

Fotbalovým výsledkem pro mečboly! Lvi zvítězili 1:0

Druhý zápas předkola se nesl v podobném duchu jako ten první. Hradec bušil jako hluchý do vrat a v závěru první třetiny ze své převahy vytěžil gól skrz Kevina Klímu. O tom, jak silná ona převaha byla, svědčí statistiky z konce druhé třetiny, kdy Mountfield vedl na střely 33:8. Další góly však ne, a ne přijít, a to ani na jedné straně. Nakonec do konce utkání opravdu žádný nepřišel, i díky Lukáši Paříkovi, který ve třetí třetině zamkl svou klec. Lvi tak pojedou do Ostravy se dvěma mečboly.

V sestavě se během 24 hodin odehrála jediná změna. Na pozici sedmého beka se vyměnil Patrik Marcel s Bohumilem Jankem, který se vrátil po zranění.

Klíma poslal Lvy do vedení

Hradečtí znovu vstoupili do zápasu aktivně a Klimeš se musel otáčet. První vážný zákrok si pro něj připravil Šťastný po Estephanově přiťuknutí, vyrážečka byla na místě určení včas. Mountfield pokračoval v útočné aktivitě, a tak přibývaly i šance. Po gólu volající byla Perretova, kdy francouzského mušketýra před brankou našel Jasper, skóre se však nepohnulo. Kousala ale i Ridera. Po individuálních pokusech Prčíka nebo Lednického se některým divákům zatajil dech, jenže Pařík si připsal úspěšné zákroky.

Komerční pauza pomohla Vítkovicím, které svou aktivitu vyjádřily několika šancemi. Nejdříve do přečíslení dvou na jednoho ujel Petr Chlán, celou situaci vzal na sebe a nechal vyniknout Paříkovo pravé rameno. Mnohem blíže byl o chvilku později Lednický. Ten vyslal od mantinelu nenápadné nahození, jež si hradecký maskovaný muž srazil mezi betony a kotouč se zastavil na tyčce. Neslyšný cinkot Lvy probral a ti začali znovu útočit. Klíma našel před brankou své hokejové dvojče, Jergl už byl ale příliš blízko.

Svěřenci Tomáše Martince žrali led a chodili také před branku, kde Klimešovi značně ztěžovali situaci. Po jednom nahození musel nejlepší gólman základní části vytáhnout ekvilibristický zákrok na zádech, gól z toho však nebyl. Fanoušci si nakonec Sweet Caroline procvičit mohli. Aleš Jergl nabil pod sebe Jérémiemu Blainovi, jehož střelu ještě tečovali Oliver Okuliar a Kevin Klíma, kteří se ve vzájemném objetí mohli jít radovat pod kotel – 1:0. Východočeši tak nakonec první třetinu vyhráli.

14:1 na střely – gól žádný

Start druhé periody byl do té doby nejméně záživnou částí. Oba týmy vyrukovaly se značně zpevněnou obranou, z čehož pramenila řada nepřesností na obou stranách. První větší pozdvižení přišlo až po čtyřech a půl minutách, kdy Klíma vlétl do pásma jako velká voda, navedl si touš na střed a vypálil, Klimešovo rameno byla razantně proti změně stavu. Lvi opět začali mačkat svého soka, ovšem bezvýsledně.

Těsně před polovinou zápasu přišla na řadu první početní převaha, která šla na účet domácích. Lvům se přesilovka příliš nepovedla, byť Klimeš musel zneškodňovat tři střely od modré. Bytí ho pořádně zabolelo až při plném počtu hráčů, kdy na něj po úspěšném zákroku proti Klímovi, jeho spoluhráči hodili Jaspera, naštěstí se vše obešlo bez zranění. V této fázi duelu vyčnívala hlavně kulisa, která byla opravdu bouřlivá a v aréně nebylo slyšet vlastního slova.

Po komerční pauze dostali možnost přesilové hry také hosté, ale byla ještě horší než ta hradecká. Speciální pochvalu za oslabení si zasloužil Pavlík, kterému se hned třikrát podařilo dostat kotouč z vlastní třetiny, a i jeho zásluhou si za celých dvacet minut Vítkovice připsaly pouze jednu střelu na branku. V závěru periody to zkoušel ještě Jergl z pravého kruhu, trefil však jen Klimeše, kterého jel poté pochválit a cestou si ulevil od plic.

Pařík vychytal výhru 1:0

Třetí dvacetiminutovka začala velkou šancí domácích, když Perret vybojoval puk pro Jaspera, který se na kruhu neostýchal a švihl směrem branka, jenže jeho projektil v poslední chvíli zablokoval jeden z obránců. Poté jsme na ledové ploše dlouho viděli šachovou partii, již ukončila až aktivita Moravanů. Barinka hledal na slotu v ideální pozici postaveného Fridricha, ale na poslední chvíli puk odpálil Pavlík. Chlán už svůj příklep na branku dostal, trefil však jen Paříka.

Kdo koukal na třetí třetinu druhého předkola, muselo ho zákonitě napadnout podobenství s loňskou semifinálovou sérii. Oba celky si nedarovaly ani milimetr ledu, o každý posun vpřed se sváděl litý boj o mantinelu. Zároveň se zdálo, jako by měly Vítkovice více sil, pomalu, ale jistě, přebíraly otěže utkání a Pařík musel začít řešit ošemetné situace. Gólem nejvíce zapáchala kličkovaná Rihardse Bukartse, kdy navíc po následné dorážce ležel puk bezprizorně vedle tyče, avšak skóre stále zůstávalo 1:0.

Vítkovický tlak se však čím dál více stupňoval. Prčík vypálil od modré, Paříkovi přepadl touš přes beton a na poslední chvíli ho vytáhl z brankové čáry. Vše ještě posvětil videorozhodčí. Minutu a čtyřicet vteřin před koncem Ridera odvolala gólmana a zkusila štěstí v šesti. To se na ní málem usmálo, když sám před brankou vyplaval Kalus, jenže Lukáš Pařík předvedl zákrok večera, když hostujícímu čahounovi lapačkou sebral radost. Zbytek času už Hradečtí ustáli a za mohutných ovací si došli pro dva mečboly, ty budou moci uplatnit o víkendu v Ostravě.