út 26.12.2023 | Tomáš Kalas | Foto: Banes Motor České Budějovice

Premiérová trefa Langa k bodům nevedla, Hradec na jihu Čech padl

Ani napodruhé se nepovedlo hradeckým hokejistům na ledě českobudějovického Motoru v letošním ročníku zvítězit. Góly začaly padat až ve druhé třetině, v té první se pouze vylučovalo a bylo uděleno dohromady 14 trestných minut. Východočeši přitom šli do vedení v čase 20:54, když se prosadil nejproduktivnější hráč týmu Oliver Okuliar, Motor ale kontroval dvěma trefami, a přestože premiérovou brankou v extralize na začátku 37. minuty srovnal Kryštof Lang, k bodům to nevedlo. Z jihu Čech jedou Lvi s prohrou 2:4.

Na sváteční utkání nastoupil celek z východočeské metropole v lehce obměněné sestavě. Do branky se vrátil Jan Lukáš, třetí letošní start v extralize zapsal Kryštof Lang. Mimo hru nadále zůstával kapitán Jan Eberle, Patrik Miškář, po utkání s Libercem vypadl i Radovan Pavlík.

Vyloučení dominovala, první třetina ale skončila bez gólů

Hned první střídání bylo pro Lvy pořádně perné. Už po 19 sekundách si výborně sjel před branku Jan Ordoš, po přihrávce Adama Kubíka cpal zblízka kotouč Lukášovi pod betony, hradecký gólman ale svůj tým na samotném úvodu podržel. Poměrně očekávaný tlak Budějovic se ale dále nekonal. Přejít výborně bráněné střední pásmo bylo pro Motor náročné, naopak musel čelit aktivnímu pohybu druhé útočné formace, jež činila domácím problémy.

Podstatná část třetiny se nesla v duchu vyloučení. Situace dospěla až do fáze, kdy čtyři vyloučení během necelé minuty poslala oba týmy do tří, a tak byl k vidění formát známý z prodloužení. Hned v jeho úvodu nabil Pavelka Okuliarovi, jeho pokus z levého kruhu ale skončil jenom na Hrachovinovi. Již při situaci čtyři na čtyři ujel Mountfield do situace dva na jednoho a Petr Kalina to v 11. minutě vzal na sebe, trefil ale jenom střed branky, kde byl budějovický gólman připraven.

Jihočeši posléze dohrávali celou pasáž necelou minutu a půl v přesilovce, Ordoš přiklepl zpoza branky Gulašovi, jehož zakončení nad lapačku ale Lukáš skvěle vychytal. Domácí byli sice výrazně střelecky aktivnější, Hradci se však dařilo držet čisté konto. Nejlepší pasáž měli Lvi na začátku poslední pětiminutovky, kdy dokázali držet hru okolo dvou minut v útočném pásmu, vedoucí trefa z toho ale nepřišla. První třetina, ve které bylo uděleno 14 trestných minut, tak branku nenabídla.

Pět branek za 20 minut, Motor vedl 3:2

I druhá třetina začala divoce. Na konci úvodní minuty ujeli po propadu domácí obrany Lvi do brejku tři na jednoho, Oliver Okuliar jej vyřešil nahrávkou na Tamášiho, kterou však sklepl přímo do vlastní branky Milan Gulaš. Vedení ale Hradci moc dlouho nevydrželo, konkrétně pak 108 sekund. Hradečtí nezaložili úspěšně útok, Tomáš Chlubna získal puk a přistrčil jej pro Josefa Koláčka. Jeho zakončení přes Lukášův teploměr bylo gólové, čímž tak mladý útočník zapsal druhou trefu v sezoně.

Hrálo se v solidním tempu na obě strany, vyloučení fakticky vymizela a českobudějovická aréna se mohla zanedlouho radovat znovu. Mikuláš Hovorka se odhodlal na začátku 29. minuty ke střele od modré, Lukášovi puk propadl výstrojí a připraven byl na brankovišti Milan Gulaš, který pohotově dorazil do prázdné. Krátce poté mohl tým z jihočeské metropole odskočit do dvoubrankového vedení, Kondelíkova teč Štichova pokusu ale nebyla optimální a puk šel mimo.

Motor sice držel jednobrankové vedení, svými chybami v obraně ale dával Lvům šanci srovnat. Jednu ze špatných rozehrávek dokonale potrestal Kryštof Lang, který si sám před Hrachovinou poradil extrémně zkušeně, čímž tak zapsal první extraligový gól a spoluhráči mu odvezli puk na památku. Jenomže za 39 sekund bylo všechno jinak. Přikryl z pravé strany přihrál na modrou pro Ondřeje Kachyňu, jenž si nabruslil a přesnou střelou přes clonu vrátil Motoru znovu vedení.

Hradec se srovnání nedočkal, Motoru pojistil tři body Kubík

Trend šancí hned v úvodních střídáních se nevyhnul ani třetí periodě. Tentokrát se takto ukázal Jan Štencel, který si klepl o puk na levém kruhu a po pasu Harrise střílel na bližší tyč, Lukáš s problémy jeho zakončení lapil, s následným potenciálním závarem na brankovišti mu pomohli obránci. O chvíli později byl ve velké příležitosti Kryštof Lang, přihrávku vzduchem od Chalupy ale netrefil ideálně a Hrachovina nakonec nemusel ani zasahovat.

Hosté mohli srovnat v přesilové hře poté, co byl vyloučen v polovině 47. minuty Kachyňa. Největší možnost potřetí skórovat měl v jejím závěru Evan Jasper. Střelu Okuliara z pravého kruhu schytal jakožto clonící hráč a pokoušel se u bližší tyče procpat puk za betony budějovického brankáře, od gólové radosti jej však dělily centimetry. Hradec musel s blížícím se koncem duelu hrát do ofenzivy, na druhou stranu byl ale Lukáš stále v permanenci. Na konci 55. minuty dobře zasáhl v brejku proti Přikrylovi.

Závěrečné drama se však nekonalo. Budějovice definitivně rozhodly o třech bodech v čase 55:55, když jely do otevřené obrany a kontr táhl Adam Kubík. Očekávaná přihrávka spoluhráčům se nekonala, místo toho to Kubík vzal bekhendem a otevřeným prostorem na bližší tyči překonal hradeckého gólmana. Východočeši to pak ještě zkusili v šesti, bylo to však bez gólového efektu, a tak na českobudějovickém ledu padli i podruhé v sezoně, tentokrát poměrem 2:4.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 2
Giorgio Estephan 0 0 0 -1 0