út 19.3.2024 | Jan Brůna

Výhra! Hradečtí zvládli nájezdy a snížili stav série na 1:2

Na třetí pokus to vyšlo! Opět to bylo drama, podruhé v sérii došel zápas do prodloužení a poprvé dokonce do nájezdů, ale se šťastným koncem pro Lvy. Ti se dostali do vedení až ve 42. minutě. Dynamo ale srovnalo a po bezgólovém nastavení se muselo až do penalt. Tam však předvedl dvakrát parádu Tomáš Pavelka a rozhodl o výhře a prvním bodu pro Mountfield v sérii. Druhý bude chtít skupina Tomáše Martince přidat už ve středu.

Trenéři Mountfieldu HK sáhli po předchozí smolné prohře v Pardubicích k jediné změně. Místo Radka Pilaře nastoupil na pozici sedmého obránce Bohumil Jank.

Vyrovnaná třetina bez branek

Zaplněná ČPP Aréna napjatě čekala třetí zápas čtvrtfinálové série, který začal větší aktivitou Hradeckých. I tak se k zakončení bekhendem z mezikruží dostal Lukáš Radil. Jinak se ale jeho tým musel spolehnout výhradně na brejky, domácí totiž drželi puk na svých hokejkách. Pobídku k teči vyslyšel Aleš Jergl, avšak zamířil těsně vedle, stejně jako od modré čáry oslavenec Jérémie Blain.

Štěstí z kruhu zkusil Tomáš Vondráček, ovšem jeho projektil o kousek minul branku Lukáše Paříka. Ve zdánlivě bezvýchodné situaci se do kotouče na modré opřel Bohumil Jank a Roman Will musel pořádně natáhnout beton. Dynamo si pak vypracovalo první tlak a Lukáš Sedlák vybídl ke střele Tomáše Hyku. Jeho i další zakončení pokryl v první třetině stoprocentní Pařík.

Po vyloučení Radovana Pavlíka se Pardubičtí dočkali přesilovky, v níž několikrát zahrozili, ale Lvi i s přispěním gólmana stále drželi. Mountfield byl lepší a hosté se museli výhradně bránit. O to víc, když Patrik Miškář nasměroval svou teč těsně vedle kasy a Pavlík pálil do břevna i zblízka nepřekonal Willa.

Přesilovky si zkusily oba celky, ale bez úspěchu

Na úvod prostřední dvacetiminutovky to od modré zkusil Tomáš Dvořák a Patrik Poulíček reagoval pohotově pokusem o teč, jenže se nepovedlo ideálně. Poté vznikl úvodní závar před Paříkem a hokejisté z města perníku se dostávali do tempa. To jim ale přerušil Kevin Klíma, který nasměroval do šance Jergla.

Poslední jmenovaný to v jednu chvíli vzal na sebe, a když se skoro ocitl sám před Willem, zasáhl nepovoleným způsobem jeden z beků a za podrážení mířil na trestnou lavici. Hradečtí si ve své první početní výhodě nevytvořili málo šancí, avšak rána Christophe Lalancetta trefila beton a Tomáš Pavelka už neměl na pořádné zakončení prostor.

Evan Jasper to v jednu chvíli přehnal s intenzitou a po pádu Sedláka, kterému při tom odlétla helma, měli o jednoho muže víc najednou hosté. Pařík pokryl pumelici z kruhu od Martina Kauta a po dalším závaru měl co dělat, aby pod sebou našel touš. Povedlo se a i po druhé části se šlo do kabin za bezgólového stavu.

Napínavý závěr a zase prodloužení

Na góly se ve třetím mači vypjaté série čekalo až do 42. minuty, ale přesto. Po nepřehledné situaci před bránou se nejrychleji zorientoval Radovan Pavlík a doklepl puk do odkryté klece – 1:0. Rázem se řítil dopředu Alex Tamáši, ale byl zastaven faulem. Následující přesilovka byla přehlídkou šancí a Dynamo mělo o čem přemýšlet. Domácí najednou hráli s lehkostí, zato soupeř se nemohl pořádně dostat z pásma.

To se povedlo Radilovi, který po rychlé akci našel v ideální pozici Roberta Kousala a ten už neměl problém zasunout do poloprázdné brány – 1:1. Z netradiční pozice vystrašil Paříka Tomáš Zohorna a úplně volný Jan Košťálek, na něhož obrana zapomněla, naštěstí pro Lvy pálil jen do brankáře.

V závaru Klíma nedorazil touš do sítě. A pak se začaly dít věci. Hradečtí jednu chvíli hráli v šesti a v početní výhodě Hyka nezamířil přesně. Gól zblízka pak předčasně slavil Matej Paulovič, ale Lvi zariskovali trenérskou výzvou a vyplatilo se. Sudí branku odvolali a domácí příznivci si museli pořádně oddechnout. Se sirénou si Pařík zákrokem vynutil nastavení.

Šance v nastavení nevyužity, rozhodly až nájezdy

Tento zápas byl jen pro silné povahy. Po příležitostech Hradce v prodloužení se oklepali také hosté. Ale postupně. Jergl se v přečíslení rozhodl nenahrávat a prověřil Willa sám střelou doprostřed. Kombinaci domácích narušil až v 69. minutě Sedlák, který zavezl kotouč k brance soupeře, ale parťáka nenašel. A když Blain putoval za katr, byli hosté v ideální pozici.

Slabou chvilku si ale vybrali i Pardubičtí a pykat šel Poulíček Pořádně tím zavařil nejednomu spoluhráči a Will v bráně se musel pořádně ohánět. Největší šanci měl Jordann Perret při dorážce, ale pardubický gólman držel akcie klubu nad vodou. A 15 sekund před koncem měl obrovskou šanci Miškář, jenže z mezikruží netrefil klec. A tak došlo až na penalty.

Nejlepším možným způsobem pro Hradec je načal David Šťastný, ve druhé sérii kontroval Hyka. Dobře to udělal Richard Pánik, jenž si počkal na pohyb Paříka a poslal mu puk mezi nohy. Ve složité situaci to skvěle zvládl Pavelka a poradil si s Willem. A Tomáš Pavelka to na sebe vzal i v osmé sérii a rozhodl tento nekonečný mač. Přiřkl tak Lvům veledůležitý první bod v sérii.