st 17.1.2024 | Tomáš Kalas

Hradec Králové stíhací jízdu nedotáhl, s Boleslaví získal bod

Ani ve druhém vzájemném utkání na domácím ledě nedokázali Lvi nad neoblíbeným soupeřem z Boleslavi zvítězit. Pozitivem však je, že se jim povedlo zvednout z dvoubrankové ztráty a získat alespoň bod. Přitom ještě v 51. minutě to s nevypadalo s Hradcem optimálně, do hry je ale vrátil povedenou střelou od modré Jérémie Blain, ve vrcholícím tlaku pak laserovou bombou srovnal v čase 57:37 Giorgio Estephan. Druhý bod však Východočeši nezískali, 26 sekund před koncem nastavené pětiminutovky ujeli hosté do brejku a Róbert Lantoši dostal po 50 dnech Boleslav z posledního místa.

Do středečního duelu vstupoval Hradec se změnami v útocích, rozšířil také své útočné řady. Třináctým forvardem byl Adam Novotný, tedy právoplatně nejmladší střelec hokejové extraligy. Neměnila se však pozice startovacího gólmana, kterou měl opět Eetu Laurikainen.

Optická převaha Hradce, ale bez gólu

Pro domácí to byl nešťastný vstup do utkání. Skóre se totiž měnilo už v čase 2:49, když Lantoši zavezl puk po levém křídle do pásma a předal jej na modrou pro Filipa Pavlíka. Ex-hradecký obránce, jenž se v první komerční přestávce dočkal i chorea včetně poděkování na kostce, jenom počkal na vhodnou chvíli, až se dostane za obranu Pavol Skalický a po jeho přihrávce zakončil nad Laurikainenovu lapačku.

Lvi se mohli dostat do hry hned záhy, když měli přesilovou hru. Tu neproměnili, přesto byli opticky aktivnější a Marek Zachar byl po necelých sedmi minutách blízko srovnání, když se u brankoviště dostal k odraženému puku, bekhendem jej ale nastřelil jenom do tyčky. Přestože se hra odehrávala před Novotným, brankář taktéž s hradeckou historií ale nemusel tolikrát zasahovat. Ve 14. minutě totiž byl počet střel mezi tři tyče 5:2!

I přes místy drtivý nápor se srovnání v první dvacetiminutovce nepovedlo, Pavelkovi v nadějné pozici kotouč uskočil, Jank pak při vrcholícím tlaku na modré ve snaze napálit puk na branku zlomil hůl. Po první třetině byla i překvapivá statistika zakončení na branku. Během ní pálili Východočeši na Novotného šestkrát, zatímco Laurikainen čelil třem pokusům.

Šance domácích zůstaly nevyužity, Boleslav odskočila

Ani start druhé třetiny toho moc nezměnil. Nadále se hrálo s těžištěm hry před Novotného brankou, na druhou stranu se musel Laurikainen vytáhnout proti závaru, kdy Boleslav využila příhodného odrazu kotouče po tvrdé Kalinově střele a na finského gólmana to zblízka několikrát za sebou letělo, dokázal však udržet puk před brankovou čárou.

Lvi nebyli daleko od srovnání v 28. minutě, kdy si aktivním pohybem vytvořili tlak v útočném pásmu. Nejprve Jergl nastřelil tyčku, posléze dostával prostor na svou typickou střelu golfákem z pravého kruhu, schytal to ale mezi kruhy Miškář, o jehož stav se hned – ještě v nepřerušené hře – staral hostující gólman. Neuspěl hned v dalším střídání ani Marek Zachar, který dostal přihrávku do jízdy na levém křídle, zakončením lapačkou na bývalého dlouholetého člena karlovarského týmu ale nevyzrál.

Pro Hradec byla situace horší v polovině 38. minuty. To totiž dostal dvě minuty Okuliar a přesilovku Bruslaři vyřídili za 11 sekund. Fořt stáhl puk na hokejku, navázal pozornost obránců a předal napravo pro Ondřeje Romana, před nímž již byla prakticky prázdná branka. A když Mountfield nevyužil herní situaci pět na čtyři na úplném konci třetiny, ztráceli domácí po čtyřiceti minutách dva góly.

Třetí třetina přinesla dvě trefy domácích, risk se vyplatil

Do třetí třetiny vstoupili Hradečtí v oslabení, které však odehráli více než solidně. Perret měl dokonce šanci z levého kruhu, Novotný jej však skvěle vylapal. Očekávaný nápor na boleslavskou obranu v dalších minutách se ale příliš nekonal, Středočeši měli duel pod kontrolou a stačilo jim fakticky pouze vyhazovat kotouče do středního pásma. Poklidný průběh hry však změnila situace ze začátku poslední desetiminutovky.

To totiž vyhráli domácí buly v útočném pásmu a Pilař přistrčil na Jérémieho Blaina, jenž využil výborné clony Radovana Pavlíka a prostřelil od modré nepříliš razantním zakončením brankáře. Elán však Východočechům sebralo vyloučení Šťastného, 120 sekund v nevýhodné situaci však zodpovědně ubránili a stále živili naději na body.

Dvě a půl minuty před koncem si vzal trenérský štáb oddechový čas a vsadil na variantu bez brankáře. Ta se vyplatila hned o 16 sekund později. Blain vracel na modrou pro Pavelku, který posunul na levý kruh pro Giorgia Estephana, jehož nekompromisní střela odpálila Novotnému flašku z vrchní síťky a spustila lavinu radosti na tribunách ČPP Arény. Tím si tak zajistil Hradec alespoň bod a šlo se do prodloužení.

Hradec v prodloužení obrat nedotáhl, duel rozsekl Lantoši

V něm dlouho nepřišla žádná vážnější příležitost. Laurikainen však na začátku 64. minuty předvedl skvělý zákrok proti Rohlíkovi, jenž pálil po rychlé kombinaci z mezikruží. Hosté si potom vzali taktéž třicet sekund na poradu a v čase 64:30 rozhodli duel. Tamáši se sólo akcí neuspěl a následně ujeli Bruslaři do situace dva na jednoho, kterou úspěšně zakončil Róbert Lantoši. Mladá Boleslav tak ze šesti možných bodů na hradeckém ledě získala čtyři a odpoutala se z posledního místa.