út 17.10.2017 | Lukáš Foff

Hradec jede dál! Šestou výhru v řadě zapsali Lvi proti Liberci

Hradecká mašina pokračuje ve své jízdě! Šestým týmem v řadě, který se musel sklonit před svěřenci Václava Sýkory, jsou Bílí Tygři Liberec. Hradec poslal do vedení Bedřich Köhler, poté se po skvostné souhře trefil Rudolf Červený a pojistku přidal svým prvním gólem v sezóně Jiří Šimánek. Přesto se malinká „kaňka“ najde. Tyler Redenbach překonal Patrika Rybára v 56. minutě a ten tak pustil gól po neuvěřitelných 245 minutách a 27 sekundách. Je tedy v této statistice druhým nejlepším brankářem v historii české i československé nejvyšší soutěže za Vladimírem Hudáčkem.

Hradecká družina čítala oproti utkání s Pardubicemi jedno nové jméno. Ve čtvrté formaci po boku Látala s Jarůškem nastoupil místo zraněného Tomáše Ziga ke svému šestému startu za Mountfield HK útočník Jan Berger.

Liberec hrubou chybou daroval Hradci vedení

Spousta diváků ještě zpívala oslavné chorály po vítězství v derby, když začal v ČPP Aréně další zápas. Také hradečtí hokejisté do něj vstoupili velmi vlažně, takže od počátku to byl Liberec, kdo byl častěji na puku. Ve čtvrté minutě přišlo navíc vyloučení Michala Dragouna a Bílí Tygři hráli dvouminutovou přesilovku. V té si však žádná záludná rána nenašla cestu na Patrika Rybára.

Těsně po polovině třetiny si zahrál početní výhodu i Mountfield a byl v ní o něco nebezpečnější než hosté. Jaroslav Bednář pálil svižně z pravého kruhu, ale dvacetiletý Aleš Stezka jeho střelu vyrazil betonem. Dalším projektilům nastavili záda jeho spoluhráči, takže první oslabení přežili i Severočeši.

Pak ale velmi hrubě chybovala hostující obrana při zakládání útoku a hradecký kanonýr letošní sezóny Bedřich Köhler v čase 14:50 otevřel gólový účet utkání – 1:0. Pohledný hokej se ale nehrál. Na konci třetiny ještě z ničeho nic vyvstala šance pro Jana Stránského, kterou pomohl zneškodnit Rybárovi Blaž Gregorc, takže první část ovládli Lvi 1:0.

Lvi neskutečně vyšachovali Tygry a zvýšili na 2:0

Nástup do druhé dvacetiminutovky patřil jednoznačně svěřencům Václava Sýkory. Koukal, Gregorc ani Bednář se svými pokusy na Stezku nevyzráli. Chvilku po nich se v další tutovce objevil Martin Látal, ale ani nadvakrát puk do sítě neprocpal. Další efektní zákrok lapačkou ukázal mladý liberecký brankář záhy proti střele na bližší tyč.

Na další akci už ovšem dosáhnout nemohl. Nominaci do Zlaté helmy si vysloužila kombinace po ose Koukal – Gregorc – Rudolf Červený a poslední jmenovaný zametal do prázdné brány. Prakticky vzápětí také do prázdné brány střílel Jan Berger, ale debut v letošním extraligovém zápase gólem neoslavil.

Východočeši se od té doby zklidnili a soustředili se na defenzivu. Liberec se marně snažil dobývat hradecké obranné pásmo. Proti zformované obraně Lvů Tygři prakticky neměli šanci, ale málem využili chybného střídání. Tyler Redenbach ujížděl ze strany sám, ale ledově klidný Rybár jej zdánlivě lehce zneutralizoval. Severočechům navíc vázla kombinace, takže skóre po druhé třetině už zůstalo nezměněno.

Redenbach prostřelil Patrika Rybára po 245 minutách

Hradečtí měli vstup do třetí třetiny zjednodušený, protože měli k dispozici dohrávanou přesilovou hru. Hned po jejím skončení navíc přišla ještě jedna a v té Mountfield přidal třetí pojišťovací gól. Ve 43. minutě se Jiří Šimánek nejlépe zorientoval na hraně brankoviště a došťouchl puk za zmateného Aleše Stezku – 3:0.

Liberec však neskládal zbraně. Jan Ordoš pálil velmi nebezpečně, ale hradecký mág v bráně měl svojí bránu už čtvrtý zápas v řadě začarovanou. Ve 47. minutě Rybár pouze klečel v univerzálním rozkleku a nic neviděl, ale k jeho štěstí Michal Bulíř trefil jeho levý beton. Hradecké tempo trošku opadlo vidinou pohodlného náskoku, ale přesto občas domácí hrozili rychlými brejky. Berger našel skrz brankoviště Richarda Jarůška, ale Stezka našel kotouč ve své rukavici.

V čase 55:11 se stalo to, co všichni hradečtí fanoušci oddalovali ještě alespoň o 17 minut. Přesně tolik totiž scházelo fantastickému Patriku Rybárovi k tomu, aby překonal Vladimíra Hudáčka a stal se gólmanem s nejdelší sérií bez inkasovaného gólu v československé nejvyšší soutěži. Tyler Redenbach ale zřejmě znal onu kouzelnou formuli, kterou použil hradecký gólman a zastavil tuto 245 minut a 27 sekund trvající šňůru. Domácí to ale mrzet tolik nemuselo, protože si připsali šestou tříbodovou výhru v řadě.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Připravovali jsme se na těžký zápas. Liberec začal hodně aktivně a bylo strašně důležité, že se nám podařilo ubránit dvě jeho přesilovky, a dokonce v závěru druhého oslabení dát gól a jít do vedení. Ve druhé třetině se hrálo nahoru dolů, tam nás hodně podržel Patrik Rybár. O výsledku asi rozhodla přesilovka na začátku třetí třetiny, ze které jsme dali gól, a pak už jsme se soustředili na obranu. Hráčům bych chtěl poděkovat za spoustu zblokovaných střel a výbornou týmovou práci do obrany.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec):
Myslím, že jsme viděli extrémně defenzivní utkání plné pastí ve středním pásmu, zblokovaných střel a extrémní bojovnosti na obou stranách s minimem chyb. My jsme udělali jednu individuální chybu v první třetině, pak jednu ztrátu ve druhé třetině a dostali jsme branku v jedné z přesilovek domácího týmu. Pak jsme se skoro celou třetí třetinu snažili být aktivní, zatlačili jsme domácí do obranného pásma, ale vytěžili jsme z toho pouze jeden gól, což na jakékoli body nestačilo.