čt 2.4.2015 | Jan Vavřina

Obrovský úspěch i bez zlata! Starší dorostenci padli až ve finále

Prvotní hodnocení sezóny po vypadnutí A-týmu bylo veskrze negativní. Východočeská metropole si ale spravila chuť v následujících týdnech – nejprve mladší dorost obhájil titul, poté junioři postoupili do extraligy. A na závěr? Historický úspěch starších dorostenců! Ti se přes Vítkovice, Pardubice a Zlín dostali až do finále, ve kterém si vynutili třetí, rozhodující duel. Ten sice týmu trenérského dua Slabý – Luštinec nevyšel, ale to nic nezměnilo na tom, že starší dorostenci odehráli úžasnou, stříbrnou sezónu!

Důležitý první gól vstřelili Východočeši

Při posledním zápase sezóny RAKO extraligy staršího dorostu se na první větší tlak čekalo do 4. minuty. To po nesprávně ponechaném hybridním icingu z holí Třince fauloval brankář Groh a hosté se museli bránit ve čtyřech. Jenže všechny pokusy Třineckých skončily ve výstroji Groha, nebo na obětavých hráčích Hradce.

Krátce po návratu východočeského hráče na led plácl do kotouče v obtížné pozici Flok, puk projel jen pár centimetrů kolem levé tyče. V těch chvílích byl ale Hradec o něco lepším týmem a také šel do vedení. Po jeho tlaku v 9. minutě se před brankou Chalupa neunáhlil, přistrčil šikovně puk Františku Hnikovi, jenž vstřelil úvodní gól 3. finále.

Lvi ale postupně začali opouštět od systému, jejich obranná modrá čára byla čím dál více propustnější a Třinec přebíral otěže zápasu. Vyvrcholením byla střela po závaru v 18. minutě z hole Janiczeka, která skončila na horní tyči Groha.

Oceláři měli více ze hry, otočili skóre

Začátek druhé části přinesl dvě šance týmu Jiřího Slabého, jenže s oběma si poradil Hlaváč v brance. Nebezpečnější byl brejk Matouše, jemuž ke skórování chybělo pár centimetrů. Mířil do levého růžku, trefil držadlo hole. Minuty okolo poloviny zápasu patřily jednoznačně domácím, ti svou převahu znázornili otočením skóre.

Ve 29. minutě srovnali z celkem nenápadné akce. Lukáš Doudera přejel modrou čáru, zkusil štěstí zápěstím a vyšlo to – vymetl levý horní růžek, Groh nestihl zareagovat. V čase 32:44 vypukla slušně zaplněná Werk Aréna podruhé. V ponechané výhodě podržel kotouč na holi Kryštof Stuchlík, počkal, až hradeckému gólmanovi zakryje výhled dvojice bránících hráčů, a střelou po zemi našel skulinku mezi betony – 2:1.

Jako by druhý gól Ocelářů znamenal jejich polití živou vodou, tak probíhal zbytek třetiny. Hradečtí dokázali najít na vyhecovaného soupeře protihru jen v přesilové hře, ve které odmítl srovnání skóre Zahradník.

Východočeši se kýžené gólové šanci nepropracovali

Lvi měli stále o co hrát a na jejich projevu to bylo vidět. Snažili se, makali, soupeř se ale soustředil na to, co potřeboval – precizně bránil a nepouštěl hradecké do šancí, které by znamenaly zdramatizování zápasu.

Navíc v 52. minutě přišel další gól Třince. Po velkém závaru a tlaku do brankáře poslal třetí puk za hradeckou brankovou čáru Eryk Sztwiertnia. Třinečtí byli v laufu a ještě více zabetonovali svou obranu, což samozřejmě Lvům do not nehrálo. V závěru se k očekávané šanci na snížení nedostali.

Domácí dotáhli klíčové utkání ke zlatým medailím, na Východočechy zbylo „jen“ stříbro. Přestože hostující hráče přepadl smutek a zklamání, časem jim jistě dojde, jak velkého úspěchu dosáhli – jsou vicemistry RAKO extraligy staršího dorostu!

Jiří Slabý (Královští lvi Hradec Králové):
Začátek zápasu jsme zvládali dobře, dostali jsme se do vedení 1:0 a hráli to, co chtěli. Ve druhé třetině jsme dostali dva góly po chybách, které neměly být. Naopak jsme si vytvořili minimálně tři gólovky, které jsme nedali, a to rozhodlo zápas. Soupeře to dostalo na koně, my jsme pomalu přestávali jako by věřit. Kluci bojovali do konce, ale síla už tam tolik nebyla. Dneska to vyšlo domácím, je potřeba jim pogratulovat. S celou sezónou jsem pochopitelně spokojený, v dubnu jsme něco začali, makali jsme, s klukama se pracovalo velice dobře, byli ukáznění. V našich zápasech bylo srdíčko a hradecká bojovnost. Měli jsme utkání, ve kterých jsme hráli o všechno – začalo to před nadstavbou výhrou nad Jihlavou. Ve finálové skupině jsme měli kvalitní soupeře a hráli s nimi kvalitní hokej, to bylo velice příjemné a dobré zjištění. V play off kluci opravdu ukázali morální sílu, dokázali otočit zápasy a bylo na nich vidět, že chtějí něco dokázat. Přeju si, aby to co nejvíce z nich někam dotáhlo. To je význam naší práce.