so 23.9.2023 | Jan Brůna

Repríza loňského osmifinále pro Lvy. Dorost srazil Porubu 3:2

Po třech porážkách v řadě to hradeckému dorostu vyšlo! K připomenutí osmifinálové série z minulé sezony přijela pod Bílou věž Poruba a opět měl navrch Mountfield, byť ne tak jednoznačně. Dva góly Víta Dietricha zdramatizovaly utkání, a když sudí neuznali branku hostí v samotném závěru, mohli Lvi slavit těsnou výhru 3:2.

V sobotním zápase se střetly dva celky, které shodně prohrály poslední tři utkání a nutně potřebovaly sbírat body. Po úvodním oťukávání za nimi lépe vykročila Poruba, která získala přesilovku a Jan Ostřížek z kruhu krásnou střelou trefil konstrukci. „Neřekl bych, že jsme soupeře podcenili. Už jsme chtěli uhrát body. Ta přesilovka jim prostě dala křídla a přehrávali nás,“ vrací se k prvním minutám Karel Studnický.

Po zlobení hostů v početní výhodě se Mountfield oklepal a začal dominovat. Hodně vidět byli zejména Ondřej Páleník s Jaroslavem Vondruškou, již pořádně potrápili Petra Bernarda. „Drželi jsme je tam asi tři minuty zavřené a to zase dostalo na koně nás. Pak už jsme byli až na závěr třetí třetiny lepší my,“ ví bek s číslem 7. Sám na ostravského brankáře ujel Patrik Hendrych, ale akce ztroskotala na betonu.

Po bezgólové úvodní periodě odstartovala ta prostřední ve velkém stylu. Karel Studnický se vydal na útočný výlet, ze strany si najel až před kasu a nadvakrát docpal puk do sítě – 1:0. „Do středního pásma vypadl puk, já jsem nabral rychlost a řekl jsem si, že to zkusím dostat až do brány. Je to můj první gól letos, asi za to bude nějaký peněžní trest,“ směje se vysoký obránce. V podobné pozici jako on skončil Vít Dietrich, ale Marek Záruba se vyslovil proti.

Lvi se po první brance rozjeli a na další se nemuselo dlouho čekat. Dokonce ve vlastním oslabení se kotouč odrazil v rohu k Filipu Klímovi, který si kličkou položil Bernarda a zasunul pohodlně do prázdné klece – 2:0.

Poruba toho moc neměla, čímž se ale Východočeši nechali trochu ukolébat. Rázem jim středem hřiště ujel Vít Dietrich, zblízka prostřelil Zárubu k tyči a upravil na 2:1. Lvi si však ještě do pauzy vzali náskok zpět a Tobiáš Vítek takřka od modré čáry nachytal gólmana u tyče – 3:1.

Obraně Lvů ujel na startu třetí části Mykola Ignatěnko a své zakončení mířil mezi nohy Záruby, leč neuspěl. Kontaktní branka se Ostravanům povedla až zásluhou Víta Dietricha, jehož vyslal dopředu skvělou příhrou Leon Stryczek a dvougólový střelec Poruby dal týmu naději. „Tam byla chyba konkrétně u mě. Skončila nám přesilovka, já si to neuvědomil a chyběl jsem na modré,“ bere to na sebe „Studna“.

Po dobrém průniku ještě pálil do betonu Ostřížek. A pak to přišlo. Hosté odvolali gólmana a osm sekund před sirénou docpali touš mezi tři tyče. Radost Slezanů však propukla předčasně, jelikož sudí kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti řekli ne. „Vůbec jsem neviděl puk, jen jak rozhodčí rozpažil. Byla skrumáž před bránou a nějak se tam plácal kotouč.“ Hradec tak po třech prohrách slavil těsné vítězství 3:2. „Určitě nás to nakopne do dalších zápasů,“ věří Karel Studnický.