čt 28.9.2023 | Jan Brůna

Sváteční výhra. Juniorka odmítla prodloužení a porazila Vervu 3:2

Hradečtí junioři navázali na své kolegy z A-týmu a přivítali doma Litvínov. A zápas se částečně vyvíjel podobně, byť na opačnou stranu. Vedení 2:0 si totiž vypracovali Lvi, jenže hosté zvládli během druhé třetiny srovnat. Před třetí sirénou už to vypadalo na nastavení, které ale odmítl Valdis Dommers a zakončením do růžku přiřkl domácím tři body za vítězství 3:2.

Po neúspěchu áčka proti Litvínovu se Chemikům postavili junioři a začali lépe než o den dříve jejich starší kolegové. Po aktivním startu největší možnost přišla paradoxně ve vlastním oslabení. Severočeši si neporozuměli v útočném pásmu a na druhou stranu jim podél hrazení ujel Matěj Beneš, nacpal se před Lukáše Balíka a zasunul do odkryté kasy – 1:0.

Lvi s podepsanou profesionální smlouvou měli na státní svátek dobrý den, jelikož v 15. minutě po nahrávce Štěpána Černého propálil prostor před sebou Matěj Havlíček. Hosté toho mnoho neměli, z kruhu prověřil Vojtěcha Mrázka Matěj Maštalířský a do kabin se šlo za stavu 2:0. „První třetina se nám povedla, druhá tak dobrá nebyla,“ těší Valdise Dommerse. Ale nepředbíhejme.

Nadějný náskok nevydržel. Litvínovští vstoupili do prostřední části politi živou vodou a po šancích Matěje Beneše a Marka Matašovského slavili po polovině mače snížení. Matěj Hora dostal nabito a prostřelil Mrázka – 2:1. „Nevím, co se stalo. Někdy se prostě nedaří. Snažili jsme se hrát týmově, ale nešlo to,“ mrzí Lotyše ve službách Hradce.

A když Matašovský podruhé nepřekonal Balíka a Východočeši šli do čtyř, radovala se Verva podruhé. Matěj Hora z velmi podobné pozice bombou zavěsil do horní poloviny brány a najednou to bylo 2:2. To vše za přítomnosti „kotle“ malých fans, kteří přišli podpořit domácí. „Myslel jsem, že dorazili, protože ve středu prohrál s Litvínovem A-tým. Chtěl bych jim poděkovat, pomohlo nám to,“ ocenil přítomnost chlapců s bubnem mladý forvard.

Hradečtí museli v poslední třetině zabrat, jestli chtěli pomýšlet na bodový zisk. Motivovaný soupeř ale neubral na tempu a Mountfieldu pořádně zatápěl. Skvěle zachytal Mrázek, jenž vynuloval nejen Antonína Scafariho. Po několika možnostech hostí ujel na opačné straně do brejku Valdis Dommers a krásnou střelou přes beka vymetl růžek Balíkovy svatyně – 3:2. „Náš brankář hodně podržel. Neměl jsem moc čas mířit. Bylo tam místo v rohu, tak jsem vystřelil,“ popisuje hráč se zkušenostmi z Dánska i Německa.

Ten zabránil blížícímu se nastavení, ale hlavně rozhodl o třech bodech pro Lvy, které po dvou prohrách přišly náramně vhod. „Soupeř měl šance, ale dotáhli jsme to. Nikdy nemůžete doufat v prodloužení, rozhodli jsme včas. Minule, když jsme s nimi hráli, vyrovnali se štěstím v předposlední sekundě. Jsme rádi, že jsme jim to teď vrátili,“ hlásí vysoký hokejista.

A jak se mu to vlastně po letním příchodu zamlouvá pod Bílou věží? „Organizace se mi líbí, kluci v kabině jsou skvělí. Česky zatím moc neumím, ale je to tu fajn. Tato liga je zatím nejlepší ze všech, v nichž jsem hrál,“ uzavírá Valdis Dommers.