Aktuální zprávy z klubu
po 28.11.2011 | Martin Voltr

Druhá čtvrtina v číslech: Přesilovky se Hradci stále daří, nejvíc se na hokej chodí v Ústí

Vítězným zápasem s Litoměřicemi překlenuli hradečtí hokejisté polovinu letošního ročníku první ligy. My Vám v článku přinášíme statistický souhrn druhé čtvrtiny, po které má k nejlepší výchozí pozici pro play-off nejblíže Ústí nad Labem. Východočechům se tato část tolik nevydařila, ale čtyři domácí výhry v řadě je jistě nakopnou a ve zbytku sezóny udělají vše pro to, aby nezůstalo u jejich současné sedmé příčky.

Tabulka 1. ligy

Na čele tabulky druhé nejvyšší soutěže stále neohroženě sídlí Ústečtí Lvi. Ani na druhé a třetí příčce se nic nemění. Na dalších pozicích si pořadí vyměnila Jihlava s Benátkami, pod nimiž číhá Havlíčkův Brod. Ten ve druhé čtvrtině přeskočil hokejisty Berouna i Hradce Králové.

Za postupovou osmičkou je už situace hodně vyrovnaná - devátý Šumperk totiž od třinácté Třebíče dělí pouhých šest bodů. To poslední stupínek má pro sebe ještě na dlouhou dobu vyhrazený Most. Jedním z největších otazníků druhé poloviny ligy tak bude, zda se novému severočeskému kormidelníkovi Vladimíru Jeřábkovi ještě podaří odtáhnout severočeskou bárku z barážových vod.

V tabulce můžete opět shlédnout výsledky vzájemných zápasů hradeckých hokejistů s každým soupeřem. Jako první je uvedeno střetnutí na hradecké půdě, na druhém místě pak to na cizím kluzišti. Pro přehlednost neuvádíme poslední výhru Hradce s Litoměřicemi (5:1), ačkoli tabulka ukazuje stav po kompletních 27 kolech.

Branky v jednotlivých herních situacích

Přehled statistik za 13 utkání, které hokejisté HC VCES Hradec Králové ve druhé čtvrtině odehráli, zahajuje celková bilance vstřelených a obdržených branek. A v tomto ohledu je patrné, že defenzíva pracuje navlas stejně jako v první čtvrtině - zato do soupeřovy sítě nasázeli Východočeši o celých 17 gólů méně. Nedařilo se jim hlavně v rovnoměrném počtu hráčů na ledě.

Naopak přesilovky stále zůstávají hradeckou doménou. Ačkoli nad nimi příznivci u soutoku Labe a Orlice často lamentují, Hradečtí v této čtvrtině využili v každém zápase průměrně jednu početní výhodu. To je v ligovém srovnání výborná bilance, neboť celkových 27 přesilovkových úderů je společně s Ústím staví dokonce na samotnou špičku ligy! Na druhou stranu je třeba dodat, že své přesilovky využívají v zápasech s Hradcem velmi často i soupeři.

Skóre v jednotlivých třetinách

Jako důsledek zhoršené produktivity přichází pochopitelně i menší počet vstřelených branek v každé ze třetin. Svěřenci Jiřího Mičky si to alespoň částečně kompenzují v prodloužení, které letos vyhráli třikrát ze čtyř případů. V tom čtvrtém došel zápas až do samostatných nájezdů, které už Hradečtí nezvládli.

Přehled nejlepších třetin v konkrétních zápasech je o něco chudší než v první čtvrtině. Nejlepším výsledkem totiž zůstává "pouze" výhra 2:0, kterou Hradečtí předvedli třikrát. Naopak nejméně se jim vydařila druhá perioda v Šumperku, kterou ovládl domácí tým 4:1.

Ani přehled gólů v jednotlivých minutách nenabízí víc než dvě vstřelené branky v několika z nich. Kolonce obdržených ale jasně vévodí 30. minuta s celkovými čtyřmi kousky v hradecké síti.

9 1. třetiny 12
 11 2. třetiny 15
 11 3. třetiny 11
 2 prodloužení 0
 0 nájezdy 1

Vyloučení

Kde ale rozhodně můžeme hledat pozitiva, to je disciplína hradeckých borců. Oproti první čtvrtině totiž mají o celé jedno vyloučení na zápas méně a kdyby se i nadále zlepšovali tímto tempem, trenéři by před případným play-off pomalu ani nemuseli vymýšlet taktiku na oslabení.

Jediný osobní trest za celou čtvrtinu si vysloužil v zápase na ledě Šumperka Jiří Polanský, který hradecký kádr mimořádně posílil z Třince. Zajímavostí je, že jméno na čele žebříčku celkového počtu trestných minut se přepisovalo až po posledním utkání s Litoměřicemi - Jakuba Orsavu totiž "předehnal" Jiří Kadlec s 28 minutami na trestné.

Hradec soupeř
69 celkem 78
 5,3 průměrně na zápas 6,0
(2x) 9 nejvíce v zápase 13 (Benátky)
(3x) 2 nejméně v zápase 3 (3x)

Střely na branku

Hradečtí sice produkují méně střel na branku než v začátku soutěže, pořád jim to ale průměrně stačí na převahu nad soupeřem. Jen čtyři týmy totiž dokázaly Hradec přestřílet - stejně jako v první čtvrtině Ústí, Chomutov a Olomouc, k nimž se navíc přidala Jihlava. Všem jmenovaným to znovu přineslo vítězství.

473 celkem 408
 36 průměrně na zápas 31
(se Šumperkem) 55 nejvíce v zápase 41 (Ústí, Šumperk)
(s Pískem) 24 nejméně v zápase 21 (Písek)

Divácká návštěvnost

Na hradecký stadion bohužel oproti první čtvrtině zamířilo průměrně o 153 diváků na zápas méně. Vliv na to nepochybně měly také výsledky jejich oblíbenců. Naopak číslo u venkovních utkání o poznání vzrostlo, neboť Hradečtí zajížděli především na kluziště soupeřů, kde se na prvoligový hokej prostě chodí.

doma venku
6091 celkem 9777
 1015 průměrně na zápas 1397
(Chomutov) 1148 nejvíce 2480 (Ústí)
(Kadaň) 731 nejméně 839 (Písek)

Na závěr se podívejme také na srovnání návštěvnosti na všech prvoligových stadionech. Ve druhé čtvrtině zaznamenali zdaleka největší nárůst, konkrétně o neskutečných 853 diváků na zápas, v Ústí nad Labem. Průměr hodně pomohlo zvednout severočeské derby s Chomutovem, i tak je ale znát, že obyvatelé města pod Střekovem slyší na skvělé výsledky Lvů v této sezóně. Naopak největší úbytek diváků potkal kluby v Havlíčkově Brodě a v Písku - v obou případech zhruba o tři stovky na každé utkání.