Hokejbal
út 28.4.2009 | Daniel Višňák

Hradecké hokejbalisty dělí jedna výhra od postupu do finále extraligy

Takhle blízko ještě nikdy v historii klubu nebyli tak senzačnímu úspěchu, přesto krotí hradečtí hokejbalisté před třetím semifinálovým zápasem emoce a říkají svorně, respektujeme obrovskou sílu soupeře. Hokejbalisté hradeckého celku HBC Autosklo H.A.K. dokázali na půdě vítěze základní části z Mostu ve dvou úvodních semifinálových zápasech dvakrát zvítězit a přivezli tak na východ Čech senzační vedení 2:0 v sérii, jediná výhra je tak dělí od vysněného finále. První krok k historickému úspěchu budou moci udělat hradečtí hokejbalisté již tento pátek, kdy v přímém přenosu před kamerami České televize přivítají na svém domácím hřišti ve třetím semifinále Most. Případný čtvrtý duel by se odehrál na východě Čech o den později.

Hradečtí spoléhají v rozhodujících domácích zápasech na podporu fanoušků, právě oni by měli být rozhodujícím faktorem, který by je dost možná ve zlomovém okamžiku celé sezóny, zřejmě i historii klubu, mohl dohnat ke kýžené výhře a účasti ve finále extraligy. Vždyť už při poslední účasti hráčů HBC Autosklo H.A.K. v semifinále play-off navštívilo hřiště v Kozinově ulici přes 350 diváků, což je mezi hokejbalovými stadiony rekordní návštěva.

„Věříme, že si fanoušci na domácí zápasy s Mostem najdou cestu a společně to dokážeme. V kabině je výborná nálada a kluci se už nemohou dočkat pátečního zápasu. Pro úspěch uděláme maximum, zároveň ale krotíme přehnané emoce, víme, jakou má Most sílu. Vyhrál základní část, mají výborný tým, který je schopný klidně třikrát v řadě zvítězit a ještě celý průběh série obrátit. Každopádně my uděláme vše proto, aby se tak nestalo a slavili jsme postup my,“ říká odhodlaně jeden ze základních pilířů obrany hradeckých hokejbalistů Jan Hrabica.

Hradecký hokejový klub se chystá ve spolupráci s FANCLUBEM HCHK 2007 hradecké hokejbalisty v jejich cestě za postupem do finále podpořit a v pátek tak i hradečtí hokejoví fanoušci přispějí k atmosféře třetího semifinálového zápasu, který by mohl přinést zlomový pokamžik historie hradeckého hokejbalu.

Na samotné utkání, které začíná ve 12:30 jste všichni srdečně zváni!

Krátké ohlednutí za úvodními zápasy semifinále play-off extraligy hokejbalu

1. zápas: Pento Most - Hradec Králové 4:6
Most začal aktivně, ale do vedení šli zásluhou Bacovského hosté. Tlak domácích přinesl ovoce až v 9. minutě, když vyrovnal Koudelka. V závěru třetiny pak v přesilovce strhl vedení na stranu favorita Procházka. „Nezačali jsme příliš dobře. Po první třetině jsem mohl být stav tak 4:1 pro domácí a nikdo z nás by se nemohl divit. Z naší strany to bylo hodně rozhárané, vůbec jsme se nedostávali do šancí,“ hodnotil zápas hradecký trenér Jiří Mašík.

Po pauze se hra hostí zlepšila, pomohlo jim i vyrovnání Hrabici, který domácího gólmana zaskočil ranou z dálky. Ještě jednou se Most dostal do vedení, to když ve 22. minutě proměnil přesilovku Švancar. Ale stejnou mincí vzápětí oplatil Chmel a stejný hráč dostal ve 34. minutě v další přesilovce Hradec Králové do vedení. „Třetí část nám vůbec nevyšla, hráli jsme nezodpovědně, nechali jsme se vylučovat. Kypet sice ještě dokázal srovnat na 4:4, ale pak přišla naše další hrubá chyba. Rudovi jsme před gólem míček sami poslali na hokejku a rázem jsme zase prohrávali. Pak už to z naší strany byla jen křeč,“ zlobil se kouč Mostu Oldřich Obrtlík.

Domácí ještě zkusili odvolat gólmana, ale hosté pečetili svoje vítězství gólem do prázdné branky. „Od druhé třetiny jsme hráli naši hru a bylo jen otázkou času, kdy se dokážeme prosadit gólově,“ podotkl hradecký kouč Mašík. V domácí kabině bylo hodně smutno. „Zápas jsme nezvládli. Hosté přijeli s defenzivní taktikou a zvládli to výborně,“ uzavřel Obrtlík.

Třetiny: 2:1,1:2,1:3. Branky: 08:58 Koudelka (Procházka, Švancar), 14:47 Procházka (Čížek) (PP), 22:00 Švancar (PP), 37:44 Kypet (Hulín, Loskot) - 05:42 Bacovský (Ruda), 15:25 Hrabica (Bacovský), 24:28 Chmel (Hrabica, Bacovský) (PP), 34:24 Chmel (Novák) (PP), 41:52 Ruda (Bacovský), 44:14 Bacovský (Novák) (EN). Střely: 23:22, vyloučení: 5:6, využití: 2:2, diváci: 84. Rozhodčí: Šoupa, Štípek.

2. zápas: Pento Most – Hradec Králové 2:3
V neděli byla k vidění taktická bitva. Ani jedno z mužstev nechtělo udělat chybu, a tak se v opatrném zápase čekalo na první branku až do 24. minuty, kdy skóroval hostující Petr. „Gólu předcházela další naše hrubá chyba,“ zlobil se i tentokrát mostecký trenér Obrtlík. Domácí pak přidali, jejich zoufalý tlak přinesl ve 30. minutě vyrovnání, když se ranou z dálky prosadil bek Juráček. Poslední část nezačala pro domácí dobře. Hned v její třetí minutě se trefil Novák, po vyhraném buly zvýšil stejný hráč už na 1:3. Jiskru naděje vykřesal domácím minutu před koncem při dvojnásobné přesilovce Koudelka.

„Na vyrovnání už ale nebyl čas. Hosté nás překonali v nasazení i důrazu. My se musíme zlepšit a pokusíme se sérii ještě prodloužit. Nic rozhodně nevzdáváme,“ hned po utkání razantně prohlásil Obrtlík. Jeho protějšek Jiří Mašík pochopitelně zářil spokojeností. „Ve třetí části jsme na tom byli fyzicky lépe, Most jsme přehrávali. Trochu nám závěr zkomplikovala snížení, ale dokázali jsme se ubránit. Před hráči musíme smeknout. Hráli obětavě, skákali do střel, hodně jich zablokovali. Takhle se hraje semifinále,“ chválil hráče Mašík.

Třetiny: 0:0,1:1,1:2. Branky: 29:45 Juráček (Loskot), 44:03 Koudelka (Loskot) (PP) - 23:08 Petr (Bacovský, Tesař), 32:33 Novák (Ruda), 37:56 Novák (Tesař). Střely: 29:27, vyloučení: 3:7, využití: 1:0, diváci: 61. Rozhodčí: Žižka, Žák.