Žáci
čt 30.12.2004 | Miloslav Jeřábek

Páťáci kralovali i na dalším turnaji, po 17 letech vyhráli Memoriál Jiřího Bartoně

Naposledy slavil hradecký mládežnický hokej tento úspěch před sedmnácti lety, až po této dlouhé době si mohli páťáci HC VČE Hradec Králové radovat ze stejného úspěchu, ze kterého se kochali jejich vrstevníci v roce 1987, vyhráli totiž Memoriál Jiřího Bartoně, který se konal v pardubické Duhové Aréně. Energetici se dokázali prosadit v konkurenci takových týmů jako byl slovenský Poprad, České Budějovice, Dukla Jihlava, Havířov a také odvěký městský rival z Pardubic. Nakonec i přes nepříznivý vývoj finále s Českými Budějovicemi dokázali „energetici“ zvítězit 5:2 a z rukou Milana Hejduka si poté zcela zaslouženě přebrali putovní pohár.

Po vítězném vystoupení v Orlové zvítězili mladí „energetici“ i na tradičním již 34. ročníku mezinárodního Memoriálu Jiřího Bartoně v pardubické Duhové Aréně, což se hradeckým hokejistům povedlo naposledy v roce 1987. První den si nejprve poradili s Popradem v poměru 9:4, avšak ve druhém zápase nestačili na silný tým Českých Budějovic a prohrál 2:5. Před posledním utkáním v základní skupině s Duklou Jihlava tak k postupu do semifinále potřebovali uhrát alespoň remízu. Bohužel však již po čtyřech minutách svítilo na ukazateli 0:2 ve prospěch soupeře a tento stav přes obrovskou snahu našeho týmu trval ještě čtyři minuty před koncem. Poté se konečně podařilo snížit a jeden a půl minuty před koncem zápasu tým vydřel potřebné vyrovnání, které pak v dramatickém závěru už udržel.

Ani semifinále s přemožitelem domácích Pardubic, týmem Havířova, se nevyvíjelo příznivě. Soupeř se brzy šťastně ujal vedení, avšak bojovnost mladých hradeckých hokejistů dokázala zápas otočit a v půlce zápasu byl již stav 4:1 v jejich prospěch. Potom přitlačil zase soupeř, vytvořil si i řadu šancí, ale stačil jen snížit na konečných 4:3. Podobný scénář mělo i finále, v kterém tým mladých „energetiků“ nastoupil podruhé na turnaji proti HC České Budějovice. Během prvních čtyř minut náš tým hned dvakrát inkasoval a zdálo se, že bude těžko hledat recept na velmi kvalitní výkon soupeře. Naštěstí se podařilo ještě v posledních sekundách první třetiny snížit. V dalším průběhu naši hráči opět projevili velkou vůli po vítězství a dalšími čtyřmi trefami dokonali obrat na konečných 5:2.

Tímto jednoznačným vítězstvím se stali po zásluze vítězi tohoto prestižního turnaje a získali putovní pohár, který jim za přítomnosti paní Bartoňové předal jeden nejlepších světových hráčů Milan Hejduk. Individuální ceny pro nejlepší hráče pardubičtí pořadatelé trochu překvapivě neudělili nikomu z vítězného týmu…