Akademie ČH
pá 27.1.2012 | Lukáš Souček

Patrik Stehno o powerskatingu: U malých dětí je vidět pokrok každou hodinu

Patrik Stehno ještě před lety oblékal hradecký dres a střílel branky v extraligovém dorostu nebo prvoligové juniorce. Nyní přesedlal na jinou dráhu a to dráhu začínajícího trenéra. Společně se svým otcem letos zavedli speciální tréninky bruslení. Takzvaný powerskating má za úkol připravit zejména mladé hráče po bruslařské stránce a pod hlavičkou KCTM mohou tyto tréninky navštěvovat jak hráči Hradce, tak dalších krajských týmů.

Jak vznikl nápad letos pořádat speciální tréninky powerskatingu a jste se k nim dostal jako trenér?
Tento nápad vznikl už v minulé sezóně, kdy jsem pravidelně každý týden navštěvoval tréninky staršího dorostu a snažil se zlepšit obratnost a techniku bruslení hráčů. V té době nás s panem Říhou a mým otcem napadlo vytvořit speciální hodiny bruslení pro všechny kategorie v hradeckém klubu, ale v předešlé sezóně se bohužel nenašel dostatečný prostor.

Letos se založením Krajského centra talentované mládeže se vypracoval projekt trénování powerskatingu, který mohou navštěvovat hráči nejen našeho klubu, ale z celého Královéhradeckého kraje. Rád bych do příští sezóny, projekt ještě rozšířil a více specifikoval dané hodiny.

Můžete přiblížit co vlastně powerskating je?
Jedná se o speciální tréninky bruslení, kde se snažíme zlepšit techniku, dynamiku a sílu hráče. Pravidelným tréninkem se docílí ideální techniky, lepší stability a obratnosti, využití maximálního rozsahu odrazu při jízdě, zvýšení rychlosti a startů, ovládání hran bruslí a hlavně zautomatizování všech úkonů při bruslení. Hráč se tedy při hře nemusí soustředit na práci nohou, ale pouze na hru, střelu či přihrávku.

Více než půlka sezóny je za námi. Můžete zhodnotit, jak velkým byly speciální tréninky pro hráče přínosem?
Musím říci, že hráči, kteří pravidelně navštěvují speciální tréninky, udělali velký pokrok. Snažíme se zapojovat i speciální dovednosti, které mnohdy nelze zakomponovat do klasických tréninků ve svých kategoriích. Kluky to velmi baví a je na nich vidět zápal pro hokej.

Jsem rád, že můžu trénovat hráče, kteří na sobě chtějí pracovat, zdokonalovat se a jsou si vědomi, že bruslení je základem hokeje a bez toho to nepůjde. Na bruslení se zaměřujeme hodně i v klasických trénincích každé kategorie a tato dovednost se zlepšuje u většiny hráčů.

Jak dlouho trvá, než se na hráči projeví zlepšení techniky bruslení?
Je to běh na dlouhou trať. Pokud se zaspí na startu, tak už se následně většina věcí špatně dohání. Každý hráč to samozřejmě má trochu jinak, někdo se učí lépe, někdo hůře, ale při dostatečném tréninku a správné práci lze dosáhnout během sezóny ohromných pokroků. Je skvělé, že se s dětmi maximálně pracuje na technice bruslení už v základně, kdy poprvé vkročí na led. U těchto malých dětí je vidět pokrok každou hodinu strávenou na ledě.

Je powerskating užitečný pro hráče všech věkových kategorií nebo je s postupem času složitější odstraňovat špatné návyky v technice bruslení?
Samozřejmě je složitější dokázat zdokonalit techniku a dovednosti u starších hráčů. Ale osobně si myslím, že je důležité pracovat na bruslení neustále a to i v mužských kategoriích. Vrcholový hokej rozhodují maličkosti a pokud hráč dokáže svou hru obohatit nějakou speciální dovedností právě třeba v bruslení, tak to mnohdy může rozhodnout zápas.

Nejideálnější a zároveň nejdůležitější je se zaměřit na malé děti. Projekt powerskatingu je určen pro hráče od ročníku 1997 do 2003, respektive od třetí třídy až do mladšího dorostu, kde je rozvoj sportovce největší. Zde se tvoří celkový styl bruslení hráče a ten chceme co nejlepší.

Tréninky vedete společně se svým otcem. Myslíte, že je to pro Vás výhoda oproti jiným začínajícím trenérům?
Ohromná! Jsem rád, že s ním můžu spolupracovat. Za svojí trenérskou kariéru nasbíral mnoho zkušeností a já se je teď snažím od něj získávat, vzít si z nich to nejlepší a co nejvíce je využívat ve svých trénincích. Často dlouhou dobu diskutujeme, hodnotíme nové metody a celkově se dle mého názoru dobře doplňujeme. Je to pro mě opravdu velký přínos a doufám, že u trénování vydržím stejně dlouhou dobu jako on.

Tréninky měly poměrně kladný ohlas. Dokonce si vás několikrát vyžádali i v krajských klubech mimo Hradec. Jak tréninky probíhaly tam?
Je to tak. Momentálně dojíždím na tréninky do Nové Paky, Jičína a Nového Města nad Metují. Tréninky probíhají skoro stejným způsobem jako v Hradci Králové. Tréninkové jednotky o délce 75 minut navštěvují hráči mladších a starších žáků z daných klubů. Velice mě těší, že je na tuto práci s mládeží kladná odezva.

Právě z Nové Paky a Jičína slýchám pozitivní ohlasy. Hráči dokážou využít poznatky a dovednosti z tréninků i během zápasu a odráží se to i na výsledcích celého týmu. Spolupráce a komunikace je na velmi dobré úrovni a pevně doufám, že v ní budeme pokračovat nejen s těmito kluby.

Pokud by se chtěl někdo na tréninky dodatečně přihlásit, co pro to musí udělat a jak tréninky probíhají?
Tréninky probíhají každou neděli v odpoledních hodinách. Dělí se na dvě kategorie, mladší a starší. Počet hráčů na ledě se snažíme udržet na nízkém čísle, abychom se dokázali plnohodnotně věnovat hráčům. Ohledně přihlášek mě stačí jen kontaktovat na adrese patrik.stehno@hchk.cz. Na tuto adresu se zasílají e-mailové přihlášky, do které stačí udat ročník narození hráče, mateřský oddíl a kontakt.

Královéhradecký kraj podporuje mládežnický hokej