Preview k zápasu
so 25.2.2012 | Martin Voltr

Play-off první ligy: Kdo s kým, jak to dopadne... a kdo spadne?

Osm týmů do play-off, šest do boje o udržení. Taková je matematika první ligy pro sezónu 2011/12. Ještě než vypuknou čtvrtfinálové série vyřazovacích bojů, včetně té Hradce Králové s Duklou Jihlava, nabízí se prostor pro pozastavení nad působením všech účastníků letošního ročníku druhé nejvyšší soutěže.

Konečná tabulka základní části

Boj o play-off snad nebyl nikdy tak dramatický jako letos. Ještě v posledním kole se přetahovalo o postupovou osmičku dvanáct ze čtrnácti týmů! Zato na čelních příčkách tabulky už bylo delší dobu vše jasné. První místo a titul nejlepšího týmu základní části si vysloužili počtvrté za sebou hokejisté HC Slovan Ústečtí Lvi.

Hradec Králové bojoval společně s dalšími týmy daleko za čelní dvojicí, ale nakonec se zvládl vyšplhat až na páté místo. V tabulce nabízíme přehled vzájemných zápasů hokejistů HC VCES se všemi soupeři. První ze dvou výsledkových sloupců značí domácí střetnutí, druhý pak venkovní.

14. Most 113 : 224 38 4:2  4:2 7:1  3:1

Oproti minulé sezóně byl systém pro všechny týmy spravedlivý, čtyřikrát třináct kol oddělilo úspěšné týmy od neúspěšných. První osmička se už těší na čtvrtfinále play-off. V jakém složení se tedy jednotlivé série budou odehrávat?

Ústí nad Labem vs. Třebíč

HC Slovan Ústečtí Lvi (1.)

Celkem 124 bodů ze 156 možných vybojoval první tým soutěže. Dvakrát přitom nestačil na Beroun a Chomutov, svého největšího soka a pronásledovatele. Ústí nad Labem se také stalo jediným celkem, který nenechal hradeckým hokejistům ani bod.

Není však potřeba zdůrazňovat, že základní část neměla pro Severočechy tak klíčový význam. Jejich jediným cílem je porazit ve finále play-off Chomutov a stejně tak si poradit i s extraligovým týmem v baráži.

SK Horácká Slavia Třebíč (8.)

Ještě nedávno by se postup Třebíče do play-off zdál být docela dobrým vtipem. Po první čtvrtině patřila hráčům z Vysočiny poslední pozice, po druhé i třetí měli za sebou pouze Most. Výsledek? Ve čtvrté části byla Třebíč vůbec nejúspěšnějším týmem celé soutěže, a díky tomu se potřetí v řadě podívá do vyřazovacích bojů.

O jejím postupu se rozhodovalo až v nájezdech na ledě Ústeckých Lvů. Díky proměněnému pokusu Davida Dolníčka ve třetí sérii mohla v třebíčském táboru propuknout nefalšovaná radost.

Tip redakce – 4:1 pro Ústí

Nejjednoznačnější série. Třebíči po heroickém sprintu v poslední čtvrtině dojde dech a s vědomím, že pro ní byl už postup takřka fantazií, nebude dělat vítězi základní části problémy. Jedna výhra před domácím publikem bude pro příznivce Horácké Slavie sladkou odměnou.

Chomutov vs. Havlíčkův Brod

Piráti Chomutov (2.)

„Věčně druhý“ Chomutov naháněl svého krajského rivala až do vzájemného duelu 43. kola, kdy ústecké vítězství naposledy odrazilo Piráty ze souboje o čelo. Ani oni však neupínají své naděje k ničemu jinému než finálové bitvě, do níž by se podle papírových předpokladů měli bez výraznějších potíží dostat.

HC Rebel Havlíčkův Brod (7.)

Nebyl to pro Rebely úplně povedený rok. Od začátku se v jejich itineráři střídaly povedené zápasy s okamžiky krutého vystřízlivění, a to nebylo jediné, co se střídalo – v listopadu si v Kotlině balil kufry trenér Petr Novák, na jehož místo putoval Karel Dvořák. O jeho konečné úspěšnosti rozhodne až play-off, do kterého jistě v Brodě chtěli postoupit z lepšího než sedmého místa.

Tip redakce – 4:2 pro Chomutov

Piráti dostali soupeře, který v letošní sezóně svými výkony nikoho neoslňoval. I proto s ním však budou mít větší problémy, než by si přáli. Rebel pro sebe utrhne dva zápasy, čímž vždy sebevědomého adepta na postup do baráže vykolejí. Nebo spíš připraví na náročnější bitvy s kvalitnějšími soupeři?

Olomouc vs. Benátky nad Jizerou

HC Olomouc (3.)

Po návratu Jiřího Dopity se tušilo, že Hanáci budou jedním z prvních týmů v závěsu za severočeskými giganty. Uhájit třetí místo jim ale nakonec dalo dost práce, která definitivně skončila až gólem do prázdné jihlavské brány v 52. kole.

HC Benátky nad Jizerou (6.)

Jako dobře namazaný stroj, posilněný o součástky z extraligového Liberce, fungovaly v základní části Benátky nad Jizerou. Prožily povedený start a po celý průběh sezóny vydržely na pozicích, které bezpečně zajišťují postup do play-off. V něm bude farma Bílých Tygrů velkou neznámou.

Tip redakce – 4:2 pro Olomouc

Hokejistům Mory to v poslední čtvrtině rozhodně neklapalo podle představ. Podle toho, s jakým kádrem Benátky do zápasů vyrukují, může třetí tým soutěže jednou či dvakrát klopýtnout. Zkušenosti ale budou dominovat a Olomouc zaslouženě půjde dál.

Jihlava vs. Hradec Králové

HC Dukla Jihlava (4.)

Pamatujete na poslední představení Jihlavy na hradeckém ledě? Čtyři přesilovkové góly tehdy předurčily Východočechy jako jasné vítěze (6:1) a Dukla je měla pouhý bod za sebou. Tímto zápasem pro ni však období mizérie skončilo a povedená čtvrtá čtvrtina ji nakopla k boji o třetí pozici. Nakonec neúspěšnému.

HC VCES Hradec Králové (5.)

Hradečtí hokejisté si oblíbili liché čtvrtiny. Ty jim také připravily dvě nejdelší vítězné šnůry – prvních pět vítězných kol ještě vylepšili na přelomu listopadu a prosince, kdy byli úspěšnější než soupeř hned šestkrát v řadě. Poměrně kuriózní skutečností je, že jak v tabulce domácích, tak venkovních zápasů patří Východočechům šestá pozice, ale celkově jsou pátí.

Tip redakce – 4:2 pro Hradec

Hradečtí dostali v rámci možností nejpřijatelnějšího soupeře. V letošním ročníku si dokázali, že Jihlavy se v žádném případě nemají proč bát. Narozdíl od památné série v sezóně 2005/06 ale budou mít jednu nevýhodu – tentokrát do čtvrtfinále nevstupují jako výrazný outsider a už neplatí, že mohou jen překvapit.

Bitva o postup mezi čtyři nejlepší týmy soutěže bude každopádně nesmírně vyrovnaná a nerozhodne se dřív než v šestém zápase. Právě v něm však Hradečtí před domácím publikem dokonají celkové vítězství a oslaví triumf.

Boj o udržení: Je rozhodnuto?

Zbývající šestice týmů si to v play-out rozdá o jistotu setrvání v první lize i do příštího ročníku. I když – poslední Most už nabral takovou ztrátu, že se účasti v baráži už na sto procent nevyhne. No a Berounu, sídlícímu na třináctém místě, chybí na nebarážovou pozici dvanáct bodů. Musel by tak oproti svým soupeřům zaznamenat alespoň čtyři výhry navrch.

9. HC Stadion Litoměřice

To byla zase smůla! Stadion už v loňské sezóně dělilo pouhých šestnáct vteřin od postupu do předkola play-off a radost si nevychutnal ani tentokrát. Poslední zápas v Mostě sice zvládl bez větších problémů (3:0), jenže k tomu musel sledovat ještě výsledky ostatních utkání. Jakmile do Litoměřic doputovaly zprávy o nájezdovém vítězství Třebíče, zavládl v jejich táboře obrovský smutek.

Severočechy však o vyřazovací boje nepřipravilo poslední kolo. Největší ztrátou se ukázaly být prohry kališníků v poslední čtvrtině se Šumperkem (4:5p) a v Třebíči (0:7) nebo lednové podcenění Mostu (2:5). Litoměřice však i ve druhé sezóně od postupu potvrdily, že se jim v lize líbí.

10. SK Kadaň

Sportovní klub mířil v posledním kole na hradecký led a svou motivaci dokázal přetavit v potřebné tři body (2:1). Na play-off však nedosáhl a i když mu chybělo málo, stal se jedním z překvapení sezóny v negativním slova smyslu.

Celek plný zkušených hokejistů z Chomutova zaostal za očekáváním a jediné vydařené období zaznamenal v lednu, kdy vyhrál šest zápasů v řadě. Dříve obávaná jména jako Zdeněk Skořepa, Václav Eiselt, Stanislav Mikšovic či Ladislav Boušek Kadani štěstí nepřinesla.

11. IHC KOMTERM Písek

Také Jihočeši bojovali o postup do posledních minut základní části. A na ledě Chomutova to pro ně vypadalo výborně! Ještě v 52. minutě vedli o dva góly, play-off měli na dosah. Piráti však zvládli vyrovnat a ovládli i nájezdy, čímž svému soupeři vystavili nepříjemnou stopku.

Písek se až do listopadové výměny trenérů poměrně trápil. Pod Josefem Řeháčkem ale působil výborným dojmem a ještě nedávno proháněl i hradecké hokejisty. Že v závěrečné čtvrtině porazil Ústí nad Labem (3:2), mu však bylo k ničemu, když v posledních kolech nestačil na Benátky, Litoměřice, Třebíč, ani Šumperk.

12. Hokej Šumperk 2003

Hráči zpod Jeseníků vstoupili do soutěže s obrovským elánem, především vítězství v Chomutově (4:3n) jim dodalo hodně sebevědomí. Dál už se ovšem nováček na venkovních kluzištích trápil a úspěchy před vlastním publikem mu na play-off stačit nemohly.

Sedm výher z posledních osmi kol zajistilo Šumperku alespoň relativně výhodnou pozici do skupiny o setrvání v soutěži. Pokud si Draci udrží laťku domácích výkonů, zůstanou účastníky první ligy i pro další sezónu.

13. HC Berounští Medvědi

Docela podobný příběh se psal i u týmu z Berouna. Zpočátku se zdálo, že bude oprávněnou součástí horní poloviny tabulky, z prvních sedmnácti zápasů nebodoval pouze pětkrát. Jenže na povedený start nedokázal absolutně navázat a za celý zbytek soutěže posbíral méně bodů, než měl po sedmnáctém kole na kontě!

U kormidla Medvědů došlo k trenérské změně až v lednu, nicméně v den úvodního zápasu skupiny o udržení přišla ještě jedna rošáda. Duo Pecka – Vyskočil nahrazuje nový kouč Radoslav Svoboda, kterému bude v rámci možností pomáhat hrající matador Jaroslav Nedvěd. Doženou Berounští dvanáctibodovou ztrátu?

14. HC Most

Po Šumperku druhý postupující tým svou roli v první lize absolutně nezvládl. Od čtrnáctého kola, kdy na chvostu tabulky vystřídal Třebíč, byl nejslabším týmem soutěže a z bezpečně poslední pozice mu nepomohlo ani trenérské angažmá Vladimíra Jeřábka. Most se tak už hodně dlouho připravuje na baráž, které se navíc po posledním utkání základní části nevyhne ani v teoretické rovině.