Rozhovory
út 22.5.2012 | Jakub Malý

Představujeme kondičního trenéra Ivana Svědíka

V posledních třech týdnech připravoval královéhradecké prvoligové hokejisty na novou sezónu kondiční trenér Ivan Svědík. Vedl kondiční přípravu po dobu nepřítomnosti hlavního kouče Martina Hostáka. Hovořili jsme s ním po pondělním tréninku.

Trénoval jste někdy prvoligový hokejový klub?

Ne. Pouze extraligový. Měl jsem z toho trochu obavy, ale charakter mužstva je opravdu výborný. S kluky se mně pracovalo perfektně a jak mančaft, tak realizační tým a Pavel Táborský mně vyšli maximálně vstříc. Věděli, že neznám zdejší sportoviště, neznám zvyky klubu. Bylo to pro mě docela rychlé, ale všichni se zachovali profesionálně. Pracovalo se mi skvěle a práce mne bavila.

Je to tedy tak, že jste tady působil po dobu světového šampionátu, kdy byl Martin Hosták pracovně pryč a dneškem to pro vás v zásadě končí?

Ano, je to tak. Před Martinovým odjezdem jsme dělali nějaké testy a antropometrie, další budeme ještě konzultovat. Musím také zpracovat krátkou zprávu z části přípravy, kterou jsem tady vedl.

Jak byste hodnotil současnou kondici hráčů působících v Hradci Králové? Dají se najít nějaké rozdíly v porovnání s extraligovými hráči?

Není tam nějaký výrazný rozdíl. Funkční specializovaný hokejový trénink není úplně běžný u všech týmů v republice. Pokud se tento moderní typ tréninku aplikuje poprvé, tak ta situace je stejná u prvoligového i u extraligového mužstva. Kondiční vady se vyskytují ve stejném objemu. Kde už se dlouhodobě používají moderní tréninkové postupy, tam je ten stav samozřejmě jiný. Nemluvím o hokejových technicko-taktických dovednostech, pouze hodnotím kondici.

Co všechno hráči absolvovali během těch posledních tří týdnů?

Dělali jsme komplexní trénink pro první třítýdenní mimosoutěžní tréninkový cyklus. Žádný typ tréninku jsem nepreferoval. Aerobní a anaerobní programy, programy pro rozvoj odrazové síly, stability pohybového aparátu, rytmizace, agility, obratnost, balanční trénink, rozvoj motoriky ruky a nohy atd., obsahoval každý trénink. Myslím si, že se mančaft posunuje každým tréninkem. Kluci jsou obratnější, mají lepší odrazové schopnosti a naučili se metody, které můžou používat celý rok.

Mohl by vrcholový hokejový klub existovat, aniž by měl kondičního trenéra?

Mohl. Určitě funguje spousta týmů bez kondičního trenéra. Důležité je, aby ten mančaft měl nějaký základ s profesionálem. Pokud to je starší tým, kde se nemění hráčské jádro a zná tréninkové základy, může to fungovat. A také spousta hokejových trenérů umí trénovat hokejovou kondici. Samozřejmě lepší je asi specialista, ale těch je v republice poskrovnu.

Vy jste kondiční trenér nejen hokeje, ale i jiných sportů. Jakých například?

Provozuji tréninkové centrum, kde teď probíhají mimosoutěžní kondiční přípravy. Specializujeme se hlavně na hokej, tenis, golf, ale samozřejmě k nám chodí na kondiční přípravu a post-rehabilitační péči třeba jezdci ploché dráhy nebo fotbalisté, boxeři atd..

V čem je hokej z pohledu kondice jiný oproti jiným sportům?

Hokej mě baví moc. Je to takový kaleidoskop kondičních předpokladů. Hokejista v podstatě musí umět všechno. Musí mít aerobní i anaerobní vytrvalost. Musí mít obrovskou rychlost, orientaci v prostoru, explozivitu, stabilní aparát, balanční schopnosti, motoriku, atd. U hokejistů je proto stále na čem pracovat. Odezva na ledě je potom jasně znát a pro nás je to zpětná vazba. Jde i o spokojenost těch kluků, když se dostaví výsledky týmové nebo individuální. Jsme rádi, když se našim klientům daří.

Proč je vůbec tak důležité testování hráčů?

Sportovní diagnostika je velice důležitá jako objektivní odezva na probíhající trénink nebo pro určení stavu sportovce. Jestliže najdeme a určíme deficity sportovce, tak jsme schopní na to operativně reagovat a naplánovat trénink, který deficity řeší. Účelná a kvalitní sportovní zátěžová diagnostika je určitě vynikající prostředek k tomu, abychom výkonnostní vady sportovce napravili. Je to důležité taky pro návrat hráče po operaci nebo po zranění, kdy je třeba funkční deficit dlouhodobě sledovat a pak víme, jak přesně dávkovat tréninkovou zátěž. V našem tréninkovém centru to je obojí pod jednou střechou. Někdy se stává, že trenéři neumějí z testů vyčíst potřebné informace. My ten test uděláme a hned trenérovi vysvětlíme, kde je nějaký problém a jestli ten trénink, co provádí, sportovce nepoškozuje a rozvíjí ho tím správným směrem.