Aktuální zprávy z klubu
po 25.3.2013 | Sanny Muharem, Jan Hrabal

Vzpomínáte na extraligu? Nyní je to dvacet let od postupu Hradce do nejvyšší soutěže

Přesně na den před dvaceti lety, tedy 25. 3. 1993, slavili Královéhradečtí postup mezi elitní dvanáctku týmů českého hokeje. Rozhodl o tom nervydrásající duel s Třincem, který ale Východočeši po velkém dramatu zvládli. V sezóně 1993/94 se tak na soutoku Labe a Orlice hrála extraliga, avšak pouze jeden rok, poté hradecký hokej zažíval krušné chvíle. Přesto je na co vzpomínat, tribuny hradeckého stadionu častokrát praskaly ve švech.

Jak se zrodil postup?

Semifinále první národní ligy hrál tehdejší Stadion Hradec Králové proti Třinci, nutno říci, že v ochozech hradeckého stánku bylo doslova narváno. Oficiální kapacita byla sice 7500 diváků, skutečné číslo se však vyšvihlo mnohdy až k 9000.

Historický triumf přišel právě 25. 3. 1993, kdy Hradečtí zvítězili na ledě Třince po prodloužení, a to v poměru 2:1. Mohlo se tak naplno slavit! Hradec zažil jeden z největších úspěchů ve své historii, postoupil totiž mezi nejlepší české hokejové kluby.

Výsledky:

1. zápas: TŽ Třinec - Hradec Králové 1:0pp.
Branka: 69. Zátopek. Rozhodčí: Šrom - Chytil, Pukýš. Vyloučení: 2:6. Využití: 0:0. 4500 diváků.

2. zápas: TŽ Třinec - Hradec Králové 2:4
Branky: Zachar, Palínek - P. Martinec 2x, Němeček, T. Martinec. Rozhodčí: Příhoda - Ondrášek, Husák. Vyloučení: 5:7. Bez využití. 4500 diváků.

3. zápas: Hradec Králové - TŽ Třinec 5:3
Branky: 37. a 41. Pavlíček, 2. Koreček, 43. Mareček, 57. T. Martinec - 21. a 28. Adamčík, 14. Zachar. Rozhodčí: Šrom, Judásek a Malý. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. 7000 diváků.

4. zápas: Hradec Králové - TŽ Třinec 2:3sn
Branky: 24. Filip, 48. Brázda - 9. Číhal, 24. a rozh. nájezd Zajonc. Rozhodčí: Příhoda - Biegl, Šafařík. Vyloučení: 2:3, navíc domácí P. Martinec 5 min. a do konce utkání a hostující Měch 5 min. a do konce utkání. 8000 diváků.

5. zápas: TŽ Třinec - Hradec Králové 1:2pp
Branky: 45. Šindel - 12. Němeček, 61. Brázda. Rozhodčí: Horák - Pouzar, Badal. Vyloučení: 3:5. Bez využití. 5000 diváků.

Obměna kádru a posílení

Východočeská metropole byla zalita optimismem. Aby Hradečtí mohli konkurovat týmům v extralize, logicky muselo přijít posílení. Mezi ně se řadí například Milan Nedoma, Robert Horyna nebo navrátilec z vojny Michal Pahulák.

Otěží týmu se jako hlavní kouč ujal bývalý pardubický trenér Karel Franěk, z nedalekého města své výstroje ještě přesunuli například Patrik Martinec, Koreček, Brázda, Prajzler či gólman Bárta.

Kruté vystřízlivění

Hradeckým se v přípravě vcelku dařilo, samotný start v extralize jim ale rozhodně nevyšel podle představ. První utkání sice prohráli smolně na ledě Kladna, ve druhém kole ale přišel drtivý debakl od pražské Sparty, což vrátilo východočeské hokejisty zpět tvrdě na zem. První ligová výhra přišla až proti Jindřichovu Hradci.

Svěřenci trenéra Karla Fraňka sice dokázali občas potrápit silné týmy z čela tabulky, přesto se však povětšinu času pohybovali kolem jedenácté příčky a jen těžko se přibližovali k samotnému středu tabulky. Po čtyřiačtyřiceti zápasech tak bylo jasné, že Hradečtí budou muset o extraligovou příslušnost bojovat.

Derby s Pardubicemi? Svátek hokeje

O největším lákadlu pro fanoušky snad ani nemůže být pochyb. Když se hrálo derby, jakoby se v ulicích obou měst všechno zastavilo. První duel sehrála dvaadvacet kilometrů vzdálená města v říjnu na pardubickém ledě, tam utkání skončilo remízou 4:4. Odveta se následně konala před zraky hradeckého publika, znovu bylo k vidění drama, tehdy se šťastným koncem pro Pardubice, ty zvítězily 4:3.

Třetí zápas byl ve znamení trestů. Rozhodčí se téměř nezastavil, neustále měl totiž vztyčenou pravici a posílal hokejisty za katr. Hradec Králové nedokázal vstřelit na půdě Pardubic ani gól a padl 0:2.

Poslední duel se ani nedohrál. Psala se 54. minuta, když Pardubice vedly o dva góly, v tom se puk dostal za hostujícího brankáře Biegla. Rozhodčí nejprve branku uznal, později ji po protestech Pardubic odvolal. To příznivci Královéhradeckých nemohli překousnout a zaházeli ledovou plochu odpadky, utkání tak bylo přerušeno a dohrávalo se u stolu disciplinární komise. Ta ponechala výsledek 4:2 ve prospěch Pardubic, Hradec tak svého rivala nepokořil ani jednou.

Baráž nebyla z pohledu Hradce úspěšná

Vzhledem k tomu, že řády tehdy umožňovaly v závěru sezóny příchod hráčů z ciziny, představili se v dresu Stadionu tři mladí Finové. Ti měli pomoci Hradci v setrvání mezi elitou, ani oni ale sestupu nezabránili.

Východočeši získali pouze čtyři body ze šesti utkání, což znamenalo, že opět sestoupí do nižší soutěže. Společně s nimi neobstál ani Jindřichův Hradec, který se také v extralize moc dlouho neohřál. Mezi nejlepší dvanáctku naopak putovaly Vsetín a Slavia.

Zajímavosti

» Když se Hradci a Pardubicím v průběhu sezóny nedařilo, uskutečnily týmy nevídaný trejd. Výměnou putovali do Pardubic Měsíček s Filipem, opačným směrem pak Pavlas a Weber.

» Extraligu tehdy vyhráli Olomoučtí, shodou okolností přemožitelé Hradce v letošním čtvrtfinále play-off.

» Hradec dokázal na svém ledě „vyklepnout“ zkraje sezóny Zlín 9:1.