út 29.11.2022 | Tomáš Prodělal

Ani 49 střel na gól nestačilo. Lvi podlehli Boleslavi 0:2

V úterý se v ČPP Aréně utkaly dva celky, které mají celou sezonu problémy s koncovkou – a bylo to vidět. Hradec i Boleslav se postupně střídaly v náporech, ty ale kvůli špatné produktivitě hráčů v poli a jistým gólmanům zůstaly bez využití. Se skóre poprvé hnul až ve 32. minutě hostující Åberg. Lvům se nedala upřít snaha, avšak na Novotného recept nenašli ani z devětačtyřiceti střel. Stránský navíc v poslední vteřině upravil na konečných 0:2. Hradec tak znovu nedal gól a připsal si čtvrtou ligovou porážku v řadě.

Po neúspěšném utkání s Olomoucí prošel hradeckou sestavou pořádný vítr. Mezi třemi tyčemi nastoupil Henri Kiviaho. V obranných řadách si prohodili místo na marodce Mislav Rosandič a Radek Pilař, do zápasového tempa se vrátil první jmenovaný. Nejvíce Tomáš Martinec zasáhl do útočných řad, kde nezůstal kámen na kameni. První formace hrála v novém složení Cingel – Lev – Jergl.

Urputná třetina gól nepřinesla

Úvod utkání se nesl ve znamení neprostupných obran a urputných soubojů. K prvnímu většímu tlaku došlo až v 5. minutě, kdy se Mladoboleslavským podařilo roztočit kolotoč. Během toho několikrát pálil David Šťastný, Henri Kiviaho si však s jeho pokusy dokázal poradit. Domácí se k první střele dostali až o minutu později, když si Jakub Lev nabruslil do mezikruží, touš ale předržel, a nakonec nezamířil přesně. I nadále byli aktivnější hosté. Ti však neměli zkalibrovaná mířidla, takže většinu střel schytal mantinel za brankou.

Po prvním komerčním brejku se do prostoru slotu dostali Jakub Kotala a David Šťastný, jenže ani jeden z útočníků týmu z města aut využít dobré pozice nedokázal. Posléze se i domácím podařilo dostat do tempa a Filip Novotný se poprvé výrazněji zapotil. Švih Olivera Okuliara sice ještě řešit nemusel, protože letěl mimo, pokus Christopha Lalancetta už ale ano a zamezil puku v cestě do sítě. Zaváhání hradecké defenzivy mohl využít Ondřej Najman, kterého samotného před brankáře vyslal Lantoši. Hostující forvard ale místo u Kiviahovy vyrážečky nenašel.

Na obraze hry bylo znát, že ani jeden z celků není v dobrém rozpoložení a technických přestupků na obou stranách přibývalo ve velkém. Hluchou chvilku na moment rozčeřil Lukáš Cingel, který daroval strom Šťastnému. O další vzrušení se střelou z kruhu postaral Patrik Marcel, svůj první gól za Hradec ale nevstřelil. Střelecký půst Lvi neprolomili ani v přesilovce, ve které to několikrát zkoušel Jakub Lev, ale ani on nedokázal najít prostor tří tyčí. Graeme McCormack zase při nájezdu z boku vyprášil jen vyrážečku Novotného.

Lvi byli aktivnější, ale do vedení šla Boleslav

Do druhé periody vyrazili aktivněji Lvi, o tlak ale přišli zbytečným faulem v útočném pásmu. Byli to však Hradečtí, kteří nadále hrozili. Marek Zachar ujel sám vstříc brankáři, jenže mezi jeho betony místo nenašel. Posléze střelou z kruhu ohrozil Novotného Martin Štohanzl, jeho střela ani dorážka Radovana Pavlíka cíl nenašla. A tak mohli odpovědět hosté, avšak Pavel Kousal nahrávku Stránského před prázdnou klec nedokázal trefit.

Druhá početní výhoda Boleslavských skončila ještě hůře, když Středočeši nevymysleli vůbec nic, a naopak se sami poslali do čtyř. Ani přesilovka domácích nebyla bůh ví jaká, k největší šanci se paradoxně Východočeši dostali až po jejím vypršení. Po pěkné kombinaci druhé útočné formace se sám před Novotným zjevil Radovan Pavlík, ale branku přestřelil. Poté se dostali do náporu Bruslaři a tentokrát ho dokázali využít. Pontus Åberg přebral od Ondřeje Najmana přihrávku na pravém kruhu, udělal několik kroků vpřed a střelou kolem lapačky Kiviaha otevřel skóre – 0:1.

Inkasovaný gól svěřence Tomáše Martince nakopl a svého soupeře na dlouhé chvíle zavřeli v obranném pásmu, ale pevná defenziva v čele s Novotným je nepustila do větší šance. Při dalším náporu druhé řady Lvů už ale visela branka ve vzduchu. Po pobídce Radovana Pavlíka se na kruhu do puku opřel Filip Pavlík, tomu v cestě do sítě stál levý beton hostujícího gólmana. O chvíli později nebezpečně tečoval Oliver Okuliar Rosandičovo nahození těsně nad a v zoufalství jen sevřel hlavu v dlaních.

Bruslaři si vedení ohlídali

Na začátku třetí části Hradečtí lehce změnili taktiku a začali být dotěrnější před gólmanem. Filip Novotný měl tak sice složitější práci, nadále však držel čisté konto. Bruslaři se naopak koncentrovali spíš na zodpovědnou obranu a pokud hrozili, bylo to z brejků. A málem se jim jeden z nich podařilo využít, když Kiviahovi propadla střela od modré a Jérémie Blain musel vytahovat touš směřující do branky. Na opačné straně kluziště se vzniklého prostoru se snažil využít Lev, neúspěšně.

Po několika minutách Boleslav přidala a zvládla narušit hradecký tlak. K tomu přispěla i další početní výhoda, ta se ale hostům opět nepovedla, a tak mohli opět útočit domácí. Avšak Graeme McCormacka ani Mislav Rosandič svými dělovkami kotouč do sítě nedostali. Hradečtí utahovali šrouby a probudili se také fanoušci, kteří své oblíbence hnali za vyrovnáním. Ti dostali jedinečnou příležitost v podobě přesilové hry. I tato šance však Východočechům protekla mezi prsty.

V posledních deseti minutách už se svěřenci Ladislava Čiháka nikam nehnali a vystavěli past ve středním pásmu. S přibývajícím časem začala být na ledě i v hledišti patrná zvýšená nervozita. Diváci dávali najevo nevoli především nad poměrně volným metrem sudích. Tři minuty před koncem to Mountfield zkusil v šesti, branku ale ani tak nevstřelil, byť se o to svou dělovkou Filip Pavlík několikrát snažil. V posledních vteřinách navíc ujel Jan Stránský a ze středního pásma do prázdné upravil na konečných 0:2. Hradec už 134 minut a 38 vteřin nevstřelil gól a padl počtvrté v řadě.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 0
Lukáš Cingel 0 0 0 -1 0