pá 30.9.2022 | Petr Koval | Foto: Vít Golda / HC Kometa Brno

Ani 59 střel na gól nestačilo. Lvi podlehli Kometě 0:4

Na pátý pokus už to v Brně nevyšlo! Mountfield nedokázal využít obrovskou střeleckou převahu, naopak domácí vedli po čtyřiceti minutách 3:0. Osm minut před koncem se Lvi zkoušeli prosadit se šesti muži v poli. To ale potrestal dvougólový střelec Luboš Horký a uzavřel na konečných 4:0. Hvězdou utkání byl však brněnský brankář Marek Čiliak, jenž pochytal 59 střel a pomohl týmu ke třetí výhře v sezoně.

Vinou velkého počtu zranění a ztráty Nikity Ščerbaka udělal realizační tým řadu změn. První útočná letka nastoupila ve složení Radovan Pavlík–Christophe Lalancette–Jan Veselý. Ve třetí formaci absentoval Kevin Klíma, jehož místo zaujal Marek Zachar. Ve čtvrté lajně si zase extraligovou premiéru odbyl odchovanec Petr Moravec. Obranné řady zůstaly neměnné a v bráně nastoupil podruhé v řadě Jan Růžička.

Ani třiadvacet hradeckých střel ke gólu nevedlo

Hradec odjížděl do Brna s pozitivní bilancí, když na tamním ledě prohrál naposledy v únoru 2020. Do 6. kola nastoupil bez sedmi hráčů základní sestavy. V prvním útoků se tak objevila posila z Kolína Veselý, jenž v pěti utkání Chance ligy zaznamenal osm bodů. Osmadvacetiletý forvard ale mohl už ve 3. minutě ze střídačky sledovat úvodní gól zápasu. Michal Gulaši dostal kotouč na modré čáře. Defenzivní obránce vypálil a zakrytá střela prošla Růžičkovi nad pravým betonem.

V 7. minutě vytvořila dobrý tlak čtvrtá hradecká formace, jež dobrou minutu nepustila domácí ze svého pásma. Velmi střelecky aktivní byl obránce Blain, který využíval dobrého pohybu mladíků. Moravec nakonec vybojoval přesilovou hru. V té slibně pálil Lalancette, jenže Čiliak ukázal rychlou lapačku proti zakončení z pravého kruhu.

Mountfield byl v první periodě jednoznačně lepším týmem. Během úvodní dvacetiminutovky poslal nakonec třiadvacet střel na branku Komety, ale Čiliak byl bezchybný. Moravané hrozili spíše z brejků. Tak jako když do přečíslení ujelo duo Zaťovič– Sallinenem. První jmenovaný předložil pro finského spoluhráče, ten ale tváří v tvář Růžičkovi bekhendovou střelou neuspěl. V závěru ještě před Čiliaka nabruslil od mantinelu Jank, brněnský brankář byl u své tyče připraven.

Kometa odskočila na rozdíl tří branek

Jak se Východočeši prezentovali v prvním dějství, tak začali i to druhé. Nedomlel pálil od modré, jenže Čiliak dobře viděl a udržel puk ve výstroji. Ve 23. minutě ukázal pohlednou individuální akci junior Pajer. Ten nabral rychlost ve středním pásmu a šikovnou kličkou obhodil obránce. Čiliak nicméně scvakl ruku k tělu včas, když zakročil proti ráně z levého kruhu.

Kometa neměla v utkání velké množství šancí. Jakmile však nějaká přišla, dokázala ji využít. Tak jako ve 26. minutě, kdy Zaťovič v přesilovce našel od pravé tyče osamoceného Luboše Horkého, který se střelou z první z bezprostřední blízkosti nemýlil – 2:0. Brno mělo před utkáním úspěšnost v početní hře přes 37 % a potvrdilo nejlepší přesilovku v extralize.

O čtyři minuty později bylo pro hradecké barvy ještě hůř. Na 3:0 zvýšil Martin Zaťovič, jenž šikovně tečoval nahození Ščotky od modré. Domácí během druhé periody skórovali dvakrát, navíc srovnali hru. Hradec nedokázal gólově odpovědět ani v závěru, kdy téměř dvě minuty držel soupeře v pásmu. Vincour i Čiliak byli bez hole, ale hosté nedokázali vyzrát na obětavou obranu.

Brno dokráčelo pro tři body

Veselý v úvodu objížděl Čiliakovu klec. Gólman domácích ale pokračoval ve skvělém výkonu, kdy si za čtyřicet minut připsal neuvěřitelných 37 zákroků, a byl u své tyče včas. Na druhé straně obrana Lvů včele s Růžičkou inkasovala z 16 pokusů tři góly. Ve 45. minutě měla navíc defenziva hostů štěstí. Holland nabíjel Flekovi na mezikruží. Rychlonohý forvard šikovnou tečí namířil jen do tyče.

Čiliak poté pomáhal s rozehrávkou, jenže našel jen hůl Lva. Slovenský brankář se ale stihl vrátit do své svatyně včas a zasáhl lapačkou proti ráně od mantinelu. Hradec během prvních pěti kol v žádném utkání neinkasoval více než dvakrát a na první gól nečekal déle než do 48. minuty. Ve Winning Group Areně se ale gólově neprosadil.

Úspěšná totiž nebyla ani Jerglova střela ze slotu. Čiliak byl nalepený na své tyči a nadále držel čisté konto. Poradil si i s bombou McCormacka ze slotu. Ta mu sice vypadla, jenže nikdo ze spoluhráčů nepřispěchal s dorážkou. Východočeši zkoušeli uspět se šesti muži v poli. Jenže v 54. minutě vystihl rozehrávku Luboš Horký, kterému byl po faulu Blaina připsán technický gól. Oslabený Mountfield tak z Brna odvezl nepříznivý výsledek 0:4.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 0
Lukáš Cingel 0 0 0 -1 2