pá 5.12.2014 | Lukáš Štěrovský, Jan Vavřina

Ani bojovnost nepomohla. Tentokrát si Hradec vylámal zuby na tyčkách

Hradec začal druhou polovinu základní části na vítkovickém kluzišti, a jako by si do úvodu zápasu přenesl „formu“ z předchozích nepovedených duelů, neboť brzy prohrával 0:2. Osm vteřin před první sirénou přišlo Kukumbergovo snížení, jenže to bylo s hradeckých hokejek vše. Mountfield sice hýřil aktivitou, ale když už překonal brankáře Dolejše, zastavila jeho pokusy některá z tyček, které Východočeši orazítkovali hned čtyřikrát. Hradec tak znovu prohrál, už počtvrté, venku dokonce posedmé v řadě.

Stejně jako proti Kometě Brno, i ve Vítkovicích se do brankoviště Hradce Králové postavil Ondřej Kacetl. Změnou pak bylo posunutí Lukáše Vantucha do druhé formace a návrat Tomáše Knotka po skoro měsíc a půl dlouhé absenci, způsobené zraněním.

První část rozhodla o celém utkání

První vážnou příležitost si vypracovali Hradečtí, paradoxně když Rostislav Olesz nechtěně tečoval přihrávku letící napříč obranným pásmem Vítkovic, nicméně puk za zády Dolejše neskončil.

Poněkud hlušší úvodní polovinu první třetiny dostatečně vynahradila druhá desetiminutovka. Vše začalo vyloučením Jiřího Šimánka. Oslabení Hradce se již blížilo ke svému konci, ještě před jeho vypršením se ale dokázal ve skrumáži před brankou zorientovat Rostislav Olesz – 1:0.

O minutu a deset vteřin k tomu už to bylo 2:0 pro domácí. Z prakticky stejné situace se prosadil Rudolf Huna. Už to vypadalo, že do kabin se Hradečtí odeberou se ztrátou dvou branek, jenže důrazný Roman Kukumberg v přesilovce zužitkoval na hranici brankoviště svoje zkušenosti i sílu, a osm vteřin před koncem první části dokázal z těžkého úhlu puk zasunout za brankovou čáru – 2:1.

Bezbranková prostřední část nabídla šance na obou stranách

Hned na začátku prostřední periody se musel pořádně činit Ondřej Kacetl, když z takřka první šance Vítkovičtí málem protlačili poskakující puk za jeho záda, ale hradecký gólman kotouč vytěsnil mimo tři tyče.

Do těch, konkrétně do břevna, mířil jen o chvíli později na druhé straně Peter Mikuš solidní ranou od modré čáry. Zlomovou částí druhé třetiny byla ubráněná dvojnásobná přesilová hra Vítkovic, trvající plné dvě minuty.

Ještě po ní se pokusil v samostatném úniku ohrozit Kacetla domácí kapitán Jiří Burger, ale strážce hradecké svatyně dokázal odhadnout úmyslu vítkovického hráče a levým betonem utěsnit prostor u tyče. Mountfield si po zbytek třetiny dokázal vybudovat tlak, proměnit jej v branku ale bylo nad jeho síly.

Hradec dokázal rozezvučit jen tyčky

Východočechům byla jen pár minut po začátku poslední periody dána přesilová hra, v níž se několika šancemi připomenula elitní letka Tomáše Mertla. Ihned po jejím skončení musel přečíslení dvou na jednoho hasit Peter Frühauf.

Hra v té době měla největší spád za celou dvacetiminutovku, puk se dostával v pravidelných intervalech před oba gólmany. Šance skórovat měli hradecký Vantuch i vítkovický Svačina, oba ale mířili mimo.

Hradecké naděje na výhru nadále živil Ondřej Kacetl, když v oslabení dokázal odolat třem bezprostředním dorážkám z holí ostravských hráčů. V té samé početní nevýhodě ujela dvojice Mertl – Šimánek, ale hradecký kapitán trefil jen tyč. Jednalo se již o několikátý zásah Východočechů do konstrukce branky Dolejše.

V samotném závěru pak došlo i na hru bez brankáře, kterou ale rychle ukončil přesným nahozením přes celé hřiště Richard Stehlík, čímž uzavřel skóre zápasu na 3:1. Mizérie Hradce na hřišti soupeřů tak pokračuje i nadále, prohrál na nich už sedmkrát v řadě.

Ladislav Svozil (HC Vítkovice Steel):
Nastoupili jsme proti houževnatému soupeři, který byl výborný v obraně. Těžko jsme se prosazovali a 70 procent osobních soubojů jsme prohrávali. Za stavu 2:1 v přesilovce pět na tři dělal Zíb díry do mantinelu, tam jsme měli rozhodnout. Pak měl Jirka Burger nájezd, kdy jsme mohli odskočit. Měli jsme problémy uhájit vedení, stálo nás to dost sil. Mužstvo ale musím pochválit, v poslední době se zlepšilo a začíná si věřit.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Bylo vidět, že šlo o hodně a nikdo nechtěl udělat chybu. My jsme v první třetině udělali jednu, dvě a inkasovali po nich dvě branky. Bohužel nám to tam v poslední době moc nepadá. Jeden gól, co za zápas dáváme, je málo.