ne 22.12.2019 | Anna Marie Kokrhounová

Ani ve vánočním to nevyšlo. Hradec s Plzní prohrál 0:3

Do posledního předvánočního utkání neměli Východočeši vůbec špatně nakročeno a celou první třetinu byli Plzni vyrovnaným soupeřem. Škodovka však v prostřední periodě šlápla na plyn a během necelých tří minut odskočila do dvougólového vedení. Hradečtí zlepšili svou aktivitu, trefa Západočechů do prázdné brány však zhatila jakékoliv hradecké naděje na bodový zisk. Mountfield HK si tak připsal již čtvrtou ligovou porážku v řadě.

Oproti minulému utkání došlo v neděli na několik přesunů mezi formacemi. Na centru druhé ofenzivní řady vystřídal Klímu Koukal; prvně jmenovaný nastoupil v třetí útočné letce, kterou doplnil navrátilec Radovan Pavlík. V sestavě naopak absentovali Michal Dragoun a Tomáš Linhart, kterého v první obranné dvojce nahradil Zdeněk Čáp.

Vyrovnaná třetina gól nepřinesla

Oba celky na to v úvodu první třetiny vlétly, o trochu mrštněji si na ledě však počínali hráči Plzně. Lvi se snažili těžit hlavně ze zaváhání hostující obrany a následně se dostali do menšího tlaku před svatyní Západočechů, ze skrumáže před Frodlem ale nakonec nic nebylo. I Škodovka se pokusila sevřít Hradecké před jejich brankářem, avšak zajímavě se vyvíjející situace skončila poté, co Eberlemu prosvištěla nahrávka kolem hokejky.

Hra byla vyrovnaná i nadále, nebezpečnější šance však na své straně měli hosté. Zajímavá situace v obranném pásmu Hradce skončila po teči jednoho ze Západočechů až v brance, trenéři Mountfieldu ale využili trenérské výzvy a gól nebyl po přezkoumání videa uznán pro postavení Plzeňských v brankovišti.

Utkání se zpočátku obešlo bez nedovolených zákroků a nevylučovalo se ani po menší potyčce před Frodlovou brankou. Krátce na to však přece jen došlo na první trest a Hradec se musel bránit plzeňské přesilovce. Tu přečkal bez úhony a v plném počtu následně začal pořádně dotírat na Západočechy. Ani Smoleňákův bekhend, ani přečíslení dva na jednoho ale gólem do plzeňské sítě neskončilo a stav utkání byl tak po první siréně nerozhodný.

Skóre vánočního utkání otevřeli hosté

I na začátku prostřední periody hrály oba celky dobře a vyrovnaná bitva pokračovala. Dvě rychlé šance Východočechů vystřídala gólovka Petra Straky, který ale v rychlosti nedokázal zakončit přesně a jeho střela pouze proletěla kolem hradecké branky. Větší komplikace pro domácí přišla až při Rosandičově vyloučení, i tentokrát ale Lvi druhou nejlepší přesilovku extraligy ustáli.

Indiány dvě minuty strávené v početní výhodě nabudily, jejich střely ale neměly takové parametry, aby nějak výrazněji ohrozily připraveného Mazance. Hosté převzali iniciativu a Hradeckým se přestalo dařit udržet se v útočném pásmu. Naopak měli co dělat s mrštným útokem hostujícího celku, který zatápěl hradecké obraně. I domácí se dočkali první přesilovky, o výhodu jednoho muže v poli ale přišli po půl minutě vinou vlastního vyloučení.

Krátce po naskočení obou vyloučených zpět na led získali hosté převahu a v 35. minutě otevřeli skóre utkání. Luboš Rob napřáhl na pravém kruhu a střelou na vzdálenější tyč překonal Mazance – 0:1. Hradec se snažil na obdrženou branku reagovat, o dvě a půl minuty později to však bylo již 2:0 pro Plzeň poté, co Tomáš Mertl z hranice brankoviště propasoval puk až za záda hradeckého gólmana. Hradec se ve druhé třetině už neprosadil a dvougólové manko si přenesl do posledního dějství.

Plzeň kontrolovala hru, trefila se i do prázdné brány

Domácí se snažili se zápasem rychle něco udělat a již od prvního vhazování pospíchali do útočné třetiny. Obrana Plzně si ale hradecké výboje dobře hlídala a Frodl neměl ve svém brankovišti mnoho práce. Lvi přidávali na aktivitě a hradecké fanoušky ze sedaček pořádně zvedl Matěj Chalupa, který z těsné blízkosti brankoviště netrefil odkrytou klec Západočechů.

Lvi nepřestávali bojovat, přejít přes hustou plzeňskou defenzívu ale nebylo jednoduché. Útočné akce Východočechů navíc brzdily četné nepřesnosti. Po potyčce Indráka se Zámorským u hrazení šly oba týmy do čtyř. Nejblíže k přesné trefě v nestandardním počtu měl Matěj Chalupa, z těsné blízkosti však přehodit kotouč přes Frodlův beton nedokázal. Více prostoru na ledě tak během dvou minut nevyužil ani jeden z celků.

Hradečtí neustále bušili na obranu Západočechů. Ti se už tolik netlačili do útoku a stačilo jim vyhazovat kotouč ze svého pásma. Paulovič měl na své hokejce snížení, po krátkém zaváhání ale nedokázal trefit odkrytý prostor plzeňské branky. Hradečtí to v závěru zkoušeli v šesti, výhru 3:0 však svou trefou do prázdné pečetil Milan Gulaš. Vyloučení hráčů Plzně nabídlo Hradci ještě hru 6 na 3, ani v tomto případě ale Frodla nepřekonal a Plzeň z východu Čech odjela s plným počtem bodů, zatímco Hradec v extralize prohrál již počtvrté v řadě.

Oskars Cibulskis 0 0 0 -1 0
Lukáš Cingel 0 0 0 -2 0