so 2.12.2023 | Tomáš Kalas

Ani výhra juniorům nestačila. Čeká je spodní nadstavba

Před posledním kolem základní části neměli Hradečtí situaci zcela ve svých rukách, neboť museli spoléhat i na výsledky z ostatních stadionů. Proti Spartě navíc od začátku třetí minuty ztráceli, skvělým týmovým výkonem si ale došli pro výhru 2:1, kterou vystřelil v čase 53:25 Adam Novotný. Ani tříbodový zisk jim ale vzhledem k ostatním výsledkům na postup nestačil, a čeká je tak spodní nadstavba juniorské extraligy.

Do klíčového duelu, který měl rozhodnout o postupujících do vyšší nadstavby, vstoupila o dost lépe Sparta. Šla do vedení už po 126 sekundách hry, když Holeček přenechal v přechodu do útočného pásma puk na levý kruh pro Andreje Fábryho, který jakožto kapitán zamířil nad Mrázkovu lapačku. Hosté byli i nadále živější, v přesilové hře například Tůma nastřelil tyč, Žmola pak na jejím konci zblízka nepřekonal domácího brankáře. „V úvodu jsme trochu zaspali, nehráli jsme svou hru. K hráčům jsme přistupovali pomalu a dostali brzký gól,“ mrzí nepovedený start do duelu Jakuba Aschenbrennera.

Lvy nakopla až přesilovka, po níž se dočkali srovnání. V polovině 12. minuty se o to zasloužil Jakub Aschenbrenner, který ze záporného úhlu nastřelil Vedrala do ramene, od něhož se odrazil kotouč pod víko sparťanské branky. „Viděl jsem, že gólman je celkem vylezlý, neměl tu přední tyč úplně pokrytou. Proto jsem mu ten puk nastřelil do ramene a doufal jsem, že to tam spadne. A spadlo,“ směje se hradecký obránce.

I ve druhé třetině měli první větší šanci Pražané. Holeček našel od mantinelu přesnou nahrávkou rozjetého Jakuba Žmolu, který zakončoval do protipohybu hradeckého gólmana. Ten však skvělým zákrokem stále držel remízový stav. Hradec byl blízko jeho prolomení v 27. minutě, kdy po chybě sparťanské obrany ujel sám na branku Ondřej Zámečník. Na Vedrala zkusil bekhendovou kličku, i za příspění vracejícího se obránce ale pálil nad.

Prolomit gólové mlčení mohl v 36. minutě, jenom pár sekund po udělení menšího trestu pro Daníčka Matěj Beneš, jenž zůstal viset sám na kruzích. Proti sparťanskému gólmanovi ale selhal, následný závar pak nepřinesl kromě drobných potyček nic výrazného. Poslední sekundy druhé třetiny byly ale velmi výrazné. Nejprve dělily Spartu centimetry od gólu po střele Samsona, následně se Vedral vytáhl proti přečíslení 2 na 1, které zakončoval Michal Beneš.

Celek z hlavního města si byl vědom, že výsledek 1:1 vyhovuje spíše jemu, avšak narážel na nedisciplinovanost. Celkově jeho páté vyloučení v utkání bylo za špatné střídání, v přesilové hře se ale Mountfield nedokázal prosadit, přestože zejména v závěru to neměl hostující brankář vůbec snadné. „Nebyli jsme v přesilovkách tak produktivní, jak jsme chtěli. Chyběla tomu střela a větší tlak do brány, to byly hlavní problémy, proč jsme si nimi nepomohli,“ snaží se hledat kladenský odchovanec důvody, proč Lvi nevyužili ani jednu přesilovou hru v utkání.

Naklonit duel na stranu Východočechů mohl na konci první desetiminutovky periody Prášek, který zůstal po skvělé přihrávce sám před Vedralem, ale mířil mimo. Situace se výrazně změnila v čase 53:25. Matěj Beneš předvedl výbornou individuální práci, ze které těžil Štěpán Černý střelou od modré. Tu tečoval pod lapačku Vedrala Adam Novotný a v ten moment splňoval Hradec podmínku, která mu mohla přinést postup do vrchní osmičky.

Závěr duelu zvládli Hradečtí takticky výborně, Spartu k ničemu nepustili, a tak si došli pro výhru 2:1. „Oproti poslednímu zápasu v Plzni tam byla větší touha a nasazení. Blokovali jsme střely a chtěli jsme jít za tou výhrou,“ stručně hodnotí poslední utkání základní části 17letý obránce. Jenže ani tříbodový zisk Východočechům nestačil. Kvůli tomu, že Karlovy Vary společně s Mladou Boleslaví bodovaly, tak se v západní skupině umístili junioři Mountfieldu na nepostupovém pátém místě.