po 25.9.2006 | Daniel Višňák

Báječný start do sezóny pokračuje, Hradec zvítězil i v Jihlavě

Na hradecké hokejisty čekala v pondělí posílená Dukla Jihlava o karlovarského brankáře Sáblíka, jejím hlavním cílem v 5. kole bylo vítězství. Tento plán ale dostal výraznou trhlinu už ve 2. minutě zápasu, kdy se hosté ujali z první přesilovky zápasu vedení 1:0 po výstavní trefě Buriana. Dukla pak neproměnila trestné střílení a přišel další trest. Roman Vondráček poslal hosty do vedení 2:0 a s domácími to vypadalo špatně. Za čtvrt minuty bylo ale vše jinak, jihlavský kapitán Bakus snížil na 1:2 a domácí byli znovu v utkání. Důležitým momentem pro hosty byla branka na 1:3, ta přišla ještě do konce první třetiny. V prostřední části hry Energetici přežili nápor Dukly a přidali kapitánem Roubíkem další důležitý gól. V závěrečné části Východočeši zodpovědnou hrou udrželi svůj náskok, který ještě navýšili Fořtem a Vondráčkem. Oba tito střelci zaznamenali v utkání dvě branky.

Audio hodnocení J. Mičky

Už po 34 vteřinách byla poprvé slyšet na Horáckém zimním stadionu píšťalka hlavního sudího, který vyloučil za tvrdý atak jihlavského Fiedlera. Hradečtí hned tuto přesilovou hru přetavili ve vedoucí gól, po přihrávce Jana Šedy propálil z kruhů Sáblíka střelou pod břevno Tomáš Burian. V 6. minutě měla Dukla velikou šanci k vyrovnání, ale jihlavský kapitán Bakus neproměnil trestné střílení po předchozím háku obránce Hendricha. V polovině úvodní části Energetici své vedení navýšili, z těžké pozice dokázal zakončil opět pod horní Sáblíkovu tyč tísněný Roman Vondráček - 0:2. Ze slibného náskoku se ale Východočeši radovali pouhých 15 vteřin, to ze třetí dorážky před Hylákem snížil na 1:2 Oldřich Bakus. Vedení o dvě branky vrátil hostům v 16. minutě při signalizovaném vyloučení Jihlavy svou tečí ale Patrik Fořt. Ve zbylém čase mohl vedení hostů navýšit ještě Koudelka z Vondráčkem, ale jejich přečíslení gólem neskončilo, stejně jako na druhé straně veliká šance Bakuse.

Ve druhé třetině bylo hostům hodně horko ve 25. minutě, v době, kdy hrála Dukla další přesilovou hru. První formace Jihlavy si vytvořila pevně postavený pomyslný zámek v pásmu hostí a puk jako na kolotoči míjel tyče Hylákovy branky, přesto se ale Východočeši ubránili. Jen co skočil vyloučený hradecký hráč na led, vrátil rozhodčí i Energetikům přesilovou hru a po faulu dalšího domácího hráče byla přes minutu dokonce dvojnásobná. Sáblík v těchto chvílích prokázal, že je správnou posilou Jihlavy. Ve 32. minutě byl na správném místě v ten pravý okamžik Jaroslav Roubík, toho našel zpoza branky Miroslav Fišer a hradecký kapitán chladnokrevným zakončením poslal hosty do vedení 1:4. To hradečtí udrželi až do navršení čtyřicáté minuty.

V závěrečném dějství neponechali hosté nic náhodě a místo obrany, dále útočili na Sáblíkovu branku. Ve 47. se dočkali důležitého vedení 1:5, v přesilové hře se prosadil ze sóla Patrik Fořt. I když Jihlava ve 48. minutě snížila taktéž ze samostatného úniku Dušátkem, poslední slovo v zápase měli Energetici. Petr Domin nejprve nastřelil Sáblíkovu tyč, od ní se puk odrazil na hůl Romana Vondráčka a ten měl už lehkou úlohu – 2:6.

Po vítězství v Jihlavě drží Energetici tedy i po pátém kole první místo s plným bodovým ziskem. Ve středu přijede do Hradce Králové Sareza Ostrava. Ještě před tímto zápasem, který začíná v 18:00 se bude konat v centru města veliká propagační akce klubu. Ta začne v 15:00 na Baťkově náměstí, v jejím programu se bude konat autogramiáda hráčů, soutěže o vstupenky na domácí zápasy a další hodnotné ceny. Na fanoušky, kteří přijdou v dresu, čeká speciální překvapení.

Více o zmiňované propagační akci se dozvíte v tomto článku.

Jiří Mička (asistent trenéra Hradce Králové):
Zápas jsme začali velice dobře – podařilo se nám dát do desáté minuty dva rychlé góly. Je škoda, že jsme vzápětí inkasovali druhý gól. Nepohlídali jsme si totiž Bakuse, i když jsme věděli, že je to kvalitní hráč. Důležité pro nás bylo, že jsme dali do konce třetiny gól na 3:1, čímž se hráči uklidnili. O dva góly jsme vedli proti Mladé Boleslavi i proti Brnu, takže si hráči více věřili. Zase se nám podařilo dát gól a ve třetí třetině se utkání už jen dohrávalo. Velice mne mrzelo, když fanoušci skandovali: „Chalupa ven“. Ti lidé by si měli uvědomit, jaký kádr má pan Chalupa k dispozici . Někteří po sezóně skončili, jiní utekli pryč. Když útočníci nedostanou puk, tak se hraje špatně, potom můžete mít v bráně třeba Haška a dopadne to stejně. Když nebudete mít pořádnou obranu, tak dva až tři beky, tak tady neuspěje žádný trenér. Ani třeba svého času Tichonov či Hlinka.

Milan Chalupa (hlavní trenér Jihlavy):
Tohle je tvrdá realita, s tím se nedá nic dělat. Nemluvím teď o hře, ale o tom, s jakým materiálem v obraně pracujeme. Když útok nedostane od obránců nahrávky, tak je to pro ně velice složité. V zápase jsme chtěli bojovat, což se nám podařilo, i když si to někteří lidé nemysleli. Chtěli jsme proti Hradci odčinit to loňské vyřazení z play-off. V začátku jsme měli odhodlání hrát. Měli jsme vyrážet do rychlých brejků, ovšem bylo to naopak.