st 19.8.2015 | Vojtěch Drbohlav, Jan Vavřina

Brutální faul, přešlapy rozhodčích. Zápas juniorů v Boleslavi předčasně skončil

I když junioři zažívají v těchto týdnech "pouze" přípravu na extraligový ročník, do zápasu dávají jako vždy maximum. Výsledkem jsou občas vyhrocené bitvy, jedna taková se odehrála v Mladé Boleslavi, kde byl zápas v 51. minutě za stavu 2:1 předčasně ukončen. Na brutální faul boleslavského hráče reagoval rozhodčí udělením pouze dvouminutového trestu, trenér Aleš Krátoška poté raději odešel se svým týmem do šatny, aby předešel podobným hrůzostrašným zákrokům i v posledních minutách.

Třetina plná šancí gól nepřinesa

Začátek úterního přípravného duelu nenabídl příliš svižné tempo, byl spíše ve znamení klidné hry a poznávání se navzájem. První větší šanci si připsal hostující Marek Malinský, který však nedokázal potrestat chybu domácích, kteří nechali napůl odkrytou branku Dominika Groha. Na druhé straně se snažil uspět dorážkou z blízkosti Patrik Vaníček, dobře chytající Veselý však nekapituloval.

Boleslavští o chvilku později hráli oslabení, ale Východočechům se v první periodě početní výhody příliš nedařily. Hradecký Havránek se snažil následně prosadit, ale brankář Bruslařů předvedl výborný zákrok. Rozruch v brankovišti v závěru třetiny zařídil Stanislav Brzák, bohužel pro Bruslaře se však nenašel nikdo, kdo by kotouč sklepl do zčásti odkryté klece.

Hradec snížil gólem do šatny

První větší šanci v prostředním dějství si připsal Malík, jenž však trestuhodně nepřekonal exhradeckého Groha v boleslavské brance. Na druhé straně mohl poslat do vedení svůj tým Ivan Ďurač, jenže na Františka Veselého si z minimální vzdálenosti nepřišel. O necelé dvě minuty později se však 92 diváků ve ŠKOENERGO Aréně gólu dočkalo – Vojtěch Němec ujel na hostující branku a překvapivě snadno překonal Veselého – 1:0.

Tlak Mladé Boleslavi pokračoval – z hranice kruhů střílel Lukáš Motloch, který dokonce rozvlnil brankovou síť, jenže pouze z vnější strany. V přesilové hře se opět prosadil Vojtěch Němec, tentokrát střelou na vzdálenější tyč – stalo se tak opět za asistence Sedmíka – 2:0. Velký důraz v brankovišti ukázal následně Michal Mattis, který hned několikrát dorážel, avšak kotouč se mezi tři tyče nevešel.

V závěru třetiny měli Hradečtí tlak, velmi aktivní byl Malík, jehož rána se však kvůli jeho pádu úplně nezdařila. Hradečtí se však přeci jen dočkali kýženého snížení, navíc ještě chvíli před odchodem do kabin. Do napůl odkryté domácí branky se rychlou střelou prosadil Daniel Lier – 2:1.

Přehmaty rozhodčích, zápas skončil předčasně

Na konci druhé třetiny se zdálo, že Východočeši poněkud pookřáli, i na začátku posledního dějství měli však o něco více ze hry boleslavští hokejisté. Při vyloučení Havránka byl důrazný Dominik Tůma, jehož ránu dokázal František Veselý vyrazit až na poslední chvíli. Na druhé straně mohl z minimální vzdálenosti vyrovnat Vlastimil Šeda, jenže dřívější brankář hradeckých Královských lvů dokázal na poslední chvíli přemístit svůj beton.

Začátkem závěrečné desetiminutovky se začalo přátelské utkání poněkud vyostřovat. Hosté si vytvořili tlak, na to následně reagovali boleslavští trenéři tím, že si vyžádali oddechový čas. Hradeckému trenérovi Aleši Krátoškovi se začala nelíbit některá rozhodnutí rozhodčích, například sporné icingy. Vše vygradovalo tvrdým faulem domácího Vojtěcha Sedmíka na Davida Malíka, který měl následkem toho rozbitý nos, a jež vyvolal další potyčky.

Hlavní trenér Mountfieldu se dožadoval vyššího trestu, jenže hlavní rozhodčí Jecelín si stál za svým rozhodnutím a udělil Sedmíkovi dvě minuty. Hostující trenér tedy následně odvedl své svěřence do kabin, a zápas tak předčasně skončil. I tak se ale vše neslo v duchu přátelské atmosféry, obě strany se ve svých názorech shodly, což naznačovalo i závěrečné přátelské loučení trenérů mezi halami.

Boris Žabka (BK Mladá Boleslav):
Zápas jsme chtěli zvládnout, hosté byli hodně stažení v obraně a čekali na střední pásmo. V reakci na to jsme museli trochu změnit hru, což se nám vyplatilo. Chvíli nám to sice trvalo, ale ve druhé třetině jsme se prosadili. Zbytečnými fauly jsme si to následně zkomplikovali a soupeř snížil. Závěr poznamenaly emoce, které vygradovaly až k ukončení zápasu.

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
Jednalo se o vyrovnané a bojovné utkání. První gól jsme inkasovali po naší hrubé chybě, soupeř následně navýšil na 2:0, my jsme ještě ale dokázali snížit. Devět minut před koncem se ale odehrál velmi brutální faul na našeho hráče Davida Malíka, který neměl kotouč a následkem faulu také rozbitý nos. Rozhodčí to ale ocenil jenom dvěma minutami. Nechci hodnotit jeho práci, o tom si musí udělat každý svůj obrázek, myslíme si ale, že trest měl být vyšší. Rozhodčí to nechtěl pochopit, a tak jsme radši opustili dějiště přátelského zápasu, protože vzplály emoce a nechtěli jsme, aby se stalo to, že bychom se pomlátili navzájem (úsměv).