út 20.10.2015 | Petr Šatalík, Jan Vavřina

Cenný skalp staršího dorostu – v přípravě porazil reprezentaci do 16 let

V rámci přípravných utkání a jednodenního kempu v Hradci Králové sehrála reprezentace do šestnácti let zápas s mužstvem staršího dorostu Mountfieldu. V jeho průběhu měli Hradečtí prakticky po celou dobu navrch, což stvrdili třemi vstřelenými brankami, v každé třetině zaznamenali jednu. Svěřenci Petra Hakena dokázali v 52. minutě jen snížit na konečných 1:3.

Po první třetině byli spokojenější Východočeši

Klání mělo od samého počátku slušnou úroveň. Hrál se svižný hokej, kterému nechyběly ani tvrdé souboje. S agresivitou to hned na začátku přehnal hradecký útočník Šedivý a putoval na trestnou lavici. Ačkoliv hráči české reprezentace uzamkli Hradec v útočné třetině, vystřelit se jim nepodařilo, a to kvůli dobré obraně hráčů Mountfieldu. Po osmi minutách se v dobré pozici ocitl útočník Východočechů Jirásek, avšak nedokázal svou střelu vtěsnat do prostoru mezi tyčemi.

Na druhé straně se o něco později prezentoval dobrým průnikem Charvát. Svým bekhendovým pokusem se mu ale nepodařilo překonat pozorného Dvořáka. Krátce před koncem úvodní části šli Královéhradečtí do vedení. Po přihrávce Štěpána Pokorného na levém kruhu napřáhl v 16. minutě Radim Šalda a jeho rána se zastavila až o síť branky českého výběru.

Hradec zdvojnásobil své vedení

Na začátku druhé periody hrála Česká republika přesilovou hru. V ní od modré pálil tvrdě Charvát, Dvořák však jeho střelu vyrazil. Počet mužů na ledě se srovnal po faulu reprezentanta Procházky. Hra ve čtyřech šla očividně lépe Královéhradeckým. Jakub Hašek vyhrál vhazování pro Josefa Šimůnka, ten přiklepl Adamu Jonášovi a mladý talent Mountfieldu poslal Východočechy do vedení o dvě branky.

Nedlouho poté se provinil proti pravidlům Sýkora a svěřenci Jiřího Slabého tak měli novou příležitost v podobě početní výhody. Z té vytěžili další pumelici Šaldy, Altrichter byl však připraven. V druhé desetiminutovce prostřední části sice Češi docílili branky, ta ale nebyla uznána pro postavení útočícího hráče v brankářově výsostném území.

Prosadily se oba celky, Mountfield kontroloval vítězství

Na začátku poslední části si Češi vytvořili tlak a bylo znát, že ve svých hlavách zápas ještě nevzdali. Leč gól padl na opačné straně. Martin Štohanzl si najel za branku Altrichtera, poslal puk před ní Patriku Mašínovi a po jeho rychlém zakončení vedli Hradečtí v čase 43:37 již o tři branky. Reprezentační výběr poté znovu zabral a snížit mohl hned po inkasované brance Prošek, Dvořák však jeho střelu vytlačil ramenem nad břevno.

O korekci skóre se tak postaral až v 52. minutě Jakub Lauko. Po nepřesné rozehrávce obrany Mountfieldu získal puk Koblížek, ten ho poslal právě Laukovi a Hradec po jeho ráně vedl už jen o dva góly – 1:3. Šance na to, aby se reprezentace dostala ještě do kontaktu, přišla pět minut před koncem po faulu Mountfieldu. Největší příležitost Čechům zmařil vynikající Dvořák, který parádním semaforem zneškodnil pumelici z mezikruží. Do další tutovky se však již svěřenci Petra Hakena nedostali a museli tak skousnout porážku 1:3.

Petr Haken (Česko U16):
Hradec má kvalitní tým a jsme rádi, že jsme zápas zvládli tak, jak jsme ho zvládli. Začátek byl trochu ustrašený, než kluci začali společně fungovat. Potom se nám podařilo dostat víc do hry a chvílemi jsme se dokázali dostat do tlaku. Jsem rád, že jsme mohli vyzkoušet brankáře na obou stranách, myslím, že oba zachytali velice dobře. Můžu utkání hodnotit pozitivně, dnešek pro nás byl příjemnější než pondělí v Třinci (1:7).

Jiří Slabý (Mountfield HK):
Uvítal jsem zápas, kde jsme hráli bez jakéhokoli stresu. Kluci si zahráli trochu uvolněnější hokej. Některé věci, které se snažíme trénovat, se tam objevily, hlavně ze začátku. Ve druhé třetině jsme trochu zvolnili tu herní zodpovědnost a disciplínu, potom už to nebylo takové, jako bychom si představovali. Ale celkově jsem spokojený s tím, jak se utkání odehrálo, bylo přínosné. Hráli proti nám hokejisté, kteří patří ke špičce extraligy mladšího dorostu, případně jsou i ve starším, takže to mělo svou kvalitu.