so 28.10.2006 | Daniel Višňák

Chomutov sesadil Hradec z prvního místa

Přímý souboj o první místo nabídlo 15. kolo první hokejové ligy. Do Chomutova přijel Hradec Králové, který nesměl v zápase prohrát, aby se udržel na samé špici tabulky. Hosty ale na severu Čech v sobotu totálně zklamala koncovka, během utkání neproměnili několik jasných gólovek. Hned po úvodním buly se řítil sám na Horčičku Fořt, ale ten jakoby odstartoval střeleckou mizérii hradeckých v Chomutově. Domácí si během první třetiny vytvořili dvoubrankový náskok, který drželi až do 54. minuty, Energetici několikrát rozezvučeli pouze tyče za brankářem Horčičkou, ale kýžené branky se nedočkali. Šest minut před koncem zápasu dostal hradecký útočník Domin trest 5+OK a domácí si pojistili svou výhru ještě dvěma góly a po výhře 4:0 vytlačili Východočechy z prvního místa tabulky.

Audio hodnocení J. Mičky

S úvodním hvizdem hlavního rozhodčího nebylo pochyb o tom, že proti sobě nastoupila mužstva z čela prvoligové tabulky. Oba týmy nasadily velmi vysoké tempo a v prvních minutách si o něco více aktivnější hosté vytvořili několik slibných šancí. Tu největší spálil Fořt. Chomutovští postupně přebírali režii úvodní třetiny a několikrát zatopili před hradeckou svatyní. Nejvíce se zřejmě zapotil gólman hostí při střele Gellnera, když jeho samostatný únik zneškodnil pohotovým zákrokem. Pak ovšem přišla 10. minuta a s ní rostoucí tlak modrobílých barev, Jiří Charousek vybojoval v rohu kotouč a nadvakrát překonal ležícího Hyláka - 1:0. Do největších příležitostí ke vstřelení vyrovnávací branky se dostávali hosté v přesilových hrách, ale pozorná obrana domácích v čele s vynikajícím Horčičkou byla proti. Domácí Gellner zase nevyužil svou druhou šanci v minutě třinácté. O pět minut později však chomutovská radost propukla podruhé – rychlými přihrávkami v přesilové hře se před Františkem Bombicem odkryla polovina branky a litvínovská posila již věděla, co s pukem, 2:0. Hostům se nedala upřít velká snaha o kontaktní gól, ale ta na domácího brankáře nestačila, do šaten se šlo za stavu 2:0.

I ve druhém dějství byl vidět oboustranně krásný rychlý a kombinační hokej se spoustou šancí. Diváky musel místy bolet krk ze stálého přelévání hry. Hradečtí stříleli z každé pozice, tu nejlepší měl zřejmě Haluza, jenž zazvonil na Horčičkovo břevno. Chomutov se i přes vedení stále hnal do útoku a mnohdy zbytečně nechával hostující hráče uhánět do přečíslení, ani jedno z nich hosté nedokázali využít. Do slibné šance se dostal čtyři minuty před koncem třetiny Boušek, ale na výborného Hyláka rovněž nevyzrál, stejně jako Jíra s Polodnou.

Do třetí dvacetiminutovky vstoupili Energetici s jasným cílem, vstřelit kontaktní gól a pokusit se o vyrovnání. Přitom k rozsvícení červeného světla nebyli mnohdy daleko, ale kde nebyla domácí obrana, tam byl vynikající Horčička, nebo konstrukce jeho branky, jako v 50. minutě po střele Mocka. Východočeši přidali po pěti minutách třetí třetiny rychlost a modrobílý měli častokrát spoustu práce se „zametáním“ puků před domácí brankou. Zoufalí hradečtí útočníci však recept na vynikajícího Horčičku nenašli naopak ještě do konce utkání dvě branky inkasovali. Po faulu Domina, za který viděl východočeský útočník trest 5+OK přišli hosté o poslední naději na zvrat. V 56. minutě gólem Petra Jíry domácí zvýšili na 3:0 a v pokračující dlouhé přesilové hře upravil skóre zápasu na konečných 4:0 Boušek.

Hradečtí hokejisté tak prohráli podruhé v řadě a je před nimi těžký úkol. Ten první v podobě probuzení se ze střeleckého útlumu a druhým je pokusit se v pondělí na domácím ledě zastavit rozjetý milionářský klub z Mladá Boleslavi, který se jako válec nezadržitelným tempem dere mezi vedoucí čtveřici týmů.

Audio hodnocení J. Mičky (autor Václav Plecháček - ČRoHK 90,5 FM)