so 12.2.2005 | Daniel Višňák

Čtrnáct statečných Energetiků bojovalo v Boleslavi až do samého konce

Před perfektní diváckou kulisou se hrálo utkání 51. kola mezi Mladou Boleslaví a hradeckými Energetiky, kteří dorazili do středních Čech pouze se čtrnácti statečnými borci, doposud nenakaženými chřipkou, která v hradeckém týmu zuřivě řádí. Průběh utkání ale vůbec nenasvědčoval tomu, že přijel Hradec pouze s torzem svého mužstva, dokázal se otřepat z dvoubrankového manka a do třetí třetiny šel za nerozhodného stavu 3:3. Ve třetí třetině domácí bleskově využili přesilovou hru a dostali se na koně. Brankou v oslabení si domácí prakticky zajistili výhru, kterou také do konce zápasu udrželi. Energetici podali ale parádní výkon, na bod i ve čtrnácti určitě v Ml. Boleslavi měli. Za jejich bojovnost je také řádně odměnili fandové východočeského celku bouřlivým několika minutovým potleskem, do Mladé Boleslavi jich přicestovalo kolem dvou stovek.

V první třetině byly k vidění vážnější šance až v přesilových hrách. Jako první hráli ve dvojnásobné početní výhodě hosté, branku se jim však téměř za dvě minuty vstřelit nepodařilo, a tak krátce po návratu všech mladoboleslavských hráčů na led otevřel skóre ze sóla Jiří Kadlec a bylo to 1:0. Rozhodčí poté nabídl dvojnásobnou přesilovou hru i domácím, ale ani oni zejména díky výtečným zásahům brankáře Hyláka nezvýšili svůj náskok, naopak se potvrdilo pravidlo „nedáš dostaneš“ hned na druhé straně. Daniel Volráb přihrál v přečíslení dva na jednoho na Ondřeje Potůčka, jenž zkušeně zavěsil jako protřelý „mazák“ – 1:1. Energetici se ale neradovali dlouho, za půl minuty druhou brankou v zápase poslal znovu do vedení Středočechy Jiří Kadlec.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji opět škodováci a svoji převahu korunovali ve 24. minutě brankou Davida Nedorosta. Hosté mohli snížit v polovině utkání, když po hloupém háčku na Tomáše Martince hráli podruhé v zápase téměř dvě minuty přesilovku 5 na 3. Tu už tentokrát po důrazné dorážce Romana Vondráčka využili, navíc pokračovali nadále v přesilové hře 5 na 4. Mladá Boleslav po druhé brance musela vystřídat brankáře Mensatora, který se při gymnastickém zásahu právě při druhém gólu zranil, na jeho místo nastoupil Petr Hynek. Domácí to očividně zaskočilo a začali být nervózní, Hradec svou aktivitu zvýšil. Po zcela zbytečném ataku Branislava Kvetana na ležícího Jakuba Evana, kterého sekl holí do obličeje, hráli hosté pětiminutovou přesilovku. Tu dokázali hradečtí opět využít zásluhou dorážky Tomáše Martince a v 37. minutě se tak začínalo znovu. Zbytek početní výhody se hradeckým zkrátil díky nedovolenému zákroku Jiřího Hendricha, a tak už v závěru třetiny dohrávali hosté pouze její kousek.

Další rychlý nástup do třetiny měli domácí v závěrečné části hry. Nabídnutou přesilovou hru využil bleskově střelou pod Hylákovu vyrážečku Tomáš Klimeš. Pojistit vedení mohl hned po čtvrtém gólů škodováků Martin Krupka, jeho teč však jen o milimetry minula Hylákovu pravou tyč. Ve 46. minutě hráli hradečtí další přesilovou hru, pojistku v podobě pátého gólu mohl ale znovu přidat Krupka, ze sóla přes půlku hřiště však na výtečného Hyláka nevyzrál. To, co se nepovedlo boleslavským ve 46. minutě, napravili o další dvě minuty později, taktéž v jejich oslabení. Jiří Kadlec využil zaváhání hradecké rozehrávky, za brankou chvíli s pukem kvedlal, až před ní vyjel a z těžkého úhlu protlačil puk do východočeské branky popáté. V 51. minutě mohli hosté domácím gól v oslabení oplatit, ale Diviš ze sóla také nedal. Do navršení šedesáté minuty si už domácí náskok pohlídali a zvítězili celkově 5:3.

Petr Haken (asistent trenéra Ml. Boleslavi):
Bylo to dost těžké utkání. Přirovnal bych ho k soubojům v play-off. Nám se opět povedl vstup do zápasu a vstřelili jsme vedoucí branku. Je mi jen líto, že inkasujeme laciné góly. Tím se soupeř dostává zpátky do hry. Na druhou stranu o ten krůček jsme přeci jen byli lepší. Podařilo se nám zvýšit až na 3:1.Hru měl v tu chvíli náš tým pod kontrolou. Jenže přišla zbytečná vyloučení. Mimochodem, těch vyloučení bylo skutečně hodně a i ten zápas to, myslím si, oboustranně poznamenalo. Hradečtí se přesilovkou vrátili do hry. Ta poslední třetina ale z naší strany byla výborná. Bojovali jsme a šli za tím, že chceme vyhrát. Všem hráčům musím poděkovat a musí i vyzdvihnout druhého gólmana Hynka. Zlikvidoval nejen samostatný nájezd, ale i některé další složité situace. A střídání brankáře Mensatora zhruba v polovině zápasu? Lukáš si stěžoval na křeče v břiše. Já doufám, že se nebude jednat o nic vážného a že to bylo vinou nedostatku tekutin. Po zápase už se cítil lépe.

Ladislav Kolda (trenér Hradec Králové):
Je asi známou skutečností, že Hradec zasáhla chřipková epidemie. A propuklo to i u nás v mužstvu. Sedm hráčů se základní sestavy je proto ve stavu nemocných. Navíc nesměl nastoupit ani Pazdera, hrálo nás proto jen čtrnáct. Z toho navíc dva obránci zasahovali v útoku. Přes porážku proto musím klukům poděkovat, že bojovali, i když všichni, co hráli, nebyli také úplně v pořádku. Myslím si pak, že utkání jsme neměli špatně rozehrané. Nedokázali jsme pak využívat přesilovky ani jedna lajna totiž nehrála kompletní. Nic proto naše mužstvo nemělo nacvičené. Všechno to proto bylo, dá se říci, na náhodu.