pá 6.9.2013 | Sanny Muharem, Martin Voltr

Čtyřikrát Mountfield vedl, přesto se doma znovu radovat nemohl

Třetí velkou evropskou bitvu sehráli hokejisté Hradce Králové na domácí půdě v rámci přípravy. Své publikum chtěli konečně potěšit vítězstvím a v zápase proti Salcburku k němu byli většinu času blíž! Na jejich vedoucí gól ale soupeř pokaždé odpověděl stejnou mincí a ve třetí části převážil skóre na svou stranu, takže na úvodní domácí výhru bude muset Mountfield čekat až do extraligové soutěže. Ještě předtím ho v neděli čeká odveta na rakouské půdě.

Hradec vlétl do zápasu jako uragán

Svěřenci trenéra Petera Draisaitla vtrhli do posledního domácího zápasu v rámci přípravy po hlavě. Hned ve druhé minutě se ve skvělé příležitosti ocitl Jakub Suja, ten ale ještě Gračnara překonat nedokázal. Poprvé však rozjásal hradecké fanoušky Rastislav Dej, jenž završil přesilovkou kombinaci přesnou tečí za záda slovinského muže v masce – 1:0.

Průběh první části nabídl řadu zajímavých momentů, dvakrát musel Kacetl před svým brankovištěm řešit nepříjemný závar. Následně vyslal dvě utěšené pumelice bek František Ptáček, avšak ruce nad hlavu zvednout nemohl. V devatenácté minutě poprvé udeřil i Salcburk, Manuel Latusa zužitkoval bleskový brejk – 1:1.

S góly se roztrhl pytel

Do druhé periody šel hladovější opět Hradec Králové, jenž se mohl dostat do vedení, to by však Tomáš Mertl musel zkrotit poskakující kotouč. Přesto se z gólového zářezu mohl radovat Mountfield HK, jelikož se střelou rychlým švihem prosadil Jakub Suja – 2:1. Rakušanům ale stačily pouhé čtyři minuty na vyrovnání. Z rychlého kontru udeřil Mitch Wahl – 2:2.

Východočeši měli územní převahu a tlačili se před branku Luky Gračnara, za což byli odměněni. Peter Frühauf se v přesilovce napřáhl k famózní střele, která doplachtila a do horního růžku Gračnarovy branky, jenž nemohl říci ani slovo. Jenže kanonáda pokračovala a Salcburští se opět dokázali dotáhnout. Šťastný střelec Troy Milam pouze nahodil kotouč po mantinelu, puk se ale záhadně odrazil a skončil za zády překvapeného Ondřeje Kacetla – 3:3. To však nebylo poslední slovo v rámci prostřední části. Mikušovo nahození dorazil do branky Jiří Šimánek a bylo to 4:3.

Salcburk rozhodl zápas

Do poslední části hry vstupoval Hradec s jednobrankovým náskokem, hosté ale přidali na obrátkách a tlačili se více dopředu. Ve třiačtyřicáté minutě zůstal před brankou domácích tristně osamocený Dominque Heinrich, jenž vymetl pavučinku Kacetlovy klece – 4:4. Krátce na to mohla udeřit znovu Draisaitlova družina, jenže Mertlova teč skončila mimo.

Následně nekoncentrovanosti v pásmu hradeckého mužstva využil Manuel Latusa, který měl dostatek času na střelu k pravé tyči – 4:5. Salcburk se po vedoucí brance stáhl do pozadí a hlídal výsledek. V závěrečné hře bez brankáře se Mountfieldu přes velký tlak nepovedlo skórovat, a tak vyšel před domácími fanoušky znovu bodově naprázdno.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Dopředu jsme hráli dobře, dozadu to bylo špatné. Inkasovali jsme zbytečně laciné góly. Měli jsme dost šancí, s čímž můžeme být spokojení, ale svou defenzivní hrou jsme si utkání prohráli. Obranná fáze se dá ale vždy vylepšit, věřím, že to do začátku extraligy stihneme.

Don Jackson (EC Red Bull Salzburg):
Zápas byl velmi vyrovnaný a zajímavý. Hradec byl v první třetině lepší, brzy skóroval a měl další šance. Naše hra se zlepšila od druhé třetiny, vytvářeli jsme si tlak a v naší hře postupně ubyly chyby, což nás nakonec dovedlo k vítězství. Ukázalo se, že hrát na tři formace může být někdy lepší. V kabině cítím, že si tým si stále víc a víc sedá, ale musíme zapracovat na disciplíně a na hře v oslabení. To byl v posledních dvou zápasech náš velký problém.