čt 6.2.2014 | Roman Zajíček, Martin Voltr

Další nevydařený závěr odsunul Hradec na čtvrté místo

Jak se hradeckému Mountfieldu v předchozím průběhu sezóny dařilo otáčet zápasy a vládnout v závěrečných pasážích, tak v únoru bohužel klopýtá. Na ledě Komety sice vedl už po třech minutách, ale domácí tým dvěma brankami ve třetí třetině zvrátil skóre na svou stranu. Porážka 1:2 je pro Hradec Králové třetím neúspěchem v řadě a posledních pět kol po olympijské přestávce bude pod Bílou věží ve znamení tvrdé práce o udržení postupových pozic.

Kometa vstupovala do zápasu s Hradcem s vědomím, že v lednu získala před domácím publikem pouze dva body. Naproti tomu Mountfield neuspěl v posledních třech venkovních zápasech.

Potrestaná chyba poslala Hradec na koně

Tomu, že se Kometě ve vzájemných zápasech letos poměrně daří, napovídal i samotný začátek. Již z první akce mohl udeřit Tomáš Svoboda, ale jeho střelu Kantor vyrazil, stejně tak si poradil i s dorážkou Káni. Ačkoliv byla Kometa nastěhovaná před hradeckou bránou, po třech minutách přišel gól na druhé straně!

Nejprve zahrozil Harant, který Trvaje ještě z mezikruží nepřekonal. Po další chybě domácí obrany se ale k puku dostal Jaroslav Kudrna, jehož svižná rána zápěstím zapadla přesně k levé tyči – 0:1. Od té doby se Východočeši soustředili na bránění a pokud se ocitli pod nějakým tlakem, ihned exportovali kotouč na zakázané uvolnění.

Hustota zalidnění byla v první třetině před Kantorovou brankou poměrně výrazná a takový Novotný by mohl v dlouhých zimních večerech vyprávět. Nezbylo mu nic jiného než vypálit přes obránce. Kantor byl však připraven. V závěru třetiny mohlo udeřit na opačném konci hřiště, Frühaufovi ale bekhendové zakončení v přesilové situaci nevyšlo.

Šance v nejisté obraně domácích

Do druhé třetiny vtrhl jako uragán hradecký celek. Hned z první akce zahrozil Šimánek, jehož tlak do brány Trvaj ustál. Brněnský gólman měl následně velké starosti s pumelicí Červeného, jenž střílel z mezikruží, tentokrát těsně vedle. Kometě nešla upřít snaha, ale prostoru v zakončení stále mnoho neměla. Možná až zbytečně kombinovala a málo střílela. Jan Hruška udělal výjimku a pálil z pravého kruhu těsně nad Kantorovu bránu.

Největší šanci druhé periody měl nakonec člen čtvrté hradecké formace Tomáš Knotek. Tomu se podařilo vystřelit z pravého kruhu a orazítkovat tyč Trvajovy brány. Mountfield tak byl v této pasáži daleko nebezpečnější a Kometu do nějakých velkých příležitostí nepouštěl. Vše zůstávalo pouze u náznaků a nepřesných pokusů. Druhá třetina branku nenabídla, rozhodnuto ale zdaleka nebylo.

Nadějný stav se nakonec úplně rozplynul

Navíc hned záhy po návratu z kabin přišlo vyrovnání. Kometa doma přitom už pět třetin nevstřelila branku! Až zavelel Čermák, který přesným pasem našel hokejku Jana Hrušky, jehož teč zapadla za Kantorova záda – 1:1.

To už měl Hradec namále, Jihomoravané byli nahoře. Čtyři minuty před vypršením základní hrací doby navíc přišel faul Josefa Marhy a odolnost hradeckých vrat skončila. Kuboš vypálil od modré, odražený puk dostal na hokejku Koreis. Ten zachoval klid a našel na pravé straně kruhů Vojtěcha Němce, který snadno dopravil puk do prázdné brány – 2:1.

Hned záhy navíc přišel další zbytečný zákrok a hradecké naděje na body mizely v dály. Svěřenci trenérského dua Draisaitl–Kučera přesto i v oslabení dokázali svého soupeře zatlačit, třeba pozice osamoceného Haranta volala po vyrovnání. To už ale nepřišlo ani v závěrečné půlminutové power-play a Hradec si z venkovního ledu odvezl další porážku.

Vladimír Kýhos (HC Kometa Brno):
Po těch domácích porážkách konečně bereme výhru. V úvodu jsme inkasovali zbytečnou branku a Hradec nám dělal velké problémy, stále jsme se nemohli dostat přes jeho obranu. Ve třetí třetině jsme ale proházeli sestavu, a to bylo klíčové. O výsledku rozhodla naše druhá přesilovka, kterou jsme v závěru dostali. Klukům je třeba poděkovat, protože vyhráli nad soupeřem, který má skvěle propracovanou obranu. Byl to fyzicky i psychicky náročný duel a podržel nás Jiří Trvaj.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Dostali jsme se do rychlého vedení a ještě jsme si to skóre mohli během druhé třetiny o něco vylepšit. Máme teď ale takové období, kdy se nám příliš nedaří. Je dobře, že přichází pauza a budeme si moci odpočinout. Jinak Kometa hrála dobře a celý zápas do nás bušila. V závěru rozhodla přesilovková trefa Němce.