pá 19.9.2014 | Jan Vavřina

Derby je naše! Neslo se po pátečním vítězství hradeckým stadionem

Skvělá hokejová podívaná byla k vidění v pátek na hradeckém zimním stadionu. Ve východočeském derby se ujali vedení dvakrát hosté, Hradečtí bojovníci však dokázali vždy zabrat a skóre srovnat. Ve třetí třetině, do které se šlo za nerozhodného stavu, se ukázal jako správný kapitán Jiří Šimánek, jenž rozhodl o cenné výhře. V bitvě o východní Čechy tak zvítězil Hradec Králové!

Milovníky opatrného hokeje první třetina nemohla bavit

První východočeské derby začalo zhurta, žádná defenzivní přehlídka se nekonala. Už ve druhé minutě se v předbrankovém prostoru objevil zcela osamocen Rastislav Dej, byl ale tísněn a tak nezakončil podle představ. V obdobné pozici se v průběhu první části objevili Hradečtí ještě několikrát.

Ještě předtím se ale poprvé měnilo skóre zápasu. Běžela pátá minuta, když mladý útočník Pardubic Michael Špaček dostal ve středním pásmu více prostoru, než měl a bleskurychle toho využil. Dojel s kotoučem na modrou čáru a odtud vypálil golfem projektil, který se zastavil až v levém horním rohu hradecké brány – 0:1. Před touto brankou i po ní byl však Hradec aktivnější, Kristan si v brance jen tak neodpočinul.

Pardubice hrozily především z přesilových her a z brejků. V jednom z nich se objevil Cetkovský, před odkrytou bránou ale kotouč netrefil. Špačka a jeho první extraligovou trefu mohl napodobit Valcourt, prudký puk však tečoval těsně mimo tři tyče.

Jak se od derby očekává, hrálo se prvních dvacet minut ve vysokém tempu, kromě mnoha šancí bylo k vidění množství dohrávaných soubojů a menších potyček. A to nejen během první třetiny...

Hradec dvakrát srovnal krok

Začátek druhé třetiny patřil domácím. Rastislav Dej sjel s kotoučem za modrou čáru a zvolil střelu přes beka. Jeho projektil zapadl do stejného místa, jako rána Špačka z první třetiny a bylo rázem srovnáno – 1:1. V pětadvacáté minutě dokázali Hradečtí ubránit oslabení, jen co ale skočil Dej na led, šli hosté zase do vedení. Radil našel u druhé tyče volného Lukáše Nahodila, jenž se z první nemýlil – 1:2.

I nadále pokračovala struhující podívaná ve vysokém tempu, hrálo se nahoru dolů, oba gólmani byli neustále v permanenci. V polovině zápasu mohl srovnat Knotek po nahození Pláňka, letící kotouč ale nedokázal usměrnit do brány. S nepořízenou odešel také Frühauf, jehož ránu od modré Kristan vyrazil nad sebe, kotouč ale doplachtil až za bránu.

Mountfield se kýžené branky přeci jen dočkal, a to v 35. minutě. Kapitán domácích Jiří Šimánek dostal puk na pravý kruh a z první z pádu ho poslal na vzdálenější tyč – 2:2. Stejně jako v předchozích minutách, i na konci druhé třetiny byla na zimním stadionu v Hradci Králové skvělá kulisa, kterou si musel každý užívat.

Derby rozhodl druhým gólem Jiří Šimánek

Také v závěrečné třetině se hrálo velmi útočně. Jank nabíjel zkraje periody k tyči Nedvídkovi, ten prudký pas usměrnit nedokázal. Následující pasáž patřila oběma brankářům. Nejprve se dvakrát v krátkém časovém sledu blýskl Kristan, a to proti střelám z mezikruží v podání Mikuše a Merla. Vzápětí ukázal kvalitu na druhé straně Kantor, jehož se snažil rozhýbat Kolář.

Množství šancí ke gólu přece jen vedlo. V čase 47:24 vypukly ovace. Do úniku dvou na jednoho se dostal Jiří Šimánek s Jaroslavem Kudrnou. Hradecký kapitán v plné rychlosti nic nevymýšlel a dokázal zacílit přesně do pravého vinglu. Moutfield tak v utkání poprvé vedl – 3:2.

I v závěrečné desetiminutovce se měli brankáři co ohánět, obě mužstva mohla několikrát skórovat. Poslední minutu zkusily hrát Pardubice bez brankáře, trvalejší tlak si však vytvořily jen po buly. Samý závěr utkání se odehrál díky dobré hradecké defenzivě především ve středním pásmu. Hradec Králové tak poprvé ve své historii porazil Pardubice na domácím ledě za tři body!

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Byl to kvalitní hokej. Museli jsme dvakrát dotahovat, hrát zezadu. Líbilo se mi, že jsme po třetím gólu nepropadli do pasivity a že jsme byli schopni odehrát většinu času v pásmu Pardubic. Je dobře, že jsme je drželi u nich, protože jsou nebezpeční. Byl to dobrý hokej a my jsme rádi, že nám to vyšlo.

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice):
Utkání bylo, stejně jako všechny čtyři zápasy v loňské sezóně, vyrovnané. Dvakrát jsme vedli, ale do poslední třetiny se šlo za nerozhodného stavu. Bylo patrné, že síly ubývají oběma mužstvům, led byl docela těžký. Bohužel rozhodli o svém vítězství domácí. Hradecká první lajna si vytvářela tlak po celé utkání, v našem pásmu byla hodně nepříjemná. K naší smůle to utkání také rozhodla.