čt 15.11.2012 | Martin Voltr

Derby na jedničku! Mladší dorostenci přerušili Pardubicím vítěznou sérii

Aby se mohli mladší dorostenci v tabulce dotáhnout na Pardubice, potřebovali rivala ve vzájemném duelu porazit za tři body. A přesně to se jim podařilo! Na jejich první gól sice soupeř odpověděl, ve druhé části ale dvě minuty stačily Hradečákům k důležitému úprku do náskoku 3:1. Vedení nakonec nepustili, neboť na kontaktní gól odpověděli dvěma pojistkami a mohli slavit. Vybojované vítězství 5:2 znamená pro svěřence Tomáše Martince vydařenou odvetu za první souboj, Pardubicím naopak ukončilo sérii tří výher v řadě.

Slabší úvod Hradečtí parádně napravili

Hradci Králové příliš nepomohlo rychlé vyloučení. Soupeř se sice k žádné šanci nedostal, ale i po přesilovce byla aktivita především na jeho straně. Vše mohlo vyvrcholit v osmé minutě, kdy se exhradecký Matěj Krejčík dostal před brankovištěm k dorážce. Kotouč však poslal jen těsně vedle tyče ležícího Patrika Červeného.

Ani dvě slepené výhody prozatím nedostaly domácí do sedla, vzápětí totiž znovu pykali a museli děkovat spojnici tyčí své brány, že zastavila bekhendovou kličku Jakuba Martince.

Poslední pětiminutovka úvodní třetiny ale domácím vyšla úplně jinak. Tomáše Zahradníka ještě dvakrát parádně vychytal brankář Milan Klouček, ale chvíli potom už nestačil. František Hnik se neohroženě prokousal až před něj a co se mu nepovedlo z prvního ani druhého zakončení, dokonal napotřetí – 1:0.

Vyrovnaný stav nevydržel hostům dlouho

V přesilové hře hostů po příchodu z kabin spálil velkou šanci znovu Matěj Krejčík. Následně se ale už na pardubické hokejky štěstí přiklonilo a dotáhlo je k vyrovnání. Když neprotlačil David Voženílek kotouč do brány u levé tyče, Andreas Jajcay ho zpoza brány nahodil k té pravé, kde si ho jeden z Hradečáků srazil do sítě – 1:1.

Vedení mohl na svou stranu převážit kterýkoli z týmů. Na ledě začala pomalu, ale jistě, vyčnívat první formace domácích, což se na plné pecky projevilo znovu ve druhé části třetiny.

A stálo to opravdu za to! Nejprve se Tomáš Zahradník prohnal podél mantinelu a vykroužil až před bránu, ovšem místo zakončení vybídnul u tyče stojícího Davida Chalupu. Tomu se podařilo přehodit nataženého Kloučka a poslat hradecké barvy do vedení – 2:1.

Minutu nato dostali Královští lvi přesilovku, na níž se dostalo znovu jejich elitní komando. Jakoby Pardubicím nestačilo první varování z hole Tomáše Hofmana, které ještě Klouček se štěstím vytěsnil. Za moment totiž zůstal Hofman před gólmanem sám a po Malíkově nahození poslal kotouč neskutečně rychlým blafákem do prázdné brány – 3:1!

Scénář se opakoval i s gólovými tečkami Hradce

Dvoubrankový náskok sice nabídl domácím o něco větší komfort, ani to ale jejich soupeři nezabránilo, aby zkraje třetího dějství zase skóroval a vrátil se do hry. Tentokrát k tomu nepomohla početní výhoda, ale hra ve čtyřech hráčích na obou stranách, v níž byli Hradečtí hodně pasivní. Po trmě-vrmě v brankovišti je ztrestal Denis Kusý – 3:2.

Záhy mohli domácím vrátit původní náskok Tomáš Zahradník či dorážející Radovan Pavlík. Na branku, která by buď znamenala vyrovnání, nebo výrazně přispěla k rozhodnutí, se ale čekalo.

Čekání skončilo až v čase 55:52. Hradec se ubránil pardubickému tlaku v přesilovce a záhy po jejím konci se vydal na zteč. Tečovaná střela Radovana Pavlíka ještě proskákala na tyč, ale když pak kotouč vylovil Tomáš Hofman a na zlatém podnose ho naservíroval Tomáši Zahradníkovi, nebylo co řešit – 4:2.

Už dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby zvolila pardubická střídačka nejlepší možný krok v podobě odvolání brankáře. Žádné gólové šance z toho ale nebyly. Drama se tedy konalo ve velmi okleštěné podobě, a stejně ho Lvi radši utnuli. Úder z hole Davida Chalupy do prázdné branky znamenal čtvrtý úspěch hradecké první lajny, která tak dotáhla svůj tým k vítězství 5:2.