ne 5.4.2009 | Lukáš Souček

Deváťáci měli bronz na dosah ruky, nakonec obsadili čtvrtou příčku

V závěrečném dni Mistrovství České republiky čekal na hradecký tým poslední zápas letošní sezóny. Hradečtí mladíci se s pořádajícími Vítkovicemi utkali o bronzové medaile. Hned ve čtvrté minutě využil nepozornosti domácí obrany Filip Navrátil a poslal svůj tým do vedení. Vítkovičtí byli na ledě lepším týmem, ale Hradečtí silou vůle a odhodlání drželi své vedení až do 29. minuty, kdy inkasovali velmi nešťastnou branku. Vzápětí se ale na scéně znovu objevil Filip Navrátil, proměnil svůj brejk a vrátil Hradci jednogólové vedení. Hradecké bojovníky dělilo od zisku bronzové medaile pouhých patnáct minut. Nakonec však na ně zbyla pouze medaile „bramborová“. Vítkovice totiž v závěrečném dějství zápas otočily a mohly se radovat ze třetího místa.

Hned na začátku utkání měl obrovskou příležitost otevřít skóre zápasu Dalibor Mihal. Brankář Pavelka v hradecké bráně mu v tom však skvělým zákrokem zabránil. Domácí si vynutili alespoň přesilovou hru. V té ovšem pokazili rozehrávku. Aktivní Filip Navrátil získal na modré čáře kotouč a své sólo zakončil přesně umístěnou střelou. Následně mohl Hradec své vedení v přesilové hře navýšit, ale tvrdá střela Tomáše Pištory brankou neskončila. Blízko vyrovnání byl v sedmé minutě zápasu Nathen Walker, ale jeho tvrdá střela se odrazila od břevna mimo branku. Vítkovičtí měli v první třetině střeleckou převahu, ale protože žádnou ze svých větších šancí nevyužili, vedl Hradec po patnácti minutách hry 1:0.

Na začátku druhého dějství měli Hradečtí dvě slibné příležitosti. Nejprve pěknou střelou zaměstnal brankáře Ďuriše Martin Bartoň. Hned vzápětí se po vyhraném vhazování do kotouče opřel Tadeáš Ouzký, ale skvělý rozklek domácího brankáře mu zabránil ve vstřelení druhé branky. Vítkovičtí se pak vrátili ke hře z první třetiny a začali Východočechy dostávat pod tlak. Ti se ovšem nebáli vyhození na zakázané uvolnění a domácí celek tak měl celou situaci zkomplikovanou. Po několika nebezpečných šancích Vítkovic nakonec domácí potřebovali ke skórování potřebnou dávku štěstí. Daniel Žoch při svém důrazném vyhození kotouče z pásma zlomil hůl. Kotouče se zmocnil Aleš Kilnar a rychlou střelou prostřelil překvapeného Jaroslava Pavelku. Jenže o minutu později měl Hradec své vedení zpátky. Pavel Glos vyslal do brejku Filipa Navrátila, který svým druhým gólem v zápase jen potvrdil, jakou formu na turnaji má. Po dvou třetinách Hradec vedl 2:1.

Hned na začátku třetí třetiny ovšem Vítkovice udeřili. Nathen Walker zavezl kotouč do útočného pásma a zvolil střelu přes obránce. Tu zřejmě hradecký brankář spatřil až v poslední chvíli a nestačil zasáhnout. Střela mu propadla mezi betony a došourala se až za brankovou čáru. Domácím dodal vyrovnávací gól další šťávu, která hostům spíše docházela. Hledali poslední zbytky sil a ve většině případů se ubránili pouze za cenu zakázaného uvolnění. Ve 40. minutě uvšem Hradec koouč ze třetiny nedostal. Vítkovičtí využili snad minutového souvislého tlaku a poprvé v zápase šli do vedení. Aleš Kilnar našel volného Josefa Zuzaníka, který zamířil přesně a Vítkovice vedly 3:2. Vzápětí mohl definitivně rozhodnout Aleš Kilnar. Brankář Pavelka mu však ve skórování zabránil neuvěřitelným zákrokem. Naděje pro Východočechy žila i poté, co tyčku hradecké brány nastřelil Josef Zuzaník. Hradečtí se v poslední minutě zápasu usadili v pásmu Vítkovic a zkusili hru v power-play. Výsledkem byly dvě nebezpečné střely, které ovšem brankou neskončili. Naopak. Osm vteřin před koncem přidal rozhodující zásah do prázdné branky Nathen Walker a rozhodl o zisku bronzových medailí pro svůj tým.