čt 24.8.2017 | Lenka Jonešová

Do CHL pravou nohou! Parádní podívanou Mountfield okořenil výhrou 5:1

Pro někoho krok do neznáma, pro jiné dlouho očekávaná událost. Hradečtí hokejisté se ve čtvrtek v podvečer premiérově představili v evropské Champions Hockey League. Jako první do města pod Bílou věží zavítal finský celek TPS Turku a podívaná to byla více, než skvělá. Mountfield odstartoval čtvrteční krasojízdu ve 13. minutě, když se do utkání jako první střelec zapsal Lukáš Vopelka. Pohledný hokej, doprovázený pěti vstřelenými góly domácích, pokračoval ve vysokém tempu až do poslední minuty. V závěru sice ještě korigoval stav Pajuniemi, na výsledku už to však nic neměnilo. Hradečtí po zásluze porazili TPS Turku 5:1.

Historický okamžik pro hradecký hokej. Domácí celek se totiž poprvé v historii představil v konfrontaci s kvalitními evropskými velkokluby a ve čtvrtek večer se premiérově v utkání s finským mužstvem TPS Turku pral o body v hokejové Lize mistrů.

Atraktivní hra vynesla Mountfieldu vedení

Domácí celek vstoupil do prvního utkání CHL zostra a Setänena ve finské bráně pozdravem z Rosandičovy hole prověřil hned v úvodních sekundách. Finský strážce svatyně se měl hned od začátku co ohánět, když musel čelit několika nepříjemným střelám hokejistů Mountfieldu.

Jenže posléze ujel obraně domácích Nyström, který měl na holi první gól utkání. Sám uháněl na Jakuba Sedláčka, jenž však povedeným zákrokem lapačkou vystavil jeho šanci stopku. Hrálo se ve vysokém tempu a přítomní fanoušci na zimním stadionu tak mohli sledovat opravdu atraktivní hokejovou podívanou.

Ta navíc nabrala na obrátkách, když Lukáš Vopelka zamířil přesně a otevřel gólový zápis utkání – 1:0. Střelou tváří v tvář nedal hostujícímu brankáři šanci. Hradeckých bylo na ledě plno a aktivním přístupem obklopovali branku Turku. To se projevilo ke konci třetiny, kdy Richard Jarůšek lahůdkově rozhýbal Setänena a situaci dva na jednoho vyřešil parádní střelou nejlépe, jak mohl – 2:0.

Druhá třetina ve vysokém tempu, avšak bez gólů

V jakém tempu Hradečtí zakončili úvodní periodu, v takovém načali i tu prostřední. A vysoké tempo vydrželo po jejich celých dvacet minut. Světlý okamžik třetiny si za celek Turku vybral Virta, jenž dostal milimetrovou přihrávku do levého kruhu. Sedláček se však stihl přesunout a spolehlivým zákrokem uklidit černou pryž ve své náruči.

Poté už na ledě ale znovu dominovali hráči domácího celku. Třetí gól duelu měl na hokejce Kukumberg, jenž však svůj samostatný únik nedokázal dopravit až za Setänenova záda a skóre se tedy neměnilo. Mountfield byl ve většině situací o krok napřed a snadno se dostával do přečíslení. To dokazovala i souhra Jarůška s Džerinšem, lotyšský forvard ale nedokázal zakončit přesně.

Plynulý průběh hry mírně narušila série nepřesností a z nich plynoucí vyloučení, jež dalo Hradeckým možnost jednoho hráče v poli navíc. V samém závěru navíc fauloval ještě Värynen a hráče Mountfieldu tak čekala dvojnásobná přesilová hra, se kterou si poradili bravúrně.

Bednářova lahůdka a zasloužené vítězství

Střelu Filipa Pavlíka totiž ještě Oskari Setänen vyrazil před sebe, na odražený kotouč však hbitě zareagoval Petr Koukal, pro kterého už nebylo těžké dopravit puk do poloodkryté finské brány – 3:0. Domácí povzbuzeni třetím vsítěným gólem pokračovali v náporu před finskou svatyní.

Celek z města pod Bílou věží působil viditelně uvolněně, což se pozitivně projevovali i na pohlednosti předváděných akcí, které se musely přítomným divákům líbit. Když se navíc svou druhou brankou v utkání prosadil Lukáš Vopelka, bylo na zimním stadionu znovu veselo – 4:0. Hradecká aktivita před finskou bránou ani nadále neustávala. Naopak. Bylo ještě veselo.

Jiskřičku naděje finskému celku vykřesal Lauri Pajuniemi, jenž Nyströmovu odraženou střelu poslal do zcela prázdné hradecké klece – 4:1. Hokejová lahůdka však byla k vidění později, když kapitán Jaroslav Bednář dostal přesný křižný pas, jenž hradecký útočník chladnokrevně zakončil do finské klece – 5:1. Hradečtí tak zaslouženě dokráčeli k prvnímu vítězství v CHL.